Technologie kosmiczne z Wrocławia. PIAST – Polish ImAging SaTellites
W skład konsorcjum realizującego projekt PIAST (Polish ImAging SaTellites) wchodzą: wrocławska spółka Scanway, Wojskowa Akademia Techniczna, Creotech Instruments S.A., Centrum Badań Kosmicznych PAN, Łukasiewicz Instytut Lotnictwa i PCO S.A..
Efektem współpracy ma być konstelacja satelitów obserwacyjnych, które w ciągu najbliższych czterech lat znajdą się na orbicie okołoziemskiej i dla polskiej obronności, i administracji dostarczą dostarczą danych wywiadowczych.
Kosmiczne teleskopy z Wrocławia. Zdjęcia satelitarne dla armii
Jednym z najważniejszych urządzeń, w które wyposażone zostaną satelity, będą wysokiej klasy teleskopy optyczne. W projekcie PIAST za ten element odpowiada m.in. wrocławska spółka technologiczna Scanway, która dostarczy 2 z 3 teleskopów. Za trzecie urządzenie odpowiedzialne jest CBK PAN.

Scanway Wrocław: optyka do zastosowań przemysłowych i kosmicznych
Scanway z Wrocławia specjalizuje się w projektowaniu zaawansowanej optyki do zastosowań przemysłowych i kosmicznych. Twórcy Scanway są laureatami „30 Kreatywnych Wrocławia 2017 ”
Wrocławianie są projektantami części optycznej mikrosatelity EagleEye, autorami m.in.: laserowego systemu 3D do orientacji w przestrzeni wywierconych cząstek – eksperyment DREAM oraz prototypu satelitarnego systemu obserwacji Ziemi – ScanSAT.