wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław wpływową metropolią. Ranking GaWC 2018
zdjęcie ilustracyjne UM Wrocławia
zdjęcie ilustracyjne

Wrocław w najnowszym światowym rankingu Globalization and World Cities. Publikacja pokazuje metropolie o największym znaczeniu dla światowej gospodarki z Nowym Jorkiem i Londynem na czele.

Reklama

Miasta alfa, beta, gamma to kategorie powstałe w wyniku utworzenia w 2008 r. rankingu Global Cities Index, organizowanego przez brytyjski think tank Globalization and World Cities (GaWC).

– Zestaw zawiera największe, najlepiej połączone ze światem, najbardziej rozwinięte miasta, pełniące dominującą funkcję w kraju, w którym się znajdują. Są to miejsca, mające największe znaczenie dla światowej gospodarki, predysponowane do lokalizowania instytucji międzynarodowych, siedzib dużych firm i organizacji – podkreślają organizatorzy rankingu.

Metropolie wybierane są na podstawie analizy czynników gospodarczych, w tym m.in.: usług księgowych, konsultingowych, finansowych i prawniczych. W rankingu GaWC (nie ma miejsc) miasta są kwalifikowane do kilku kategorii: alfa, beta i gamma, a także do dwóch kategorii o niższym znaczeniu (poziom wysoki dostateczny i dostateczny).

Wrocław miasto gamma

Na czele rankingu od lat są dwa miasta – Nowy Jork i Londyn. Warszawa już od lat jest w kategorii alfa, obok m.in.: Barcelony, Amsterdamu, Rzymu czy Waszyngtonu.

W najnowszym zestawieniu GaWC 2018 (poprzednie ukazały się w 2016 r.) znalazło się sześć polskich metropolii: Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Katowice i Łódź.

Od dwóch lat Wrocław utrzymuje pozycję w kategorii gamma, w której są 22 miasta, w tym m.in.: Kolonia, Ottawa i San Antonio. W tym roku do tego grona dołączył Poznań.

W edycji raportu, wydanej w 2012 r., Wrocław był oceniany o klasę niżej, jako „high sufficiency” – miasto bez zasięgu globalnego, ale na tyle samodzielne, żeby nie zależeć nadmiernie od miast globalnych.

W 2018 r. w kategorii „dostateczny” są jeszcze Kraków (zanotował spadek z „wysoki dostateczny”) Katowice i Łódź. Ta kategoria, bez greckiej literki, grupuje mniejsze stolice lub tradycyjne centra regionalne.

Wrocław przyciąga inwestorów

Warszawa, Kraków, Wrocław – to liderzy wśród polskich miast pod względem lokowania inwestycji zagranicznych.

W opublikowanym w marcu br. najnowszym rankingu European Cities and Regions of the Future 2018/19 Wrocław zajął 2. miejsce w kategorii miast średnich za przyjazność dla biznesu i 7. miejsce wśród wszystkich miast Europy Wschodniej.

Naukowcy, specjaliści i przedsiębiorcy z Wrocławia zostali wyróżnieni w Rankingu Najbardziej Kreatywni w Biznesie 2018 według redakcji magazynu „Brief”.

Wrocław został doceniony za jakość życia w Rankingu „Quality of Living” 2018. W klasyfikacji najlepszych miejsc do życia brano pod uwagę m.in. sytuację polityczną, poziom oświaty, transportu, opieki medycznej, środowisko naturalne oraz oferty: kulturalną, konsumencką i mieszkaniową. Na podstawie tych danych międzynarodowe firmy i organizacje – mogą szacować wynagrodzenie dla specjalistów pracujących poza swoim krajem.

Wrocław otrzymał dwa wyróżnienia na uroczystej gali IX Kongresu Regionów. Według magazynu „Forbes”, stolica Dolnego Śląska zajęła 3. miejsce w rankingu „Miasta atrakcyjne dla biznesu” oraz 5. w kategorii „10 najbardziej innowacyjnych miast”.

Wrocław został uznany za najbardziej atrakcyjne miejsce do pracy dla specjalistów i menadżerów. 39% badanych przez firmę rekrutacyjną Antal chętnie przeprowadzi się do stolicy Dolnego Śląska, 36% wybrało Trójmiasto.

Wrocław, po Warszawie i Krakowie, najlepiej przyciąga inwestorów i buduje silną pozycję na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Chodzi m.in. o biura, hotele, centra logistyczne i handlowe. Dlaczego biznes stawia na Wrocław? – Property Forum.

Wrocław dobry do pracy i życia

Wrocław jest najchętniej wybieranym przez menedżerów miastem do relokacji (Źródło: Antal Report: „Activity of professionals and managers in the labor market in Poland”, January 2017).

Czytaj więcej – Jakość życia we Wrocławiu

Został także wybranym najlepszym miastem do pracy i życia przez ekspatów, którzy cenią sobie wsparcie oferowane przez miasto nowo przybyłym. Wysoka jakość życia idzie w parze z niskimi kosztami utrzymania. Czynsze za najem mieszkania we Wrocławiu są niższe niż w Berlinie (40%), Barcelonie (37%), Pradze i Warszawie (źródło: Numbeo.com).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl