Pieniądze przekazane przez 3M pozwoliły Centrum Kształcenia Ustawicznego na zorganizowanie kursów języka polskiego dla dorosłych, co pozwoli im na ich szybszą integrację oraz przystosowanie się do rynku pracy.
Dodatkowo darowizna ta pozwoli na sfinansowanie działalności świetlic dla dzieci uchodźców. W czwartej, 26 maja, przedstawiciele zarządu 3M odwiedzili CKU, aby spotkać się z kadrą i uczestnikami zajęć.
3M jest firmą globalną. Choć działamy na całym świecie, to również na bardzo lokalnym poziomie. Nasze wsparcie w związku z wojną na Ukrainie zaczęło się od naszych pracowników i zapewnienia im bezpieczeństwa. Przekazaliśmy również darowiznę miastu Wrocław, które ostatecznie trafił do Centrum Kształcenia Ustawicznego. Pomaga ono w kształceniu ukraińskich uchodźców w zakresie nauki języka polskiego i mamy nadzieję, że pomoże im w integracji ze miejscową społecznością. Jest to więc wspaniały przykład działania firmy 3M na wielu płaszczyznach. Cieszymy się, że możemy tu dziś być i zobaczyć, jaki wpływ wywarły nasze fundusze pomocowe. To dodatkowo pokazuje nam, co jeszcze możemy zrobić by być partnerem w tej społeczności.Eric Hammes, 3M Executive Vicepresident
Do końca roku w CKU podstaw języka polskiego nauczy się tysiąc osób
Uczestnicy spotkania mieli możliwość zobaczyć, jak prowadzone są lekcje języka polskiego, jak wygląda świetlica dla dzieci, a także inne sale szkoleniowe, służące m.in. do szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i opieki nad osobami chorymi.
Dzięki firmie 3M i otrzymanemu grantowi, za który bardzo dziękujemy. Do tej pory zorganizowaliśmy 26 kursów języka polskiego dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Dodatkowo otworzyliśmy świetlicę dla dzieci uczestników tych kursów, która wspaniale prosperuje. Aktualnie mamy około 600 uczestników kursów, jednak do grudnia planujemy przeszkolić około tysiąc osób. Nauczyciele dokładają wszelkich starań, żeby każdy z uczestników kursów potrafił przeprowadzić krótką rozmowę rekrutacyjną, załatwić sprawy w urzędzie, napisać krótkie CV. Oprócz zajęć z języka polskiego, zaproponowaliśmy też krótkie formy kursowe m.in. opiekę osoby starszej oraz pomoc prawną na rynku polskim. Jesteśmy naprawdę bardzo szczęśliwi, bo uchodźcy i ich dzieci w naszym centrum czują się jak w domu. Myślę, że doskonale spełniamy swoje zadanie.Monika Kaczkowska, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego
Część środków przekazanych miastu przez 3M trafiło również do XV L.O. Dzięki temu również w tej placówce uchodźcy mogą liczyć na kursy języka polskiego, pomoc psychologiczno-pedagogiczną oraz doradztwo zawodowe. Zakupione zostały także niezbędne materiały dydaktyczne.
W projekcie aktywnie uczestniczyła Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która jako odbiorca grantu 3M poprzez Fundację Global Giving sfinalizowała umowę z Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz XV LO.
Aktywne wsparcie od początku wojny
Do końca marca blisko 3 tys. pracowników 3M przekazało ponad 436 tys. dolarów przez stronę Funduszu Pomocy Kryzysowej na Ukrainie. Koncern zadeklarował podwojenie kwoty ofiarowanej przez pracowników, dzięki czemu ponad 872 tys. dolarów zostało przeznaczonych na zaspokojenie podstawowych potrzeb ofiar inwazji na Ukrainę. Dzięki temu otrzymali oni żywność i schronienie, a także dostęp do edukacji i wsparcie psychologiczne.
Firma 3M przeznaczyła także dodatkowe 2 mln dolarów z programu 3Mgives na bezpośrednie wsparcie działań pomocowych dla ludności Ukrainy. Te środki będą przeznaczone na pomoc finansową dla organizacji pożytku publicznego, które aktywnie zaspokajają potrzeby Ukrainy. Z kolei grupy biznesowe 3M przekazują – za pośrednictwem organizacji humanitarnych – materiały medyczne dla lekarzy i innych pracowników pomagających potrzebującym. Są to m.in. nowoczesne systemy do leczenia ran dla chirurgów w szpitalach w Kijowie, w tym materiały opatrunkowe, ochronniki słuchu dla dzieci i prawie 400 tys. masek przeciwpyłowych.
Społeczność 3M zaangażowana w pomoc
Również polscy pracownicy 3M na wiele sposobów zaangażowali się w pomoc dla uchodźców. Przekazują nie tylko wsparcie finansowe i rzeczowe, ale też pomagają w transporcie czy przyjmują uchodźców we własnych domach.
W różnych lokalizacjach 3M w Polsce prowadzone są zbiórki m.in. materiałów higienicznych, leków oraz żywności. We Wrocławiu 3M działa w porozumieniu z Urzędem Miejskim Wrocławia oraz Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Koncern 3M sfinansował także zakup ubrań dla grupy młodych piłkarzy z Kijowa, którzy w lutym przyjechali do Wrocławia na turniej piłkarski, a wojna zatrzymała ich w Polsce na dłużej.
Oprócz realizacji konkretnych działań, koncern ma też systemowe rozwiązania wspierające pomocową aktywność pracowników. Wolontariusze mogą skorzystać z dodatkowego dnia urlopu na ten cel. Z kolei pracownicy z Ukrainy mają zapewnione bezpłatne wsparcie psychologiczne w swoim języku.
3M okazuje wsparcie również w symboliczny sposób – w obu wrocławskich lokalizacjach firmy na masztach – obok flag Polski i flag z logo 3M – powiewają flagi Ukrainy.
30 lat działalności 3M w Polsce
3M Poland Sp. z o.o. jest firmą technologiczno-produkcyjną będącą oddziałem międzynarodowego koncernu 3M. Przedsiębiorstwo działa na polskim rynku od prawie 30 lat. Zainwestowało tu ponad 650 mln dolarów. Wykorzystując naukę i działając zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, tworzy innowacyjne rozwiązania poprawiające jakość życia ludzi na całym świecie.
3M posiada obecnie 4 ośrodki produkcyjne w naszym kraju: dwa we Wrocławiu, w Janinowie k. Grodziska Mazowieckiego oraz w Rabce, które zatrudniają ponad 4,5 tys. pracowników. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k. Warszawy.
Od 2013 r. we Wrocławiu działa Centrum Innowacji 3M. To przestrzeń, w której firma prezentuje nowe technologie i rozwiązania. Z kolei od 2016 roku w stolicy Dolnego Śląska funkcjonuje Centrum Usług Wspólnych 3M na obszar Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Natomiast we wrześniu 2017 r. otwarto tu Centrum Szkoleniowe 3M. Koncern oferuje około 12 tys. produktów w ramach 4 grup biznesowych: Bezpieczeństwo i przemysł, Transport i elektronika, Ochrona zdrowia oraz Produkty konsumenckie.