wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocławski teleskop będzie obserwował Ziemię

Jarek Ratajczak,
Robią teleskop dla polskiego projektu satelitarnego EagleEye Scanway
Robią teleskop dla polskiego projektu satelitarnego EagleEye

– Tworzymy coś, co pozwala na dokładną obserwację naszej planety z kosmosu. To ważne dla bezpieczeństwa i polityki kraju – mówi Mikołaj Podgórski, dyrektor operacyjny wrocławskiej spółki technologicznej Scanway, która robi narzędzia obrazujące do polskiego projektu satelitarnego EagleEye. Twórcy spółki są laureatami „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”. Mają już na koncie m.in. pierwszą polską kosmiczną wiertarkę.

Scanway Space w EagleEye

Na potrzeby projektu EagleEye, Scanway z Wrocławia projektuje bardzo dokładny, wysokorozdzielczy teleskop. Zostanie umieszczony w satelicie i będzie skierowany, nie jak zazwyczaj ku gwiazdom, lecz w stronę Ziemi. Pozwoli on na uzyskanie zdjęć o rozdzielczości rzędu 1 metra na piksel w dwóch pasmach: widzialnym (VIS) i podczerwonym (NIR). W celu uzyskania lepszej jakości zobrazowań w projekcie EagleEye zostaną wdrożone również algorytmy bazujące na sztucznej inteligencji.

Rozdzielczość projektowanego przez Scanway teleskopu jest taka, że gdyby zamiast w kosmosie, umieścić go na Ślęży i spojrzeć na Wrocław, to można by dostrzec obiekty wielkości 8 cm, na przykład krasnala na wrocławskiej starówce.

Twórcy Scanway są laureatami „30 Kreatywnych Wrocławia 2017 ”

To, gdzie zostanie teleskop skierowany, a także jak zostanie zbudowany i jakie obrazy uzyska, zależne jest od potrzeb misji kosmicznej. Celem misji EagleEye jest obrazowanie Ziemi dla celów obronnych i administracyjnych

Mikołaj Podgórski, dyrektor operacyjny wrocławskiej spółki technologicznej Scanway.
Testy teleskopu są zaplanowane na koniec 2021 roku. Fot. Scanway
Testy teleskopu są zaplanowane na koniec 2021 roku.

Scanway teleskop: dokładność, inteligencja i odporność na temperatury

  • Interesująca jest również mechaniczna część projektu, ponieważ wysłane w kosmos instrumenty muszą znosić bardzo zróżnicowane warunki temperaturowe.
  • W odpowiedzi na tę potrzebę inżynierowie Scanway deklarują zastosowanie innowacyjnych rozwiązań zapewniających atermiczność całej konstrukcji – czyli stabilną pracę termiczną teleskopu w trudnych warunkach kosmicznych.
  • Obecnie zespół jest w końcowej fazie prac projektowych, a testy teleskopu są zaplanowane na koniec 2021 roku.

EagleEye – Polska obserwuje Ziemię

EagleEye to polski projekt kosmiczny. Chodzi o zbudowanie satelity, który będzie obserwować Ziemię z kosmosu. Po co? Przedstawiciele spółki Scanway tłumaczą, że głównie dlatego, że tego typu obserwacje są od lat ważnym narzędziem pracy polskiego sektora obronnego, a pozyskiwanie ich od zagranicznych podmiotów jest drogie. Polska postanowiła wysłać w kosmos własnego satelitę spoglądającego na Ziemię.

Scanway – wrocławskie oko w kosmosie

Wszystkie najważniejsze moduły satelity są opracowywane w kraju, a za ich realizację odpowiadają polskie podmioty z branży kosmicznej: Creotech, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Scanway. Ważny wkład w powodzenie misji, czyli spełnienie zadania obserwacji Ziemi przez satelitę, ma wrocławska spółka Scanway, która robi instrumenty obserwacyjne dla przemysłu i kosmosu.

Scanway Wrocław kosmiczne projekty – zrobili pierwszą polską kosmiczną wiertarkę

Wrocławska firma Scanway to 30-osobowy zespół specjalistów z zakresu technologii obserwacyjnej. Mają już za sobą kilka projektów kosmicznych, m.in.: zrobili pierwszą polską kosmiczną wiertarkę (eksperyment DREAM), satelitę ScanSAT oraz prototyp satelitarnego systemu do obserwacji Ziemi (PIAST).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl