wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Prywatni inwestorzy wybudują przedszkola publiczne na gruntach miejskich

Prywatni inwestorzy wybudują przedszkola publiczne na gruntach miejskich

Jarek Ratajczak,

Materiał archiwalny

W Żernikach, Lipie Piotrowskiej, Gaju i Sołtysowicach – prywatni inwestorzy wybudują przedszkola publiczne. Miasto wytypowało działki, które zostaną przekazane inwestorom w formie użytkowania wieczystego na 99 lat.

Reklama

W latach 2019 – 2021 Wrocław chce przygotować kolejnych 2 tys. publicznych miejsc przedszkolnych finansowanych przez miasto. Będą one powstawać w ramach współpracy z podmiotami prywatnymi, realizacji gminnych inwestycji, oraz nowego modelu realizacji inwestycji – budowa przedszkoli publicznych na gruntach miejskich przez podmioty prywatne .

– Miasto, po przeprowadzeniu analiz demograficznych i planistycznych, wytypowało pakiet działek, które zostaną przekazane inwestorom w formie użytkowania wieczystego na 99 lat, pod budowę przedszkoli publicznych – mówi Jarosław Delewski, dyr. Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wybór podmiotu realizującego inwestycję poprzedzony będzie przetargiem pisemnym. Przetarg ma charakter ofertowy. Zostanie w nim wybrana najciekawsza oferta, oceniana całościowo.

Zaproponowana cena za grunt nie jest najważniejszym kryterium. Oceniane będą m.in. koncepcja urbanistyczno – architektoniczna, przewidująca prowadzenie co najmniej 8 oddziałowego przedszkola (200 dzieci), koncepcja prowadzenia i funkcjonowania przedszkola – profil placówki, forma i zakres żywienia, czas pracy przedszkola, termin uruchomienia oraz doświadczenie w realizacji inwestycji i prowadzeniu placówek edukacyjnych.

Preferencyjne warunki i kontrola inwestycji

Forma użytkowania wieczystego polega m .in. na tym , że inwestor może pozyskać działkę za 20% ceny złożonej oferty – pierwsza opłata wieczysta, a kolejne opłaty roczne będą wynosiły 1% ceny działki.

– Z drugiej strony gmina ma możliwość weryfikacji prowadzonych przez inwestora działań. Cały czas będzie monitorować wywiązywanie się z realizacji złożonej oferty. W razie łamania zapisów umowy lub realizacji innej funkcji niż przedszkole publiczne umowa może zostać rozwiązana – zaznacza Jarosław Delewski

Termin realizacji inwestycji to maksymalnie 3 lata.

W tym roku przeprowadzone zostaną 4 przetargi na nieruchomości przy ulicach:

ul. Rezedowa (Żerniki), przetarg 25.06.2018, cena wywoławcza: 930 tys. zł

ul. Cynamonowa (Lipa Piotrowska), przetarg 09.07.2018, cena wywoławcza: 1 mln 20 tys. zł

ul. Bagatela/Lekcyjna (Sołtysowice), przetarg 23.07.2018, cena wywoławcza: 1 mln 420 tys zł

ul. Radkowska/Dzierżoniowska (Gaj), przetarg sierpień lub wrzesień, cena wywoławcza: 850 tys. zł

Szczegóły uczestnictwa w przetargu na http://bip.um.wroc.pl/, na stronie Giełdy Nieruchomości: www.um.wroc.pl/gn oraz w Wydziale Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Pakiet przedszkolny na sesji

Uzupełnieniem przedstawionych działań o charakterze długoplanowym jest przystąpienie do zmian miejskich planów zagospodarowania przestrzennego. 24 maja 2018 r. na sesji Rady Miejskiej zostanie przedstawiony pakiet przedszkolny wskazujący lokalizacje, w których na wniosek inwestorów, prezydent będzie wnosił o dopisanie funkcji edukacyjnej. Pozwoli to w kolejnych latach na uruchomienie nowych przedszkoli w rejonie: 

  • ul. Wołowskiej,
  • ul. Bolesława Prusa i ul. gen. Józefa Bema
  • w rejonie środkowego odcinka ul. Bierutowskiej
  • ul. Ignacego Mościckiego i ul. Tybetańskiej
  • ul. Ignacego Mościckiego i ul. Tybetańskiej
  • ul. Krępickiej i ul. Mokrzańskie
  • ul. Kamieńskiego i ul. Mieczysława Romanowskiego
  • w rejonie ulic Zwycięskiej, Ołtaszyńskiej i Agrestowej
  • w rejonie ulic Tarnogajskiej i Księdza Czesława Klimasa
  • w rejonie ulic Robotniczej i Góralskiej

Czytaj także: porządek obrad sesji, która odbędzie się 24 maja 2018 r.

Nowe publiczne miejsca przedszkolne we Wrocławiu

1500 nowych publicznych miejsc przedszkolnych powstanie w 2018 r. we Wrocławiu. Miasto zaprezentowało strategię działania i dostosowania sieci przedszkoli do zwiększającej się liczby dzieci oraz ostatniej reformy oświaty, w wyniku której przedszkola z 3-letnich stały się 4-letnimi.

Zobacz na mapie gdzie w 2018 r. powstaną nowe przedszkola publiczne, prowadzone przez podmioty prywatne, w 100% finansowane przez miasto.

Czytaj także – 23 maja rusza rekrutacja do przedszkoli

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl