wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Genomtec wygrał CVC Young Innovator Awards
W środku Miron Tokarski źródło: Genomtec
W środku Miron Tokarski

Wrocławski Genomtec opracowujący nowoczesne urządzenia do diagnostyki, wygrał konkurs CVC Young Innovator Awards zorganizowany w ramach akceleratora MIT Enterprise Forum Poland. Główna nagroda oznacza 100 tys. zł dofinansowania oraz udział w bootcampie w Bostonie.

Reklama

MIT Enterprise Forum Poland, to jeden z największych w Polsce akceleratorów dla startupów technologicznych. Spośród blisko 250 firm, aplikujących do programu, zespół polskich i międzynarodowych ekspertów wybrał 20 przedsiębiorców rozwijających unikalne technologie dla branży finansowej, energetycznej, ochrony zdrowia, rolniczej oraz przemysłu 4.0. Przedsiębiorcy w ramach akceleratora przez trzy miesiące dopracowywali z polskimi i międzynarodowymi ekspertami modele biznesowe swoich przedsięwzięć.

Podczas tegorocznej edycji MIT Enterprise Forum Poland to Genomtec zebrał główne laury, wygrywając konkurs CVC Young Innovator Awards. Główną nagroda oznacza 100 tys. zł dofinansowania oraz udział w bootcampie w Bostonie. Wrocławska spółka wygrała również nagrodę specjalną od Wrocławskiego Parku Technologicznego (WPT), to m.in. darmowy, roczny dostęp do open space office w WPT.

– Zdobycie głównej nagrody to dla nas sygnał, że rynek diagnostyki molekularnej jest ciągle nienasycony a jego potencjał jest coraz szerzej zauważany i doceniany. Dzięki dofinansowaniu i kolejnych spotkaniach w USA z wykładowcami Massachusetts Institute of Technology (MIT) będziemy mogli zdobywać biznesowe szlify oraz rozwijać naszą technologię, ucząc się od najlepszych na świecie – mówi Miron Tokarski, prezes Genomtec.

Zdiagnozowanie: wirusa HPV, zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych

Spółka Genomtec tworzy mobilne laboratorium wielkości smartfona – to podręczne, innowacyjne urządzenie diagnostyczne, oparte na amplifikacji i detekcji specyficznych fragmentów DNA i RNA. Dzięki któremu zdiagnozowanie tak groźnych chorób jak np. wirusa HPV, czy zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci, będzie kwestią minut a nie długich godzin, jak dzieje się to obecnie.

W przeciwieństwie do aktualnych metod diagnostyki molekularnej, korzystanie z Genomtec ID nie wymaga profesjonalnej wiedzy i każdy w prosty sposób może przeprowadzić badanie. Wystarczy nanieść kroplę materiału biologicznego np. krwi, śliny czy moczu na kartę reakcyjną i umieścić ją w analizatorze. Urządzenie automatycznie przeprowadzi badanie i prześle go na adres e-mail.

– Dzięki naszemu urządzeniu już wkrótce zdiagnozowanie tak groźnych chorób jak np. wirusa HPV, czy zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci, będzie kwestią minut a nie długich godzin, jak dzieje się to obecnie – dodaje Miron Tokarski, twórca urządzenia Genomtec.

Diagnostyka wirusów i bakterii w owocach i warzywach

Naukowcy z Genomtec opracowali również urządzenie dedykowane rynkowi owocowo-warzywnemu. Genomtec Fresh analizuje skład mikrobiologiczny gleby, roślin oraz wody. Umożliwia szybką oraz tanią diagnostykę wirusów i bakterii, a tym samym przyczynia się do zwiększenie zbiorów i zminimalizowania użycia środków chemicznych. Genomtec nawiązał współpracę m.in. z firmą Amplus, liderem w produkcji i dystrybucji warzyw oraz owoców,  z rocznymi obrotami przekraczającymi 600 mln zł. To technologiczny przełom na rynku owocowo-warzywnym.

– Nie ma jeszcze takiego rozwiązania w Polsce i nikt z branży nie słyszał o takich urządzeniach na innych rynkach. Wszędzie stosowane są standardowe badania laboratoryjne, ale nikt jeszcze nie stworzył szybkiej, nielaboratoryjnej metody – podkreśla Mirosław Maziarka, dyrektor działu jakości i technologii produkcji w Amplus.

Czytaj także:

Genomtec SA to spółka technologiczna powstała w 2016 r. we Wrocławiu. Skupia genetyków, konstruktorów i biologów, pracujących wspólnie nad przełomowymi urządzeniami do diagnostyki. Po Genomtec Fresh spółka planuje debiut urządzenia do diagnostyki ludzkiej: przenośnego laboratorium, mieszczącego się w kieszeni. Ma ono pozwolić lekarzom, personelowi medycznemu i weterynarzom na szybką, tanią oraz mobilną identyfikację m.in. bakterii, wirusów czy grzybów. Pierwsze testy nowego rozwiązania Genomtec rozpoczną się w tym roku.

Genomtec/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl