wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Startup Wrocław: Ewolucje – Nowa Rzeczywistość 2020. Relacja
Startup Wrocław: Ewolucje – Nowa Rzeczywistość 2020. Relacja źródło: organizatorzy

Jak polskie startupy odnalazły się w czasach pandemii koronawirusa? Czy zmieniły się ich modele biznesowe, jak radzą sobie finansowo, która branża wygrała z Covidem? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy tegorocznej edycji Startup Wrocław: Ewolucje – Nowa Rzeczywistość 2020.

Reklama

Bezpłatnie i online zorganizowano konferencję Startup Wrocław: Ewolucje – Nowa Rzeczywistość 2020. Rozmawiano o najważniejszych w tym roku sprawach dla środowiska firm innowacyjnych: pandemii, finansach, biznesach, doradztwie, inkubacji i polityce startupowej.

5. edycję Startup Wrocław Ewolucje otworzyli: organizatorka wydarzenia – Małgorzata Walichiewicz z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Michał Karbowiak reprezentujący Concordia Design Wrocław – Partnera Strategicznego konferencji. Organizatorom udało się zaprosić do dyskusji znanych i cenionych ekspertów: Elizę Kruczkowską z Polskiego Funduszu Rozwoju, Bogumiłę Sobiczewską ze Startup Founders, Katarzynę Klimek z Fundacji MOST oraz Tomasza Snażyka ze Startup Poland.

Wideo ze spotkania. Źródło: organizatorzy

Finansowanie startupów

Eliza Kruczkowska z Polskiego Funduszu Rozwoju mówiła o finansowaniu startupów i rządowych tarczach.

– Ten rok wyhamował w drugim kwartale, widzieliśmy ze strony funduszy mniej inwestycji w startupy. Na szczęście sytuacja się zmieniła i w trzecim kwartale (w porównaniu do 2019 r.) nastąpiło zauważalne odbicie – podkreśla i dodaje, że kryzys to szansa na zmianę modelu biznesowego. – Branża zdrowotna bardzo silnie się rozwija. Natomiast wyhamowały sektory: turystyczny i transportowy.

Podkreśliła, że rząd robiąc tarcze finansowe, szukał rozwiązań pomagających walczyć z Covidem.

– Tarcze obejmują wszystkich, którzy mieli straty na poziomie 25 procent w porównaniu do roku ubiegłego. 1/3 firm deklaruje, że z pomocy skorzystała. Reszta widocznie nie musiała tego robić i to bardzo dobrze – dodaje.

Michał Karbowiak i Eliza Kruczkowska. Źródło: organizatorzy

Jak świat będzie wyglądał po pandemii? Zdaniem Elizy Kruczkowskiej na pewno przyspieszyła transformacja cyfrowa. – W tym zakresie, w kilka miesięcy zrobiliśmy tyle, co normalnie zajęłoby nam 3 lata – dodaje.

Ilu z nas wróci do pracy po pandemii? – Patrząc na software hous'y, zamykają one biura i pracują zdalnie. Myślę, że będzie hybryda 3 dni w biurze, 2 w domu. To wymaga od nas by w domach przygotować sobie studio do pracy – zaznacza.

Biznes w pandemii

O tym jak startupy poradziły sobie w pandemii mówiła Bogumiła Sobiczewska ze Startup Founders, organizacji zrzeszającej startupy innowacyjne.

– W marcu podczas pierwszego lockdownu, startupy głowiły się jak ta sytuacja wpłynie na ich rozwój. Obawiali się pogorszenia sytuacji. Wiele branż miało kłopoty. Paradoksalnie w naszym stowarzyszeniu tych kłopotów było mało – mówi Bogumiła Sobiczewska.

Prezentacja Bogumiły Sobiczewskiej. Źródło: organizatorzy

Jej zdaniem pandemia wymusiła na startupach bycie elastycznym, a to firmy, które należą do Startup Founders potrafią znakomicie i swoją wiedzą dzielą się z innymi. Wymieniła projekty, które zrealizowano w ostatnim okresie:

  • RiskoMeter, aplikacja do sprawdzania czy miało się kontakt z zakażonym.
  • Hustro, sensor termiczny wystarczająco dokładny by wykryć osoby z gorączką. Urządzenie doskonale sprawdzające się m.in. na budowach, gdzie konieczne jest sprawdzenie temperatury u wielu osób.
  • Poley.me to maszyna do drinków do lokali gastronomicznych. Urządzenie automatycznie serwuje napoje. Likwiduje kolejki do baru oraz konieczność kontaktu z obsługą. Umożliwia lokalom na zwiększenie obrotów o co najmniej 10 procent.
  • Serwis crowdfundingowy zrzutka.pl wprowadziła kartę wpłatniczą, dzięki której można rozliczać się tak, jak za pomocą gotówki.

Doradztwo

Katarzyna Klimek z Fundacji MOST, mówiła o tym co robią: doradzają, pomagają wejść na rynek i wspierają innowatorów. Omówiła wyniki ankiety poświęconej rozwojowi w kryzysie.

– Zaniepokoiło nas, że połowa respondentów 52 procent posiada rezerwy kapitałowe tylko na 3 miesiące – mówi Katarzyna Klimek.

Prezentacja Katarzyny Klimek. Źródło: organizatorzy

Fundacja MOST od marca 2020 r. zrealizowała 69 projektów: średnia długość trwania to 3 miesiące i 160 godzin doradczych. W czasie pandemii to się zmieniło. Od kwietnia to 1 miesiąc i 90 godzin.

– Do pandemii mieliśmy średnio 3 miesiące współpracy ze startupem. Teraz nie szukamy wyjść idealnych, raczej patrzymy z klientem jakie dobre rozwiązanie dziś możemy znaleźć i wdrożyć. Od kwietnia do końca listopada zrealizowaliśmy 22 projekty badawcze. Długość skróciła się 3 krotnie czyli teraz średnio to 1 miesiąc współpracy – zaznacza.

Katarzyna Klimek podkreśliła, że obecnie startupy szukają szansy dla siebie w segmentacji rynku (48 proc.), optymalizacji działań (40 proc.) oraz digitalizacji procesów (38 proc.).

Inkubacja

Michał Karbowiak przedstawił to co Concordia Design Wrocław na Wyspie Słodowej robi dla startupów. Obecnie działa tam 55 firm.

Prezentacja Michała Karbowiaka. Źródło: organizatorzy

– Pomagamy startupom wystartować na rynku. Oferujemy dobre miejsce, gdzie płaci się tylko za biuro. Co ważne podpisujemy elastyczną umowę z miesięcznym okresem wypowiedzenia, bez dodatkowych kosztów. U nas bezpłatnie korzysta się z pomocy i wsparcia ekspertów, którzy zbudowali potężne firmy lub pracują dla takich marek jak: IKEA, PEKAO S.A. czy Żabka. U nas, ci co zaczynają biznes szybko mogą zweryfikować model swojego rozwoju – wylicza Michał Karbowiak.

Przedstawiciele wrocławskiej Concordii podkreślają, że przy rekrutacji do programu inkubacyjnego dla młodych firm preferowane są startupy działające na rynku nie dłużej niż 5 lat. Po przyjęciu do programu przedsiębiorcy przechodzą audyt, który wskaże mocne i słabsze strony ich firmy.

Czytaj także:

Polityka startupowa

Tomasz Snażyk, prezes Fundacji Startup Poland przedstawił wyniki i wnioski z opublikowanego w listopadzie raportu „Polskie Startupy. 2020 Covid Edition”. Dla branży startupowej, sektora publicznego, korporacji i inwestorów, to obowiązkowa lektura. Na 72 stronach publikacji z udziałem 16 ekspertów i 1400 respondentów – autorzy 6. edycji raportu „Polskie Startupy. 2020 Covid Edition” przeanalizowali jak epidemia koronawirusa wpłynęła na kondycję polskich innowacyjnych przedsiębiorstw.

Prezentacja Tomasza Snażyka. Źródło: organizatorzy

– W zdecydowanej większości startupy nie zamierzają zwalniać pracowników, tak uważa 63 procent badanych – tylko 6 procent planuje redukcje. 2/3 firm nie skorzystało z tarcz antykryzysowych. Te z firm, które ich użyły, sięgały przede wszystkim po pożyczki – 73 procent lub zwolnienia z ZUS – 52 procent – wylicza Tomasz Snażyk.

Autorzy badania podkreślają, że pandemia spowodowała na rynkach światowych istny rollercoster. Sytuacja ta dotyczy również Polski. Jedni znacząco odczuli spowolnienie gospodarki, inni podwoili lub potroili sprzedaż swoich usług czy produktów.

– Ponad jedna czwarta firm zmieniła model biznesowy, widząc nowe szanse przychodowe lub zmianę w relacjach z klientami. Niemal jedna trzecia startupów (32 procent) generuje obecnie przychody większe niż rok temu – podkreśla prezes Fundacji Startup Poland.

Startupowiec się zmienia

Z badania wynika, że wiek polskiego startupowca to już nie 20+ a 30+. Za robienie startupów biorą się starsze osoby, które np. wyszły z korporacji i mają ciekawe pomysły, wiedzą, że są pieniądze na rynku i gdzie je znaleźć.

Największe zaskoczenie z raportu? – Zbadaliśmy, które startupy wygrały na pandemii i wyszło nam, że to branża cyber security – podkreśla Tomasz Snażyk.

Natomiast dla Michała Karbowiaka zaskoczeniem po lekturze raportu był fakt, że ponad połowa badanych stwierdziła, że startup to nie jest ich jedyne źródło dochodu. Według prezesa Fundacji Startup Poland to oznacza, że nie jest najważniejsze ile kto pieniędzy wyjmuje ze startupu, ale jaka jest jego wartość, czyli co oferuje.

Czytaj także:

Organizatorzy

Startup Wrocław: Ewolucje – Nowa Rzeczywistość 2020 zorganizowała Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

– To niezwykle cenna wymiana wiedzy i spostrzeżeń. Tegoroczna edycja pokazuje, że dla tego ekosystemu pandemia jest nie tylko zagrożeniem, ale i szansą, co potwierdzają opinie i badania – podkreśla Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Partner strategiczny: Concordia Design Wrocław.

Partnerzy merytoryczni: PFR, Startup Poland, Startup Founders, Fundacja MOST.

Partnerzy społecznościowi: City Space, Wrocławski Park Technologiczny, MIT Enterprise Forum Poland, Akademicki Inkubator Politechniki Wrocławskiej, Politechnika Wrocławska,  SODA, ITCorner i Idea Place.

Relacje z poprzednich spotkań w ramach Startup Wrocław: Ewolucje czytaj tutaj:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl