Spółka Pro Design z Poznania kupiła kamienicę Wyspa Słodowa 7 za ponad 9,5 mln zł. Przetarg został rozstrzygnięty 16 listopada.
– Bardzo się cieszę, że zakończyliśmy trudny etap związany z przetargiem na rewitalizację tego obiektu – mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia. – Satysfakcjonuje nas nie tylko cena uzyskana w przetargu, ale również propozycje firmy Pro Design, co do zagospodarowania tego miejsca. Przedstawiony projekt jest dokładnie tym, czego oczekiwaliśmy w kwestii charakteru tego obiektu i samej wyspy. Jestem przekonany, że już wkrótce dostaniemy nową przestrzeń wysokiej jakości, która będzie pełniła wiele równych funkcji m.in. gospodarcze, kulturalne i rozrywkowe.
wizualizacja, źródło: inwestor
Połączenie starego z nowym
Jak obiecuje inwestor, kamienica Wyspa Słodowa 7 zostanie zrewitalizowana w 100 proc. zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Do istniejącego budynku zostanie też dobudowana druga część, bardziej nowoczesna, uwzględniająca plan zagospodarowania przestrzennego. Łącznie cały obiekt będzie miał powierzchnię 4 tys. m kw. Po rewitalizacji zyska również nową nazwę – Concordia Hub.
– Wrocław to szczególne miasto – uważa Ewa Voelkel-Krokowicz - prezes Pro Design Sp. z o.o. – Stąd pochodzi jedenastu noblistów, to również kolebka modernizmu. Dlatego też musimy postawić na najwyższą jakość. Nowocześnie myślimy o połączeniu starego z nowym. Stawiamy na architekturę świadomą i zjawiskową. Bardzo zależy nam na tym, aby to był genialny projekt, który wpisze się w to miejsce i stanie się dla nas wszystkich powodem do dumy.
Z myślą o młodych przedsiębiorcach i artystach
Projekt budynku jest aktualnie przygotowywany. Jednak już wiadomo, że na parterze zaplanowano otwartą przestrzeń gastronomiczną. Swoje miejsce znajdą tu liczne knajpki i kawiarenki dostępne szerokiej publiczności.
Na pierwszym piętrze, z niezależnym wejściem od strony parku, powstanie otwarta sala na około 120 osób, gdzie będą się odbywały wydarzenia związane z wszelkimi przedsięwzięciami, organizowanymi na Wyspie Słodowej. W założeniach ma to być przestrzeń, gdzie będą organizowane różnego rodzaju festiwale, wernisaże, imprezy dla dzieci. Będzie ona przekazywana po kosztach utrzymania każdemu, kto będzie miał ciekawy pomysł na jej wykorzystanie.
Piętra od drugiego do czwartego zostaną przeznaczone na inkubator przedsiębiorczości i coworking. Będzie to więc przestrzeń dla małych firm i startupów.
Na piątym, ostatnim piętrze zaplanowano wielką salę z tarasem widokowym. Nie jest jeszcze znane jej dokładne przeznaczenie.
– W budynku na pewno nie będzie miał siedziby żaden wielki biznes, ale młodzi ludzie, którzy rozkręcają swoje małe firmy – mówi Ewa Voelkel-Krokowicz . – Będzie to doskonale korelowało z tą przestrzenią i charakterem wyspy, jaki jest obecnie. Chcemy też współpracować z tymi inicjatywami, które już tu działają. Będziemy otwarci na wiele bardzo różnych grup – młodych ludzi, turystów, rodziny z dziećmi, początkujących przedsiębiorców. To, co chcemy zrobić w Concordii Hub, kompletnie nie zaprzecza żadnym inicjatywom, które tam obecnie funkcjonują. Ma to być raczej ich uzupełnienie.
Demokratyczne miejsce
Pro Design zajmie się nie tylko rewitalizacją samego budynku. Spółka zaproponowała również program działań w Concordia Hub, uwzględniający wyjątkowe umiejscowienie Wyspy Słodowej 7, jej znaczenie dla mieszkańców oraz założenia strategii miasta.
Concordia Hub będzie prowadziła otwarte działania społeczne, wpisując się w hasło „Wrocław - Miasto Spotkań”. Będą się one odbywać w oparciu i we współpracy z działającymi w mieście stowarzyszeniami, festiwalami i inicjatywami, m.in. TEDxWroclaw, Jazz nad Odrą, Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów WRO, Dolnośląski Festiwal Architektury DOFA, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania czy Europa na widelcu. – Wierzę, że uda się nam tu stworzyć demokratyczne miejsce, które stanie się przestrzenią integrującą ze sobą różne środowiska mieszkańców – mówi Ewa Voelkel-Krokowicz. - Model funkcjonowania Concordii Hub jest efektem dyskusji, warsztatów i spotkań z wrocławianami oraz zewnętrznymi ekspertami. Zanim złożyliśmy swoją propozycję, staraliśmy się dobrze poznać specyfikę tego miejsca. Bardzo zależy nam na współpracy z różnymi ludźmi i instytucjami, które najlepiej czują to miasto. Liczę na to, że znajdziemy wiele otwartych osób, które będą wspólnie z nami chciały tworzyć to wyjątkowe miejsce. Dla nas najbardziej liczą się ludzie, mądre projektowanie działalności oraz samego otoczenia. Zależy nam też na tym, by budynek ten zyskał nowego ducha.
Otwarcie w 2020 roku
Prace przygotowawcze związane z rewitalizacją kamienicy Wyspa Słodowa 7 prowadzone będą w pierwszej połowie przyszłego roku, natomiast roboty budowlane rozpoczną się w drugiej połowie 2018 roku. Otwarcie Concordii Hub planowane jest na początek 2020 roku.
Źródłem finansowania zakupu nieruchomości będą środki własne spółki Pro Design. Natomiast koszty rewitalizacji zostaną pokryte zarówno z jej środków, jak i z funduszy unijnych.
Propozycje działań Pro Design dla Wyspy Słodowej 7:
- Działania integrujące mieszkańców dzielnicy Nadodrze i otwarte dla mieszkańców Wrocławia - stworzenie otwartej przestrzeni do prezentacji aktywności lokalnych grup i artystów, festiwali, inicjatyw kulturalnych, które działają w mieście. Służyć temu będzie otwarta sala z osobnym wejściem do budynku zlokalizowana na pierwszym piętrze. Wykorzystując ogromny potencjał plenerowy Wyspy Słodowej będą mogły tu się odbywać koncerty, spotkania, pokazy filmowe, zajęcia dla dzieci, imprezy kulinarne i targowe.
- Otwarte działania edukacyjne z zakresu nowych technologii, trendów i innowacji, designu, architektury, nauk społecznych, nowoczesnego marketingu i mediów - w postaci wykładów z ekspertami, warsztatów dla firm i instytucji, warsztatów typu “Do It Yourself”, konferencji tematycznych.
- Inkubator przedsiębiorczości dla firm z sektora ICT – Concordia Hub będzie prowadziła autorski program wspierania rozwoju firm działających w ramach inkubatora przedsiębiorczości dla firm z branży ICT (nowe technologie) oraz start up’ów. Dla nich, na czterech piętrach, powstanie przyjazna, kreatywna przestrzeń biurowa oraz coworkingowa z otwartą kuchnią oraz salami spotkań. Program doradczy będzie oparty na warsztatach, spotkaniach z ekspertami, konferencjach tematycznych, mixerach, działaniach sieciujących i szkoleniach dla początkujących firm, jako wsparcie rozwoju i osiągnięcia samodzielności biznesowej. Będą mogły z niego korzystać zarówno firmy z inkubatora, jak i inne młode podmioty biznesowe z Wrocławia.
- Food court czyli przestrzeń z różnorodną ofertą małych, zewnętrznych punktów gastronomicznych zajmie cały parter budynku. Zamiast jednej restauracji o zdefiniowanym charakterze, będzie to miejscem otwarte na ciekawe koncepty kulinarne i lokalne smaki. W sezonie letnim z miejscami do spotkań na zewnątrz.