Dzięki współpracy miasta z firmą EmiTel i w oparciu o sieć LoRa powstaną dwa pilotażowe projekty: system zarządzania autokarami turystycznymi w centrum Wrocławia i pomiar (w 10 punktach) temperatur na terenie miasta.
– Chodzi o detekcję zajętości miejsc postojowych, tak byśmy wiedzieli, że autobus podjechał w określone miejsce i np. do 15 minut ma wysadzić ludzi. Wskazujemy też kierowcy autokaru wolne miejsca do parkowania. Drugi projekt dotyczy „wysp ciepła” i połączenia czujników informujących m.in. o temperaturze i wilgotności. Mają nam powiedzieć, które obszary miasta i w jakich godzinach mają nadmierną temperaturę. Dzięki temu będziemy wiedzieć czy potrzeba tam np. więcej zieleni czy może postawić kurtyny wodne. To dwa pilotażowe projekty, bo możliwości systemu są większe – mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.
LoRa może zrewolucjonizować korzystanie z internetu. W odróżnieniu od dostępnych sieci 2G/3G/4G jest bezpłatna i nie ma problemów z zasięgiem, a umożliwia podłączenie milionów urządzeń do internetowej chmury.
– Nasza firma angażuje się w projekty związane z Internetem Rzeczy. Szukamy rozwiązań, które pozwolą lepiej funkcjonować miastom. Budujemy sieć LoRa, by otwierać się na różnego rodzaju pomysły – mówi Maciej Staszak, wiceprezes spółki Emitel S.A.
Chcesz wykorzystać LoRę – zgłoś się do UM Wrocławia
Miasto oczekuje na zgłoszenia od firm i startupów, które są zainteresowane technologią LoRaWAN do współpracy. Pomysły będzie można przetestować bezpłatnie.
– Jeżeli ktoś ma projekt, który może wykorzystać technologię LoRa, to zapraszamy do Biura Zarządzania Projektami UM Wrocławia. Liczymy na powstanie dużej platformy, gdzie będziemy mogli przetestować nowe technologie smart, które zwiększą efektywność funkcjonowania miasta – dodaje Robert Bednarski, dyrektor Biura Zarządzania Projektami UM Wrocławia.
LoRa to nowa, wąskopasmowa technologia bezprzewodowej transmisji danych. Jest bezpłatna, bo funkcjonuje w nielicencjonowanym paśmie ISM. LoRa cechuje się transmisją na duże odległości (do kilkunastu kilometrów w terenie niezabudowanym) przy bardzo małym poborze prądu, umożliwiającym pracę na jednej baterii przez okres ponad 10 lat.
Dla porównania, telefony w sieci 2G lub 3G wytrzymują zaledwie kilka dni. Ponadto LoRa umożliwia tworzenie sieci prywatnych, a tego nie zapewniają powszechnie dostępne standardy komunikacji np. 2G/3G/4G, WiFi czy SigFox.
Czytaj także: Wrocławska firma Espotel zbudowała pierwszą w Polsce publicznie dostępną sieć w standardzie LoRa.