wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Walczą z dyskryminacją w pracy. We Wrocławiu zainaugurowano Miesiąc Różnorodności 2024

W Concordii Design na Wyspie Słodowej uroczyście zainaugurowano Miesiąc Różnorodności 2024. Rozdano również Nagrody Karty Różnorodności. Wśród laureatów znalazł się projekt Respektrumautyzmu przygotowany przez Urząd Miejski Wrocławia. Wspiera on przedsiębiorców w przełamywaniu barier w procesie zatrudniania i rekrutacji osób w spektrum autyzmu.

Reklama

Miesiąc Różnorodności to największe wydarzenie realizowane w ramach koordynowanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu Karty Różnorodności wspierającej przeciwdziałanie dyskryminacji w miejscu pracy. Obchodzone jest w maju w całej Unii Europejskiej.

Co roku gromadzi ekspertów zajmujących się działalnością na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem i dyskryminacją. Wśród uczestników tego wydarzenia są przedstawiciele biznesu, administracji, organizacji pozarządowych i nauki, którzy spotykają się, aby wymienić się doświadczeniami, dobrymi praktykami i inspiracją do dalszego działania.

Tym razem Miesiąc Różnorodności zainaugurowano we wrocławskiej Concirdii Design. Tegoroczna edycja wydarzenia pod hasłem "Building Bridges for the Future Work" koncentruje się wokół wyzwań związanych z równością płci, doświadczeń osób migranckich oraz praw dziecka w biznesie.

Wrocław staje się coraz bardziej otwartym miastem

Jak powiedziała Marzena Strzelczak, doradczyni do spraw DEI zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Miesiąc Różnorodności to dość młoda tradycja, która jest obchodzona od 2020 roku.

Bardzo cieszę się, że tym razem możemy to robić we Wrocławiu, mieście otwartym, tolerancyjnym i wielokulturowym, nie tylko o ciekawej historii, ale też otwartym na wyzwania współczesnego świata.
Marzena Strzelczak

Według Bartłomieja Ciążyńskiego, wiceprezydenta Wrocławia dzięki takim spotkaniom i wzajemnemu uczeniu się od siebie, stolica Dolnego Śląska coraz bardziej staje się miastem otwartym, a na pewno się do tego zbliża.

Obiecujemy, że z tej ścieżki nie zejdziemy nie tylko na wizytówkach, ale również w codzienności.
Bartłomiej Ciążyński

Międzynarodowa inicjatywa na rzecz różnorodności

W trakcie inauguracji odbył się m.in. inspiracyjny wykład prof. Dariusza Dolińskiego z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu pt. „My – jak się tworzy i co z tego wynika?”, panel Pełnomocniczek ds. Równego Traktowania oraz prezentacja konkretnych dobrych praktyk wdrażanych przez sygnatariuszy Karty Różnorodności. To międzynarodowa inicjatywa pod patronatem Komisji Europejskiej, realizowana w 26 krajach Unii Europejskiej.

Karta jest zobowiązaniem podpisywanym przez pracodawców, którzy decydują się na wprowadzenie zakazu dyskryminacji w miejscu pracy i działania na rzecz tworzenia i promocji różnorodności. Wyraża gotowość firmy do zaangażowania wszystkich osób zatrudnionych oraz partnerów biznesowych i społecznych w te działania. Organizacje decydujące się na implementację tego narzędzia działają na rzecz spójności i równości społecznej. Obecnie jest to już ponad 300 firm, instytucji samorządowych i rządowych, organizacji pozarządowych i uczelni. Od 2017 roku sygnatariuszem Karty Różnorodności jest również Urząd Miejski Wrocławia.

Nagrodzono tych, którzy walczą z dyskryminacją w miejscu pracy

Ważnym punktem programu było ogłoszenie zwycięzców II edycji Nagrody Karty Różnorodności. Jest ona przyznawana firmom, organizacjom, samorządom i instytucjom aktywnym w zakresie upowszechniania wartości DEI (diversity, equity, inclusion – różnorodność, równość, włączanie) w Polsce, w tym w szczególności w obszarze promocji i zarządzania różnorodnością w miejscu pracy.

Wśród tegorocznych laureatów znalazł się m.in. program Respektrumautyzmu - wspierający przedsiębiorców w przełamywaniu barier w procesie zatrudniania i rekrutacji osób w spektrum autyzmu.

Laureaci II edycji Nagrody Karty Różnorodności:

  • Każdy proces dla każdego pracownika – Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o.n
  • Program tutorsko – stypendialny Wiedza do potęgi -Fundacja BNP Paribas, Fundacja Ocalenie
  • Torby pełne szacunku – IKEA Retail
  • Inter Akcja - PwC
  • Dom Spokojnej Młodości – Fundacja OFFschool
  • Centrum Inicjatyw Rodzinnych na rzecz budowania spójności społecznej -Poznańskie Centrum Świadczeń

Wyróżnienia Jury:

  • #HEJTOUT – T-Mobile Polska i Fundacja SEXEDPL
  • LGBT+ Diamonds Awards – NatWest Group Polska
  • #MaszMocnaHejt #SzkodaŻycianaHejt – UNIQA Polska
  • EY Neurodiversity Center of Excellence
  • Urlop menstruacyjny – CD Projekt Red
  • Samsic na rzecz różnorodności – Zgrajmy się w pracy - Samsic Polska
  • Wsparcie 116 111 telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży – Nationale – Nederlanden
  • STOP HUNGER & Wolontariat pracowniczy – Sodexo Polska Sp. z o.o.
  • Welcome! Program profesjonalnego wsparcia dla kobiet z Polski i Ukrainy – Citi Handlowy
  • Most Jedności #Razem dla Ukrainy – Wyższa Szkoła Informatyki w Rzeszowie 

Nagrody internautów:

  • Respektrumautyzmu – Urząd Miejski Wrocławia
  • Zdrowie w głowie – kampania I działania na rzecz osób neuroróżnorodnych oraz osób w kryzysie zdrowia psychicznego – TVN Warner Bros Discovery
  • Urlop menstruacyjny – CD Projekt Red
  • Wsparcie 116 111 telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży – Nationale - Nederlanden
  • Torby pełne szacunku – IKEA Retail
  • Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami - współpraca EY GDS Poland i Fundacji Aktywnej Rehabilitacji
  • #UprzedźUprzedzenia – Fundacja Humanity in Action Polska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl