Miasta alfa, beta, gamma to kategorie powstałe w wyniku utworzenia w 2008 r. rankingu Global Cities Index, organizowanego przez brytyjski think tank Globalization and World Cities (GaWC).
– Zestaw zawiera największe, najlepiej połączone ze światem, najbardziej rozwinięte miasta, pełniące dominującą funkcję w kraju, w którym się znajdują. Są to miejsca, mające największe znaczenie dla światowej gospodarki, predysponowane do lokalizowania instytucji międzynarodowych, siedzib dużych firm i organizacji – podkreślają organizatorzy rankingu.
Metropolie wybierane są na podstawie analizy czynników gospodarczych, w tym m.in.: usług księgowych, konsultingowych, finansowych i prawniczych. W rankingu GaWC (nie ma miejsc) miasta są kwalifikowane do kilku kategorii: alfa, beta i gamma, a także do dwóch kategorii o niższym znaczeniu (poziom wysoki dostateczny i dostateczny).
Wrocław miasto gamma
Na czele rankingu od lat są dwa miasta – Nowy Jork i Londyn. Warszawa już od lat jest w kategorii alfa, obok m.in.: Barcelony, Amsterdamu, Rzymu czy Waszyngtonu.
W najnowszym zestawieniu GaWC 2018 (poprzednie ukazały się w 2016 r.) znalazło się sześć polskich metropolii: Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Katowice i Łódź.
Od dwóch lat Wrocław utrzymuje pozycję w kategorii gamma, w której są 22 miasta, w tym m.in.: Kolonia, Ottawa i San Antonio. W tym roku do tego grona dołączył Poznań.
W edycji raportu, wydanej w 2012 r., Wrocław był oceniany o klasę niżej, jako „high sufficiency” – miasto bez zasięgu globalnego, ale na tyle samodzielne, żeby nie zależeć nadmiernie od miast globalnych.
W 2018 r. w kategorii „dostateczny” są jeszcze Kraków (zanotował spadek z „wysoki dostateczny”) Katowice i Łódź. Ta kategoria, bez greckiej literki, grupuje mniejsze stolice lub tradycyjne centra regionalne.
Wrocław przyciąga inwestorów
Warszawa, Kraków, Wrocław – to liderzy wśród polskich miast pod względem lokowania inwestycji zagranicznych.
W opublikowanym w marcu br. najnowszym rankingu European Cities and Regions of the Future 2018/19 Wrocław zajął 2. miejsce w kategorii miast średnich za przyjazność dla biznesu i 7. miejsce wśród wszystkich miast Europy Wschodniej.
Naukowcy, specjaliści i przedsiębiorcy z Wrocławia zostali wyróżnieni w Rankingu Najbardziej Kreatywni w Biznesie 2018 według redakcji magazynu „Brief”.
Wrocław został doceniony za jakość życia w Rankingu „Quality of Living” 2018. W klasyfikacji najlepszych miejsc do życia brano pod uwagę m.in. sytuację polityczną, poziom oświaty, transportu, opieki medycznej, środowisko naturalne oraz oferty: kulturalną, konsumencką i mieszkaniową. Na podstawie tych danych międzynarodowe firmy i organizacje – mogą szacować wynagrodzenie dla specjalistów pracujących poza swoim krajem.
Wrocław otrzymał dwa wyróżnienia na uroczystej gali IX Kongresu Regionów. Według magazynu „Forbes”, stolica Dolnego Śląska zajęła 3. miejsce w rankingu „Miasta atrakcyjne dla biznesu” oraz 5. w kategorii „10 najbardziej innowacyjnych miast”.
Wrocław został uznany za najbardziej atrakcyjne miejsce do pracy dla specjalistów i menadżerów. 39% badanych przez firmę rekrutacyjną Antal chętnie przeprowadzi się do stolicy Dolnego Śląska, 36% wybrało Trójmiasto.
Wrocław, po Warszawie i Krakowie, najlepiej przyciąga inwestorów i buduje silną pozycję na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Chodzi m.in. o biura, hotele, centra logistyczne i handlowe. Dlaczego biznes stawia na Wrocław? – Property Forum.
Wrocław dobry do pracy i życia
Wrocław jest najchętniej wybieranym przez menedżerów miastem do relokacji (Źródło: Antal Report: „Activity of professionals and managers in the labor market in Poland”, January 2017).
Czytaj więcej – Jakość życia we Wrocławiu
Został także wybranym najlepszym miastem do pracy i życia przez ekspatów, którzy cenią sobie wsparcie oferowane przez miasto nowo przybyłym. Wysoka jakość życia idzie w parze z niskimi kosztami utrzymania. Czynsze za najem mieszkania we Wrocławiu są niższe niż w Berlinie (40%), Barcelonie (37%), Pradze i Warszawie (źródło: Numbeo.com).