wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Złóż wniosek do ZUS, żeby nie zwracać podatku
zdjęcie ilustracyjne freepik.pl
zdjęcie ilustracyjne

Pobierasz podwójne świadczenie? Lepiej złóż w tej sprawie wniosek do ZUS. Inaczej trzeba będzie zwracać pieniądze. Chodzi o kwotę 5100 zł. Warto się pospieszyć, bo wniosek trzeba złożyć do końca grudnia.

Do 31 grudnia osoby, które dostają równocześnie emeryturę z ZUS i KRUS oraz osoby samotnie wychowujące dziecko, osiągające dochody z pracy i z renty rodzinnej, powinny złożyć wniosek by nie zwracać podatku – chodzi o wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze czy rencie. – Jest to niezbędne, by w rozliczeniu podatku za 2022 rok nie powstała niedopłata podatku w kwocie do 5100 zł – informuje ZUS.

Wniosek do ZUS, żeby nie zwracać podatku

Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku podkreśla, że ZUS z urzędu obniża zaliczkę na podatek o tzw. kwotę zmniejszenia. Podatnikowi przysługuje 12 takich ulg w roku, czyli po 425 zł miesięcznie, maksymalnie 5100 zł za 12 miesięcy. W sytuacji gdy senior pobiera jednocześnie emeryturę z ZUS np. z KRUS i nie złoży w jednej z instytucji wniosku o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek, to przy rozliczeniu rocznym powstanie niedopłata podatku w kwocie do 5100 zł, którą trzeba będzie zwrócić do Urzędu Skarbowego.

Żeby tego uniknąć, warto złożyć w jednej instytucji albo ZUS albo KRUS wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek. Wówczas przy jednej wypłacie nie będzie stosowana ulga. Pieniędzy będzie co prawda mniej o 425 zł, ale nie trzeba będzie zwracać podatku do Urzędu Skarbowego

Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze czy rencie

Rzeczniczka wyjaśnia, że analogiczna sytuacja dotyczy osoby samotnie wychowującej dziecko, która ma dochody z pracy i dochody z renty rodzinnej na małoletnie dziecko. Aby nie powstała niedopłata podatku, osoba taka powinna poinformować pracodawcę o dochodach z ZUS lub oddział ZUS, aby nie stosował kwoty zmniejszenia przy zaliczce od renty dziecka.

ZUS/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl