wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. 24 mln zł na rewitalizację Nadodrza i Przedmieścia Oławskiego
pl. Strzelecki na Nadodrzu źródło: Wrocławska Rewitalizacja Sp. z o.o
pl. Strzelecki na Nadodrzu

Nadodrze i Przedmieście Oławskie – przed kolejnym, dużym etapem rewitalizacji. Planuje się m.in.: zagospodarowanie podwórek, stworzenie wielofunkcyjnych miejsc aktywności lokalnej oraz zagospodarowanie nabrzeży Oławy. Projekty mają być zrealizowane do końca 2019 r.

Reklama

Projekty rewitalizacji przedmieść Nadodrzańskiego i Oławskiego miasto chce współfinansować ze środków unijnych. 4 kwietnia 2017 r. prezydent Wrocławia złożył wnioski aplikacyjne o dofinansowanie projektów w ramach działania 6.3.2 rewitalizacja zdegradowanych obszarów ZIT WrOF Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Projekty wytypowane zostały w Lokalnym Programie Rewitalizacji na lata 2016-2018, który uchwaliła Rada Miejska Wrocławia.

– Na Przedmieściu Oławskim planowane jest stworzenie dwóch miejsc aktywności dla mieszkańców, kompleksowy projekt zagospodarowania przestrzeni publicznych wzdłuż nabrzeża Oławy między mostami Oławskim a Rakowieckim, remont szkoły, zagospodarowanie sześciu podwórek oraz przystosowanie 10 lokali użytkowych dla działalności społecznych, kulturalnych i gospodarczych, a na Nadodrzu zagospodarowanie dwóch podwórek – wylicza Grażyna Adamczyk-Arns, prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja, która koordynuje proces rewitalizacji.

Nadzieja na środki unijne

Kwota dofinansowania, o którą stara się Wrocław na rewitalizację przedmieść Odrzańskiego i Oławskiego, to ok. 24 mln zł. Jeśli wnioski rozpatrzone zostaną pozytywnie, projekty zrealizowane zostaną do maja 2019 roku.

– To, czy miasto otrzyma wsparcie unijne i w jakiej wysokości, rozstrzygnie się pod koniec roku – dodaje Grażyna Adamczyk-Arns.

Podwórka na Nadodrzu – zieleń na Przedmieściu Oławskim

Od 2010 r. na rewitalizację Nadodrza miasto przeznaczyło ponad 140 mln zł (w tym 40 mln zł to środki unijne). Pieniądze wydano m.in. na remonty kamienic, podwórek, terenów zielonych, szkół i boisk czy na stworzenie Nadodrzańskiego Centrum Wsparcia i Centrum Rozwoju Zawodowego „Krzywy Komin”. Nadodrze [MAPA].

Miejski program rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego trwa od 3 lat – czytaj rewitalizacja nabrzeży Oławy.

– Wzdłuż nabrzeży Oławy kiedyś tętniło życie. Mieszkańcy spacerowali bulwarami, spędzali czas wolny na terenach sportowych, korzystali z plaży i kąpieliska. W latach powojennych obszar ten został zapomniany. Teraz chcemy to zmienić – mówi Grażyna Adamczyk-Arns.

W planach są m.in. tereny rekreacyjne, łąki, miejsca do biegania, jazdy rowerem i spacerów. Pomosty nad wodą i punkty widokowe. Rzeka ma być miejscem rekreacji, ale i poznawania przyrody. Myśli się o ścieżkach edukacyjnych dla uczniów.

– Zależy nam, by był to jeden ze sztandarowych projektów miasta. Na Nadodrzu zrewitalizowaliśmy podwórka, na Przedmieściu Oławskim będą tereny zielone – zaznacza Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Co się zmieni na Przedmieściu Oławskim?

 • powstaną wielofunkcyjne miejsca aktywności społeczności lokalnej przy ul. Prądzyńskiego 39a i ul. Traugutta 81,
 • zaplanowano remont Zespołu Szkół nr 5 przy ul. Haukego-Bosaka,
 • wyremontowanych będzie 10 lokali użytkowych, m.in. przy ul. Traugutta, Haukego-Bosaka, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej,
 • zagospodarowane zostanie nabrzeże Oławy między mostami Oławskim a Rakowieckim.

Wyremontowane będą podwórka w obrębie ulic:

 • Kniaziewicza, Dąbrowskiego, Komuny Paryskiej, Pułaskiego,
 • Więckowskiego, Traugutta, Kościuszki,
 • Traugutta, Komuny Paryskiej, Prądzyńskiego,
 • Świstackiego, Więckowskiego, Kościuszki, Brzeska,
 • Zgodna, Komuny Paryskiej,
 • Pułaskiego, Kościuszki, Prądzyńskiego.

Co się zmieni na Przedmieściu Odrzańskim

Wyremontowane będą podwórka w obrębie ulic:

 • Łokietka, pl. św. Macieja, Probusa, Jedności Narodowej
 • Jedności Narodowej, Probusa, Pobożnego, Niemcewicza, pl. św. Macieja.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl