wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Szansa dla innowacyjnych firm. W WPT otwarto nowoczesne laboratoria
Nowoczesne laboratoria uroczyście otwarto 11 stycznia 2022 r. WPT
Nowoczesne laboratoria uroczyście otwarto 11 stycznia 2022 r.

Ponad 650 mkw. nowoczesnych powierzchni laboratoryjnych, wyposażonych w nowoczesny sprzęt do prowadzenia zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych oddano właśnie we Wrocławskim Parku Technologicznym. Inwestycja kosztowała 7 mln zł.

We Wrocławskim Parku Technologicznym rozbudowano Laboratorium Chemii i Biotechnologii, w którym wrocławscy przedsiębiorcy mogą rozwijać swoje innowacyjne produkty i usługi. Do ich dyspozycji oddano właśnie ponad 650 mkw. powierzchni laboratoryjnych. Zainteresowanie było tak duże, że wynajęto już całość innowacyjnej przestrzeni badawczej.

WPT to już ponad 66 tys. mkw. powierzchni udostępnionej wrocławskim przedsiębiorcom. Aktualnie w ponad 50% są to przestrzenie laboratoryjne i produkcyjno-prototypowe. Nowe laboratoria dedykowane są firmom z branży biotechnologicznej i chemicznej. To przykład pokazujący, jak wspieramy innowacyjny wrocławski biznes. Stale inwestujemy w rozbudowę nowoczesnego zaplecza badawczo-rozwojowego. W 2019 roku otworzyliśmy Laboratorium Rozwoju Technologii Leków, dziś oddajemy do dyspozycji nową część Laboratorium Chemii i Biotechnologii. Na pewno na tym nie poprzestaniemy. W WPT wrocławski biznes zawsze znajdzie najwyższej klasy zaplecze umożliwiające rozwój innowacji.

Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego

Przestrzeń na realizację ambitnych projektów

Na terenie WPT działa obecnie ponad 200 firm, ukierunkowanych na działania innowacyjne, technologiczne i takie, które mają wspierać Wrocław i Dolny Śląsk w rozwoju.

Ta oddana właśnie przestrzeń tworzy Wrocław, z którego jesteśmy dumni. Wrocławski Park Technologiczny ma w sobie zaszytą ambicję realizacji projektów, które nie są oczywiste i są trudne. Takimi rozwiązaniami my się potem chwalimy. Cieszę się, że biznes wciąż bardzo ochoczo szuka takich przestrzeni.

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

Perła na skalę Europy

We Wrocławskim Parku Technologicznym działa aktualnie 12 laboratoriów i prototypowni, które są dostępne dla wrocławskich innowatorów. Korzystanie z nich pozwoliło wielu przedsiębiorstwom, działającym m.in. w branży chemii i biotechnologii, nie tylko zaistnieć na rynku, ale też odnieść międzynarodowe sukcesy.

Przedsiębiorcy mogą tu liczyć także na laboratoria elektroniczne, mechaniczne, spintroniki czy właściwości materiałowych. Dysponujemy też kadrą i urządzeniami oraz pełną infrastrukturą zapewniającą wykonanie badań podstawowych, opracowanie technologii oraz pełną działalność badawczo-rozwojową. Zakład doświadczalny, którym się bardzo szczycimy, jest unikalną perełką w skali europejskiej. To miejsce, które spełnia wszelkie wymagania i rygory pozwalające wyprodukować w niedużej skali produkt gotowy do sprzedaży na rynku.

Karolina Bartosik, Dyrektor Pionu Obsługi Klienta i Projektów Badawczych WPT.

Dobre miejsce dla startupów

Z nowoczesnych laboratoriów może korzystać każda zainteresowana firma, która nawiąże współpracę z WPT. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla startupów, które mogą dzięki niemu realizować specjalistyczne prace badawczo-rozwojowe w innowacyjnym środowisku. Ma to duże znaczenie, gdyż nie ma tu konieczności inwestowania w wyposażenie własnego laboratorium, co dla początkujących firm może być inwestycyjną barierą nie do przejścia.

Nasze laboratoria pomagają tym bardzo ambitnym i innowacyjnym przedsiębiorstwom. To nasze zadanie i misja. Dziś nasz park jest bardziej produkcyjny, badawczy i prototypowy niż kilkanaście lat temu. Niektórzy przedsiębiorcy stawiają tu nawet swoje linie technologiczne, co jest dla nas zawsze dużym wydarzeniem i radością.

Maciej Potocki

Od studenckiego notesu do wielkiego biznesu

W rozbudowę nowej powierzchni laboratoryjnej WPT dedykowanej branży chemii i biotechnologii zainwestowano około 7 mln złotych. Korzystają z niej już pierwsze firmy, wśród których są: stawiające sobie za cel tworzenie i wdrażanie nowych technologii na rynki światowe przedsiębiorstwo Solution4, prowadząca prace badawczo-rozwojowe m. in. z zakresu nanotechnologii spółka QNA Technology oraz firma Spinprot, realizująca projekty z zakresu biotechnologii z wykorzystaniem mikroorganizmów nie będących patogenami.

W tegorocznych planach jest oddanie kolejnych co najmniej 450 mkw. powierzchni laboratoryjnej przeznaczonej dla przemysłu chemicznego i bioinżynieryjnego.

Staramy się, aby te powierzchnie były jak najbardziej multidyscyplinarne. Zależy nam na pozyskaniu rezydentów i naukowców z dziedzin chemicznych, bioinżynieryjnych, biotechnologicznych, mikrobiologicznych. Nasze laboratoria są przystosowane i zaopatrzone w wysokiej jakości sprzęty, które umożliwiają realizację ich celów. Mamy nadzieję, że powstaną tu nowe pomysły i startupy, a firmy rozwiną się z mikro do większych. WPT to miejsce, gdzie można zacząć od studenckiego notesu, a skończyć na wielkim biznesie.

Karolina Bartosik

Rozbudowa Zespołu Pracowni Chemii i Biotechnologii w WPT, który mieści się w budynku Delta przy ul. Duńskiej 9, zrealizowana została w ramach projektu „Rozwój oferty wsparcia proinnowacyjnego otoczenia biznesu we Wrocławskim Parku Technologicznym – INNOPOLISnext”, dofinansowanego ze środków EFRR UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego (RPOWD) 2014-2020 Oś Priorytetowa 1 „Przedsiębiorstwa i innowacje” Działanie 1.2 „Innowacyjne przedsiębiorstwa”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl