wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławskie spółki walczą z koronawirusem. DCM DOLMED i Genomtec z umową
Miron Tokarski prezes Zarządu Genomtec SA oraz Marcin Lerner wiceprezes Zarządu DCM DOLMED SA podpisali umowę o współpracy DOLMED/Genomtec
Miron Tokarski prezes Zarządu Genomtec SA oraz Marcin Lerner wiceprezes Zarządu DCM DOLMED SA podpisali umowę o współpracy

Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED S.A. będzie referencyjnym laboratorium dla produktów oferowanych przez Genomtec S.A. Wrocławski startup tworzy mobilną platformę do diagnostyki genetycznej w miejscu opieki nad pacjentem i opatentował pierwszy szybki zestaw diagnostyczny SARS-CoV-2. Spółki podpisały umowę o współpracy, która zakłada m.in. walkę z koronawirusem.

Wrocławski startup Genomtec S.A., to notowana na rynku NewConnect spółka zajmująca się technologią medyczną, znajdującą zastosowanie zarówno w diagnostyce klinicznej w miejscu opieki nad pacjentem – POCT, jak i szybkich testach genetycznych. Firma podpisała umowę z Dolnośląskim Centrum Medycznym DOLMED S.A. – placówką wielospecjalistycznego lecznictwa otwartego we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Jak informują przedstawiciele wrocławskich spółek – przedmiotem umowy jest:

  • Dostarczenie produktów i usług Genomtec, w celu rozpoczęcia badań laboratoryjnych w zakresie diagnostyki genetycznej w oparciu o technikę RT-LAMP i wykonywania testów na SARS-CoV-2 dla pacjentów DCM DOLMED S.A.
  • Z uwagi na bliską współpracę obu podmiotów, DOLMED stanie się referencyjnym laboratorium dla produktów oferowanych przez Genomtec S.A.
Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED S.A. Fot. DOLMED
Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED S.A.
To milowy krok, jeśli chodzi o dywersyfikację naszej działalności oraz propagowanie w Polsce testów genetycznych w technologii izotermalnej LAMP. Otwarcie, wspólnie z DCM DOLMED S.A., pierwszego laboratorium referencyjnego stosującego nasze produkty jest kluczowe z uwagi na aktualny etap rozwoju Genomtec i potwierdza możliwość szerokiego komercyjnego wykorzystania dopuszczonych obecnie do diagnostyki zestawów testowych. Bardzo się cieszę, że pacjenci DCM DOLMED będą mogli skorzystać z najnowszej technologii badań genetycznych RT-LAMP i że nasz partner dostrzega jej przewagę w zwiększeniu przepustowości laboratorium bez wpływu na jakość wyników badań.

Miron Tokarski, współzałożyciel i prezes Genomtec

Zgodnie z warunkami umowy obok dostaw zestawów dwugenowych testów Genomtec RT-LAMP Duo Kit, wsparcie ze strony Genomtec obejmuje wybór i dzierżawę wyposażenia do laboratorium oraz stworzenie procesów diagnostycznych wspomagających jego pracę.

Współpraca zakłada również wspólną promocję innowacyjnej technologii LAMP. Laboratorium referencyjne zlokalizowane jest w Dolnośląskim Centrum Medycznym DOLMED S.A. przy ulicy Legnickiej 40 we Wrocławiu. Czytaj także: Genomtec opatentował superszybkie testy, które pomogą w walce z koronawirusem.

Oferta usług dostępnych w DCM DOLMED S.A. jest systematycznie poszerzana i udoskonalana. Rozpoczęcie wspólnego projektu z Genomtec świetnie wpisuje się w naszą strategię. Chcemy zapewnić naszym pacjentom możliwie najszerszą i najbardziej profesjonalną opiekę medyczną. Rozwój diagnostyki laboratoryjnej jest odpowiedzią na oczekiwania pacjentów, którzy chcą szybkich, wiarygodnych i dostępnych cenowo testów na SARS-CoV-2, szczególnie w rozpoczynającym się już wkrótce sezonie wakacyjnym

Marcin Lerner, wiceprezes Zarządu Dolnośląskiego Centrum Medycznego DOLMED S.A.

Genomtec – wykrywanie szczepów wirusa SARS

Genomtec przeprowadził analizę bioinformatyczną (in-silico) oraz tzw. „analizę laboratorium mokrego” dla zestawu diagnostycznego Genomtec RT-LAMP Duo Kit, które w pełni potwierdzają jego efektywność w rozpoznawaniu dotychczas zidentyfikowanych wariantów SARS-CoV-2, w tym bretońskiego, który posiada zdolność braku identyfikacji w analizie testem RT-PCR z próbek z wymazów.

Rozpoznanie wariantu bretońskiego przez zestaw RT-LAMP Duo Kit jest ważne w zadbaniu o zdrowie publiczne, w którym efektywne testowanie ze zdolnością wykrycia wszystkich szczepów wirusa SARS-CoV-2 jest bezwzględnie ważne dla podtrzymania wysiłków w walce z pandemią. Ponadto test wykrywa nowo zidentyfikowane warianty określane jako nigeryjski, filipiński, kalifornijski i indyjski.

Flagowym rozwiązaniem Genomtec jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID, działający w oparciu o układ mikroprzepływowy oraz autorską, opatentowaną technologię SNAAT®. Innowacyjny system diagnostyczny pozwala na przeprowadzenie jednocześnie kilku testów z jednej próbki, między innymi w kierunku określenia przyczyny infekcji dróg oddechowych czy chorób przenoszonych drogą płciową, i to nawet w 15 minut. Genomtec ID będzie przeznaczony do diagnostyki w miejscu kontaktu z pacjentem, np. gabinetach lekarskich, oddziale ratunkowym, a nawet aptece. Czytaj także: Genomtec wygrał CVC Young Innovator Awards.

DCM DOLMED S.A.

Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED S.A. działa na rynku od ponad 40 lat. Centrum jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku usług medycznych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. To wielospecjalistyczna instytucją lecznictwa otwartego, która zapewnia szeroki wachlarz podstawowych i specjalistycznych świadczeń medycznych w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz komercyjnych (odpłatnych).

DCM DOLMED S.A. dysponuje wieloprofilową, w pełni skomputeryzowaną przychodnią, zatrudniającą ponad 200 osób, w tym ponad 90 lekarzy różnych specjalności. Z oferowanych usług korzysta rocznie, w różnym zakresie, ponad 150 tysięcy pacjentów, głównie mieszkańców aglomeracji wrocławskiej.

Genomtec S.A.

Genomtec S.A. została założona w 2016 r., jej siedziba znajduje się we Wrocławiu. To innowacyjna firma z branży technologii medycznej zajmująca się opracowaniem i komercjalizacją mobilnej platformy wykorzystywanej w molekularnej diagnostyce klinicznej, m.in. szeregu chorób zakaźnych, w tym szybkich testów diagnostycznych mających zastosowanie między innymi w wykrywaniu choroby COVID-19 spowodowanej wirusem SARS-CoV-2.

Genomtec/Dolmed/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl