Przedstawiciele firm, organizacji społecznych oraz samorządu wzięli udział w debacie o tym, jakie znaczenie ma różnorodność i jej akceptacja w środowisku, w którym na co dzień żyjemy i pracujemy. Odbyła się ona w ramach konferencji “Różnorodność w miejscu pracy - wyzwania, szanse i dobre praktyki w biznesie, samorządzie i NGO”.
Wszyscy jesteśmy różnorodni i różnorodne
Celem wydarzenia była międzysektorowa wymiana doświadczeń w zakresie budowania różnorodnego, równego i włączającego środowiska pracy zgodnie z równościowymi politykami Unii Europejskiej. Dyskusje dotyczyły m.in. równości kobiet i mężczyzn, włączania migrantów i migrantek, osób LGBT+ czy osób neuroatypowych.
Biznes reaguje najszybciej
Jak powiedziała Alina Szeptycka, ideą tej konferencji było spotkanie osób z różnych sektorów, jak biznes, samorząd czy organizacje społeczne.
Różnorodność międzykulturowa staje się czymś oczywistym
Podczas konferencji mowa była również o obecnych wyzwaniach międzykulturowości.
Według Magdaleny Okulowskiej, zróżnicowany zespół to wiele perspektyw, a liderzy zespołów powinni pamiętać o tym, że każde doświadczenie, nawet w wielu obszarach, jest tylko doświadczeniem osobistym, a nie uniwersalnym. Dlatego poznanie wielu punktów widzenia pozwala podejmować dobre decyzje.
Konferencja została zorganizowana przez przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce, Biuro Prezydenta Wrocławia i Wrocławską Radę ds. Równego Traktowania. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Europejskiego Roku Umiejętności, którego celem jest rozwój i podnoszenie kompetencji wśród pracodawców i osób zatrudnionych na europejskim rynku pracy.