www.wroclaw.pl

  Wrocławski teleskop będzie obserwował Ziemię

  – Tworzymy coś, co pozwala na dokładną obserwację naszej planety z kosmosu. To ważne dla bezpieczeństwa i polityki kraju – mówi Mikołaj Podgórski, dyrektor operacyjny wrocławskiej spółki technologicznej Scanway, która robi narzędzia obrazujące do polskiego projektu satelitarnego EagleEye. Twórcy spółki są laureatami „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”. Mają już na koncie m.in. pierwszą polską kosmiczną wiertarkę.

  Robią teleskop dla polskiego projektu satelitarnego EagleEye Fot. Scanway
  Robią teleskop dla polskiego projektu satelitarnego EagleEye

  Scanway Space w EagleEye

  Na potrzeby projektu EagleEye, Scanway z Wrocławia projektuje bardzo dokładny, wysokorozdzielczy teleskop. Zostanie umieszczony w satelicie i będzie skierowany, nie jak zazwyczaj ku gwiazdom, lecz w stronę Ziemi. Pozwoli on na uzyskanie zdjęć o rozdzielczości rzędu 1 metra na piksel w dwóch pasmach: widzialnym (VIS) i podczerwonym (NIR). W celu uzyskania lepszej jakości zobrazowań w projekcie EagleEye zostaną wdrożone również algorytmy bazujące na sztucznej inteligencji.

  Rozdzielczość projektowanego przez Scanway teleskopu jest taka, że gdyby zamiast w kosmosie, umieścić go na Ślęży i spojrzeć na Wrocław, to można by dostrzec obiekty wielkości 8 cm, na przykład krasnala na wrocławskiej starówce.

  Twórcy Scanway są laureatami „30 Kreatywnych Wrocławia 2017 ”

  To, gdzie zostanie teleskop skierowany, a także jak zostanie zbudowany i jakie obrazy uzyska, zależne jest od potrzeb misji kosmicznej. Celem misji EagleEye jest obrazowanie Ziemi dla celów obronnych i administracyjnych

  Mikołaj Podgórski, dyrektor operacyjny wrocławskiej spółki technologicznej Scanway.
  Testy teleskopu są zaplanowane na koniec 2021 roku. Fot. Scanway
  Testy teleskopu są zaplanowane na koniec 2021 roku.

  Scanway teleskop: dokładność, inteligencja i odporność na temperatury

  • Interesująca jest również mechaniczna część projektu, ponieważ wysłane w kosmos instrumenty muszą znosić bardzo zróżnicowane warunki temperaturowe.
  • W odpowiedzi na tę potrzebę inżynierowie Scanway deklarują zastosowanie innowacyjnych rozwiązań zapewniających atermiczność całej konstrukcji – czyli stabilną pracę termiczną teleskopu w trudnych warunkach kosmicznych.
  • Obecnie zespół jest w końcowej fazie prac projektowych, a testy teleskopu są zaplanowane na koniec 2021 roku.

  EagleEye – Polska obserwuje Ziemię

  EagleEye to polski projekt kosmiczny. Chodzi o zbudowanie satelity, który będzie obserwować Ziemię z kosmosu. Po co? Przedstawiciele spółki Scanway tłumaczą, że głównie dlatego, że tego typu obserwacje są od lat ważnym narzędziem pracy polskiego sektora obronnego, a pozyskiwanie ich od zagranicznych podmiotów jest drogie. Polska postanowiła wysłać w kosmos własnego satelitę spoglądającego na Ziemię.

  Scanway – wrocławskie oko w kosmosie

  Wszystkie najważniejsze moduły satelity są opracowywane w kraju, a za ich realizację odpowiadają polskie podmioty z branży kosmicznej: Creotech, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Scanway. Ważny wkład w powodzenie misji, czyli spełnienie zadania obserwacji Ziemi przez satelitę, ma wrocławska spółka Scanway, która robi instrumenty obserwacyjne dla przemysłu i kosmosu.

  Scanway Wrocław kosmiczne projekty – zrobili pierwszą polską kosmiczną wiertarkę

  Wrocławska firma Scanway to 30-osobowy zespół specjalistów z zakresu technologii obserwacyjnej. Mają już za sobą kilka projektów kosmicznych, m.in.: zrobili pierwszą polską kosmiczną wiertarkę (eksperyment DREAM), satelitę ScanSAT oraz prototyp satelitarnego systemu do obserwacji Ziemi (PIAST).