wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 9°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Złóż wniosek do ZUS, żeby nie zwracać podatku

Jarek Ratajczak,
zdjęcie ilustracyjne freepik.pl
zdjęcie ilustracyjne

Pobierasz podwójne świadczenie? Lepiej złóż w tej sprawie wniosek do ZUS. Inaczej trzeba będzie zwracać pieniądze. Chodzi o kwotę 5100 zł. Warto się pospieszyć, bo wniosek trzeba złożyć do końca grudnia.

Do 31 grudnia osoby, które dostają równocześnie emeryturę z ZUS i KRUS oraz osoby samotnie wychowujące dziecko, osiągające dochody z pracy i z renty rodzinnej, powinny złożyć wniosek by nie zwracać podatku – chodzi o wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze czy rencie. – Jest to niezbędne, by w rozliczeniu podatku za 2022 rok nie powstała niedopłata podatku w kwocie do 5100 zł – informuje ZUS.

Wniosek do ZUS, żeby nie zwracać podatku

Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku podkreśla, że ZUS z urzędu obniża zaliczkę na podatek o tzw. kwotę zmniejszenia. Podatnikowi przysługuje 12 takich ulg w roku, czyli po 425 zł miesięcznie, maksymalnie 5100 zł za 12 miesięcy. W sytuacji gdy senior pobiera jednocześnie emeryturę z ZUS np. z KRUS i nie złoży w jednej z instytucji wniosku o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek, to przy rozliczeniu rocznym powstanie niedopłata podatku w kwocie do 5100 zł, którą trzeba będzie zwrócić do Urzędu Skarbowego.

Żeby tego uniknąć, warto złożyć w jednej instytucji albo ZUS albo KRUS wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek. Wówczas przy jednej wypłacie nie będzie stosowana ulga. Pieniędzy będzie co prawda mniej o 425 zł, ale nie trzeba będzie zwracać podatku do Urzędu Skarbowego

Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze czy rencie

Rzeczniczka wyjaśnia, że analogiczna sytuacja dotyczy osoby samotnie wychowującej dziecko, która ma dochody z pracy i dochody z renty rodzinnej na małoletnie dziecko. Aby nie powstała niedopłata podatku, osoba taka powinna poinformować pracodawcę o dochodach z ZUS lub oddział ZUS, aby nie stosował kwoty zmniejszenia przy zaliczce od renty dziecka.

ZUS/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl