wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławskie startupy wśród najlepszych spółek bio i nanotechnologicznych
Od lewej strony: Mateusz Bański, wiceprezes i Artur Podhorodecki, prezes QNA Technology QNA Technology
Od lewej strony: Mateusz Bański, wiceprezes i Artur Podhorodecki, prezes QNA Technology

Na liście 10. najlepszych polskich startupów bio i nanotechnologicznych, aż połowę miejsc zajmują spółki z Wrocławia. Ranking przygotował magazyn biznesowy „My Company Polska”.

Wrocławskie startupy: Biotts, Genomtec, Bioceltix, QNA Technology, Pure Biologics znalazły się wśród 10. najlepszych polskich młodych spółek tworzących nowoczesne rozwiązania w bio i nanotechnologii. Pozostałe firmy to: Urteste, NanoVelos, Nanoxo, UVera i genXone.

Według magazynu biznesowego „My Company Polska”, który opublikował zestawienie, polskie biotechy i nanotechy stają się gwiazdami rodzimego ekosystemu startupowego. Spółki te tworzą rozwiązania przydatne w walce z pandemią COVID-19, leczeniu nowotworów czy błyskawicznej diagnostyce.

W komentarzu podkreślono, że choć finansowanie tego typu inicjatyw to inwestycja raczej długoterminowa, to fundusze VC są nimi coraz bardziej zainteresowane. Trudno się dziwić, bo według raportu Clear Communication Group z końca 2020 r., wartość rynku biotechnologicznego w Polsce mogła już przekroczyć 2 mld zł. – Głównym problemem branży jest brak przyjaznego ekosystemu składającego się z odpowiednich ram prawnych, jasnego systemu finansowania, dobrze wykształconych kadr oraz efektywnej współpracy ludzi przemysłu i nauki – napisano we wstępie do raportu  „Branża biotechnologiczna w centrum uwagi. Świat medycznych technologii po COVID-19”.

Wrocławski Biotts z przełomową technologią do walki z rakiem i cukrzycą

Biotts hakuje ludzkie ciało: przełomowa technologia walczy z rakiem i cukrzycą. Wrocławski startup docenili Amerykanie. Biotts znalazł się w gronie najlepszych europejskich firm wybranych do akceleratora Google for Startups.

Naukowcy z wrocławskiej spółki Biotts pracują nad unikalnym systemem transdermalnym. Jest szansa, że polska technologia zrewolucjonizuje metody podawania leków i szczepionek także przeciwko COVID-19. Rozwiązania wrocławskiej firmy umożliwiają transport leków przez skórę – do tej pory podawanie większości substancji leczniczych w ten sposób było niemożliwe.

Flagowym rozwiązaniem Genomtec jest mobilny system diagnostyczny

Wrocławski startup Genomtec tworzy mobilną platformę do diagnostyki genetycznej w miejscu opieki nad pacjentem i opatentował pierwszy szybki zestaw diagnostyczny SARS-CoV-2. Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED S.A. będzie referencyjnym laboratorium dla produktów oferowanych przez Genomtec S.A.

Genomtec ma już na swoim koncie wygraną w konkursie organizowanym w ramach Hubweek w Bostonie, zwycięstwo w konkursie Next Health Investment Pitch oraz znalazł się w gronie finalistów Akademii Biomed PFR. Wygrał też CVC Young Innovator Awards zorganizowany w ramach akceleratora MIT Enterprise Forum Poland.

Biocelitx – nowoczesne leki biologiczne dla zwierząt

To, co robi wrocławski Bioceltix już docenili inwestorzy. W listopadzie 2021 r. startup Biocelitx z sukcesem zadebiutował na New Connect i są jedyną weterynaryjną spółką biotechnologiczną na polskiej giełdzie. Bioceltix w oparciu o autorską technologię chce robić nowoczesne leki biologiczne dla zwierząt.

W 2021 r. Bioceltix podpisał umowę z międzynarodową firmą typu CRO (ang. Clinical Research Organization) na kompleksową realizację badania klinicznego na lek stosowany w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów u psów. Wybór ten nie jest przypadkowy, ponieważ ta sama firma brała udział w procesie rozwoju i dopuszczenia do obrotu pierwszego na świecie weterynaryjnego produktu leczniczego na bazie komórek macierzystych.

QNA Technology rozwija technologię półprzewodnikowych kropek kwantowych

Wrocławski QNA Technology jest producentem kropek kwantowych oraz tuszy kwantowych. Specjalizują się w projektowaniu i wytwarzaniu koloidalnych nanostruktur półprzewodnikowych oraz modyfikacji ich powierzchni. Oferują zarówno kropki kwantowe (QNA.dots), jak i również bazujące na kropkach kwantowych tusze (QNA.ink).To co robi QNA Technology może zmienić szereg sektorów rynkowych, jak np. produkcję wyświetlaczy czy fotowoltaikę.

Spółka QNA Technology powstała w grudniu 2016 roku. Jej założycielami oraz liderami są dr hab. inż. Artur Podhorodecki oraz dr inż. Mateusz Bański. Poza inżynierią i produkcją nanonstruktur firma świadczymy również kompleksowe usługi doradcze przy wdrożeniach swoich rozwiązań.

Pure Biologics poprawia jakość życia pacjentów

Wrocławski Pure Biologics oferuje rozwiązania w obszarze biologicznych leków immunoonkologicznych i pozaustrojowych terapii dla pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi, neurologicznymi i rzadkimi. Pure Biologics realizuje projekty rozwijające cząsteczki aktywujące i nakierowujące komórki układu odpornościowego na zniszczenie nowotworu.

Dzięki autorskim platformom technologicznym mogą pracować przy wszystkich etapach odkrywania w projektach lekowych, terapeutycznych i diagnostycznych, aż do badania przedkliniczne. Pure Biologics jest również partnerem w licznych projektach badawczo-rozwojowych realizowanych przez polskie i zagraniczne jednostki naukowe.

Pure Biologics powstało w 2010 r. Założycielami byli absolwenci i naukowcy Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2020 r. spółka Pure Biologics jest na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl