wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław jest drugim regionalnym rynkiem biurowym w Polsce

Stolica Dolnego Śląska zajmuje drugie miejsce wśród rynków regionalnych pod względem zasobów biurowych oraz posiada wiele cech, które czynią ją miejscem atrakcyjnym dla inwestorów – wskazuje raport Knight Frank, międzynarodowej agencji zajmującej się doradztwem w zakresie nieruchomości komercyjnych. Wynika z niego również, że w 2021 roku w mieście powstało znacznie mniej biur niż przed pandemią.

Według ekspertów Knight Frank na koniec 2021 roku zasoby biurowe Wrocławia wynosiły ponad 1,25 mln mkw, co uplasowało miasto na drugim miejscu pod względem wielkości wśród rynków regionalnych, zaraz za Krakowem. Jednak aktywność deweloperów zdecydowanie tu osłabła, a nowo powstałych biur ukończonych w 2021 roku jest kilkakrotnie mniej niż w latach przed pandemią Covid-19. W ubiegłym roku do użytku oddano zaledwie 21,8 tys. mkw nowej powierzchni, w dwóch projektach – Krakowska 35 o powierzchni 11,8 tys. mkw (II kw. 2021) oraz Wrocławski Park Biznesu – Nowa Strzegomska (10 tys. mkw, IV kw. 2021).

W budowie pozostaje wciąż ponad 178 tys. mkw powierzchni biurowej, która będzie systematycznie oddawana do użytku w kolejnych latach. Jeśli deweloperzy dotrzymają planowanych terminów to ponad połowa powstających biur będzie dostarczona na rynek w 2022 roku. Największymi inwestycjami pozostającymi w budowie są MidPoint71, Centrum Południe II oraz Infinity. Wciąż główne obszary koncentracji biurowej to zachodni obszar biznesu oraz centrum miasta.

Dużo biur do wynajęcia

Jak wynika z raportu Knight Frank, porównując z innymi miastami regionalnymi, najemcy na wrocławskim rynku biurowym w 2021 roku pozostawali relatywnie aktywni. W IV kwartale 2021 roku podpisano umowy najmu na ponad 61 tys. mkw, co było najlepszym wynikiem wśród miast regionalnych.

Natomiast biorąc pod uwagę roczny wolumen transakcji, najemcy we Wrocławiu wynajęli ponad 135 tys. mkw powierzchni, czyli w 2021 roku popyt na powierzchnię biurową utrzymał się na zbliżonym poziomie jak w roku poprzednim. W strukturze transakcji przeważały nowe umowy, które stanowiły 48 proc. całkowitego popytu w 2021 roku.

Pomimo wielokrotnie niższej nowej podaży w ubiegłym roku porównując z ubiegłymi latami, współczynnik pustostanów wzrósł o niemal 2 pp. rok do roku i wyniósł 16,7 proc.. Jest to najwyższy poziom pustostanów odnotowany na rynkach regionalnych.

Wciąż stabilne czynsze

Czynsze wywoławcze we Wrocławiu utrzymywały się w minionych kwartałach na stabilnym poziomie wahając się od 10 do 16 euro za mkw miesięcznie. Jednak w niektórych budynkach biurowych zaczęły pojawiać się także oferty droższe, powyżej 16 euro. 

Jak twierdzą specjaliści Knight Frank, wysoka dostępność powierzchni biurowej oraz popyt nierównoważący nowej podaży mogą zachęcać najemców do podejmowania renegocjacji stawek czynszu i pakietów zachęt. Z drugiej strony, rosnące koszty budowy, spowodowane wzrostem cen materiałów budowlanych i kosztów pracy, a także wzrost kosztów obsługi kredytów budowlanych, mogą skutecznie zahamować możliwości negocjacyjne inwestorów, zwłaszcza w nowych budynkach. We wszystkich projektach można natomiast oczekiwać wzrostu stawek eksploatacyjnych z uwagi na postępujący wzrost cen usług oraz mediów.

Standardowe warunki najmu w nowych budynkach to opłata eksploatacyjna w wysokości 18 zł miesięcznie za mkw, okres bezczynszowy – 7 miesięcy, budżet na fit-out 450-500 euro/mkw.

Wiele atutów przyciągających inwestorów

Autorzy raportu wskazali także dużo czynników, które przyczyniają się do dużej atrakcyjności inwestycyjnej miasta. Wśród nich wymienili wysokie lokaty Wrocławia w rankingach biznesowych m.in. 1. miejsce w kategorii w subiektywnym rankingu ośrodków prowadzenia działalności przez centra usług biznesowych według Raportu ABSL dotyczącego nowoczesnych usług biznesowych w Polsce oraz 4. miejsce wśród średnich miast europejskich w rankingu fDi European Cieties and Regions of the Future 2020/2021 w kategorii fDi Strategy. Według nich znaczenie ma także 15. miejsce w rankingu „Global Cities of the Future”, 1. miejsce w. kategorii średnie i małe miasta w rankingu „Global Cities of the Future”, 1. miejsce w rankingu „2020 Return on Investment” oraz wyróżnienie “Specialism Awards” w ramach rankingu „Strategy Awards 2020” w kategorii BPO.

Istotna jakość życia w mieście

Wśród zachęt inwestycyjnych wymieniono projekt: „Rozwój przedsiębiorczości oraz wspieranie gospodarki niskoemisyjnej poprzez instrumenty finansowe

w województwie dolnośląskim” 2014-2020 oraz zwolnienie z podatku od nieruchomości w związku z inwestycją w instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła, rekuperator, gruntowy wymiennik ciepła i kolektor słoneczny. Jako plusy inwestowania we Wrocławiu wymieniono również Apx inQube Program, dolnośląskie specjalne strefy ekonomiczne oraz zwolnienia z podatku od nieruchomości w mieście.

Według raportu Knight Frank inwestorów może przyciągnąć również wysoka jakość

życia w mieście potwierdzona 100. miejscem w rankingu „Quality of life” 2018 firmy doradczej Mercer oraz 88. lokatą w rankingu Cities in Motion Index 2020.

Czytaj także: Business Services 2022. Potencjał biznesowy Wrocławia

Knight Frank to jeden z największych i najbardziej doświadczonych zespołów monitorujących rynek nieruchomości w Polsce. Świadczy usługi doradcze, a także opracowuje prognozy oraz diagnozuje wszystkie sektory rynku nieruchomości.

Partnerem raportu Knight Frank jest Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl