wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Restauratorzy mogą bezpłatnie powiększyć swoje ogródki

Z danych Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu wynika, że liczba ogródków gastronomicznych na wrocławskim rynku i w jego okolicach utrzyma się na poziomie sprzed roku. Prezydent Wrocławia, mając na uwadze bardzo trudną sytuację restauratorów, podjął decyzję o obniżeniu opłat za ogródki na gruntach stanowiących własność miasta oraz w pasie drogowym dróg publicznych zarządzanych przez prezydenta: wysokość miesięcznej stawki za zajęcie 1 mkw gruntu wynosi jedynie 1 zł netto w strefie 1 oraz 0,30 zł netto w strefie 2. Obniżone stawki mają obowiązywać do 30 września 2021 r. Zmiana nie wymaga złożenia wniosków.

Przydatna strefa relaksu

Jednocześnie w ramach zawartych umów dotyczących ogródków gastronomicznych istnieje możliwość poszerzenia powierzchni ogródka o tzw. strefę relaksu. Ta przestrzeń może być przeznaczona na wystawienie dodatkowych stolików i krzeseł, jednak bez ogrodzenia i parasoli. Zgodę na to można będzie uzyskać w uproszczonym trybie.

W tym celu należy wystąpić z wnioskiem o udostępnienie terenu na czasowe ustawienie infrastruktury w celu organizacji strefy relaksu do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia. Koniecznie należy w nim podać nr umowy z Zarządem Zasobu Komunalnego na prowadzenie ogródka. Wniosek należy przesłać mailem na adres: [email protected].

Gdy ogródek blisko drogi

Z kolei właściciele restauracji zlokalizowanych w pasie drogowym, którzy planują powiększenie ogródka gastronomicznego, powinni wystąpić z wnioskiem o opinię niezbędną dla udzielenia zezwolenia na zajęcie pasa drogowego drogi publicznej do Wydziału Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego Wrocławia. Wniosek taki powinien zawierać m.in.:

  • dane wnioskodawcy, nr opinii dot. ogródka, kontakt mailowy i telefoniczny,
  • adres lokalu gastronomicznego,
  • prośbę o udostępnienie dodatkowego obszaru przy zorganizowanym ogródku,
  • mapkę z Google lub SIP-u z proponowaną przestrzenią czasowego rozszerzenia ogródka gastronomicznego,
  • oświadczenie, że przedsiębiorca zobowiązuje się do wystawiania wyłącznie stolików i krzesełek z zachowaniem wymaganych przepisami prawa odległości i reżimu sanitarnego w godzinach otwarcia lokalu. 

Wnioski te należy wysyłać na adres: [email protected].

Równocześnie z wnioskiem o wydanie opinii do Wydziału Inżynierii Miejskiej przedsiębiorca powinien wystąpić z wnioskiem o zajęcie pasa drogowego do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Należy to zrobić przynajmniej 7 dni przed datą rozpoczęcia obowiązywania zezwolenia. Podanie to należy przesłać drogą mailową na adres: [email protected].

Zezwolenia na zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia ogródka gastronomicznego udzielane są przez ZDiUM w oparciu o opinię Wydziału Inżynierii Miejskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl