wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. 600 milionów w budżecie Wrocławia od mikrofirm. WPT: Bez mikro nie ma makro
600 milionów w budżecie Wrocławia od mikrofirm. WPT: Bez mikro nie ma makro WPT

Polskie PKB, czyli produkt krajowy brutto, w 30% wytwarzany jest przez mikrofirmy. Co ważne, to właśnie one mają największy wkład w tworzenie krajowego PKB. Potwierdza więc to, że bez mikro, nie ma makro. W budżecie Wrocławia wpływy od mikrofirm to 600 mln zł.

Polskie przedsiębiorstwa tworzą 72,3% polskiego PKB. Największy udział w tej grupie mają właśnie mikroprzedsiębiorstwa, czyli najmniejsze, zatrudniające do 10 osób i mające pojedynczo najniższe w sektorze MŚP obroty i dochody. Aż 96% polskich firm działa w skali mikro.

600 milionów w budżecie Wrocławia od mikrofirm

We Wrocławiu działa ponad 125 tysięcy mikroprzedsiębiorstw. Zatrudnionych jest w nich ponad 33% wszystkich pracujących wrocławian i wrocławianek.

Łatwo można sobie przeliczyć, że to ponad 600 milionów złotych wpływu z samych podatków do naszego budżetu, czyli wiele inwestycji, których jest realizowanych we Wrocławiu, powstaje dzięki tym firmom rodzinnym, tym fachowcom, którzy codziennie pracują dostarczając nam na naszych ulicach, dzielnicach, na naszych osiedlach, tych usług, produktów, które są niezbędne i które podnoszą nasz komfort i jakość użytkowania tego miasta.

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

Dlatego warto wspierać wrocławskich mikroprzedsiębiorców. Kupując lokalnie (nawet przez Internet), polecając mikrofirmy czy włączając się w akcję Wrocławskiego Parku Technologicznego – „Bez mikro nie ma makro".

Mikrofirma jako pracodawca

W całej Polsce prawie 10 milionów osób pracuje w różnego typu przedsiębiorstwach. Ponad 40% z nich zatrudnionych jest w mikrofirmach. Według danych PARP na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy rosnący trend, jeżeli chodzi o liczbę pracujących i zatrudnionych w mikrofirmach.

Mikroprzedsiębiorstwa cechują się największą spośród wszystkich firm rentownością, a wynagrodzenia w nich wypłacane rosną szybciej niż przeciętnie w sektorze przedsiębiorstw. Sektor mikro rozwija się w Polsce dynamicznie nie tylko pod kątem rosnącej liczby firm.

  • Lata 2008-2018 pokazują także systematyczny wzrost przychodów mikroprzedsiębiorstw.
  • W roku 2018 liczba mikrofirm była wyższa o 16% w porównaniu z rokiem 2008, a liczba osób w nich pracujących wzrosła o ponad 8%.
  • Ich przychody w tym okresie wzrosły o prawie 36%.

Bez mikro nie ma makro

O tym, jak wspierać mikrofirmy opowiada Wrocławski Park Technologiczny w ramach projektu „Bez mikro nie ma makro". Jedną z propozycji jest konkurs #bezmikroniemamakro, poprzez który WPT chce zachęcić mieszkańców Wrocławia do pokazania mikroprzedsiębiorstw, które lubią, znają i chcą wspierać. Będzie on początkiem budowy bazy mikrofirm, które tworzą Wrocław.

WPT stworzyło również stronę internetową www.bezmikroniemamakro.pl, która będzie bazą wiedzy o wrocławskiej mikroprzedsiębiorczości.

  • Bez mikro nie ma makro to projekt, który skupia wokół siebie wrocławskie organizacje i instytucje związane ze wspieraniem mikroprzedsiębiorczości.
  • Ambasadorami projektu są: Dolnośląska Izba Rzemieślnicza, Dolnośląska Izba Gospodarcza, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Więcej informacji o projekcie Bez mikro nie ma makro i konkursie #bezmikroniemamakro można znaleźć na stronie organizatorów.

Dla różnych form przedsiębiorczości

Wrocławski Park Technologiczny wspiera różne formy przedsiębiorczości od tej w wydaniu studenckim i akademickim, przez tą związaną z sektorem mikro, małych i średnich firm, po tą związaną z rozwojem innowacji. W ostatnim czasie WPT uruchomiło Giełdę Pracy WPT, na której można znaleźć oferty pracy i staży od wrocławskiego biznesu – również mikrofirm.

Wrocławski Park Technologiczny współtworzył również wyszukiwarkę wrocławskich rzemieślników. Wystartował też cykl podcastów WPT „Od studenckiego notesu do dużego biznesu”, opowiadający historię przedsiębiorstw, które zostały założone przez studentów, doktorantów lub pracowników wrocławskich uczelni wyższych. Wiele z nich swoją biznesową drogę zaczynało właśnie od działalności w skali mikro.

Wszystkie te działania Wrocławski Park Technologiczny prowadzi w ramach kampanii pod hasłem – Przyszłość trzeba zaprojektować. Zróbmy to razem, która ma zachęcić wrocławian do bycia przedsiębiorczym w różnych dziedzinach życia.

WPT/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl