www.wroclaw.pl

  Kosmiczny projekt z udziałem wrocławian. Scanway w projekcie PIAST

  Wrocławska spółka Scanway uczestniczy w projekcie PIAST, który ma ogromne znaczenie dla polskiej obronności. Mają budować krajowe satelity, a zdjęcia zrobione z kosmosu wykorzysta polska armia.

  Scanway uczestniczy w projekcie PIAST Fot. Scanway
  Scanway uczestniczy w projekcie PIAST

  Technologie kosmiczne z Wrocławia. PIAST – Polish ImAging SaTellites

  W skład konsorcjum realizującego projekt PIAST (Polish ImAging SaTellites) wchodzą: wrocławska spółka Scanway, Wojskowa Akademia Techniczna, Creotech Instruments S.A., Centrum Badań Kosmicznych PAN, Łukasiewicz Instytut Lotnictwa i PCO S.A..

  Efektem współpracy ma być konstelacja satelitów obserwacyjnych, które w ciągu najbliższych czterech lat znajdą się na orbicie okołoziemskiej i dla polskiej obronności, i administracji dostarczą dostarczą danych wywiadowczych.

  Kosmiczne teleskopy z Wrocławia. Zdjęcia satelitarne dla armii

  Jednym z najważniejszych urządzeń, w które wyposażone zostaną satelity, będą wysokiej klasy teleskopy optyczne. W projekcie PIAST za ten element odpowiada m.in. wrocławska spółka technologiczna Scanway, która dostarczy 2 z 3 teleskopów. Za trzecie urządzenie odpowiedzialne jest CBK PAN.

  Satelita będzie miał teleskop optyczny w całości zaprojektowany przez inżynierów Scanway, pozwalający na wykonanie zdjęć w rozdzielczości rzędu jednego metra na piksel w dwóch zakresach fal: widzialnym i podczerwonym. Dalsza obróbka z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji pozwoli na uzyskanie zdjęć jeszcze lepszej jakości. Obecnie zespół jest w końcowej fazie prac projektowych, a testy teleskopu są zaplanowane na przełom roku 2021/2022

  Mikołaj Podgórski, dyrektor operacyjny wrocławskiej spółki technologicznej Scanway.
  Prace projektowe zespołu Scanway Fot. Scanway
  Prace projektowe zespołu Scanway

  Scanway Wrocław: optyka do zastosowań przemysłowych i kosmicznych

  Scanway z Wrocławia specjalizuje się w projektowaniu zaawansowanej optyki do zastosowań przemysłowych i kosmicznych. Twórcy Scanway są laureatami „30 Kreatywnych Wrocławia 2017 ”

  Wrocławianie są projektantami części optycznej mikrosatelity EagleEye, autorami m.in.: laserowego systemu 3D do orientacji w przestrzeni wywierconych cząstek – eksperyment DREAM oraz prototypu satelitarnego systemu obserwacji Ziemi – ScanSAT.