wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Przez ostatni rok we Wrocławiu pracę znalazło 48 tys. Ukraińców. Wypełnili lukę na rynku pracy

Uchodźcy, którzy przyjechali do Wrocławia potrzebowali nie tylko bezpiecznego schronienia, ale i pracy, aby zyskać samodzielność i poczucie bezpieczeństwa. Dzięki pomocy samorządu, wielu organizacji pozarządowych i przedsiębiorców, dotychczas w stolicy Dolnego Śląska zatrudnienie znalazło blisko 48 tys. Ukraińców.

Reklama

Po wybuchu wojny w Ukrainie do Wrocławia przyjechało około 100 tys. Ukraińców. To spowodowało, że ostatni rok był zdominowany programami pomocowymi przygotowanymi z myślą o nich. Konieczne było nie tylko zapewnienie im miejsca, gdzie mogliby się zatrzymać, ale również edukacji dla dzieci oraz zatrudnienia dla dorosłych.

Wraz z Powiatowym Urzędem Pracy zachęcaliśmy wrocławskie firmy do przygotowywania ofert pracy, z których mogliby także skorzystać obywatele Ukrainy. Współtworzyliśmy również webinary, które przygotowywały pracodawców do nowych regulacji prawnych oraz wspólnie z Zachodnią Izbą Gospodarczą organizowaliśmy targi pracy.
Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej

Punkt informacyjny, ulotki i targi pracy

Zaraz po wybuchu wojny w Powiatowym Urzędzie Pracy powstał także punkt informacyjny, gdzie uchodźcy mogli zdobyć wszelkie potrzebne informacje na temat ofert pracy w języku ukraińskim. We współpracy z ARAW i Fundacją Ukraina przygotowane zostały także specjalne ulotki, na których znajduje się kod QR pozwalający przenieść się na stronę internetową Centralnej Bazy Ofert Pracy, gdzie znajdują się oferty przetłumaczone na ten język. Również na każdym piętrze urzędu, najważniejsze informacje są przetłumaczone na język ukraiński. Obywatele Ukrainy mogą ponadto skorzystać z kursów języka polskiego.

Ukraińcy zapełniają lukę na polskim rynku pracy

Jako że pracodawcy mają obowiązek zgłaszać zatrudniane obywateli Ukrainy, wiadomo, że z końcem 2022 r. liczba powiadomień o powierzeniu pracy wyniosła ponad 38 tys., a obecnie jest to już prawie 48 tys. Aktualnie wrocławski rynek dysponuje prawie 3 tys. wolnym miejsc pracy. 

Ze względu na niską stopę bezrobocia, rynek pracy jest chłonny i bardzo otwarty na obywateli Ukrainy. Dzięki temu czas, który są zmuszeni spędzić w naszym mieście, będzie dla nich czasem rozwoju.
Magdalena Okulowska

Jak twierdzi Arkadiusz Łukaszów z Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu, obywatele Ukrainy wcale nie odbierają pracy Polakom. Zapełnili jedynie istniejącą jeszcze przed wojną lukę w zatrudnieniu, głównie w branży magazynowej, gdzie pracę znalazło najwięcej uchodźców, ale również w gastronomicznej oraz w budownictwie. Do branży najchętniej wybieranych przez obcokrajowców należą również przemysł, transport, usługi, handel i IT. Wśród nich wciąż jest zdecydowanie więcej mężczyzn niż kobiet.

Oferty, z których korzystają Ukraińcy, nie są przeznaczone specjalnie dla nich, ale są ogólnodostępne, dla wszystkich poszukujących zatrudnienia i wszyscy mogą z nich skorzystać.
Arkadiusz Łukaszów

Gdy wybuchła wojna, ukraińscy mężczyźni wracali bronić kraju

Bezpośrednio po wybuchu wojny w Ukrainie zauważalny był odpływ pracowników z tego państwa, ale mniej więcej we wrześniu sytuacja już się ustabilizowała i obecnie pracuje we Wrocławiu około 16 tys. więcej Ukraińców niż przed wybuchem wojny. W stolicy Dolnego Śląska jest ponad 57 tys. Ukraińców ubezpieczonych w ZUS. W 2021 we Wrocławiu i okolicach było ich 45 tys.

3 typy Ukraińców na lokalnym rynku pracy

Jak twierdzą eksperci, na lokalnym rynku pracy, można wyróżnić 3 typy osób z Ukrainy. Pierwsza z nich to specjaliści z polskim dyplomem - najbardziej pożądani na rynku. To osoby, które ukończyły studia w Polsce, posiadają europejski dyplom i doświadczenie zawodowe, biegle posługują się językami obcymi (w tym polskim) oraz są zaadaptowane do lokalnych realiów. Mają sieć kontaktów i są przywiązane do miejsca.

Druga grupa to wykształceni imigranci, czyli osoby z wykształceniem otrzymanym w Ukrainie, które świadomie zrobiły krok w kierunku migracji do innego państwa, co zazwyczaj było podyktowane chęcią osiągnięcia wyższych zarobków, a co za tym idzie, również lepszego komfortu życia.

Z kolei trzecią grupę Ukraińców, którzy przyjechali do Wrocławia, stanowią osoby przymusowo przemieszczone. Tym samym są one zmuszone do zaadaptowania się do nowej rzeczywistości, gdzie chęć zapewnienia dobrobytu swojej rodzinie warunkuje zaradność funkcjonowania w odmiennych realiach biznesowego otoczenia. Najczęściej dotyczy to niezaplanowanej i niewiadomej perspektywy czasowej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl