Piotr Fokczyński, architekt Wrocławia nie ma wątpliwości, że w 2020 r. Kępa Mieszczańska to największy plac budowy w mieście.
– Kępa Mieszczańska zmienia się z miesiąca na miesiąc. Niektórzy deweloperzy, którzy tam budują mają już posprzedawane swoje mieszkania. To są budynki wzdłuż ulicy Witolda i Odry na wysokości dawnego szpitala im. Babińskiego. To świadczy o atrakcyjności tego miejsca – dodaje.
Architekt Wrocławia podkreśla, że Kępa Mieszczańska ma unikalny charakter w skali kraju. Decyduje o tym powierzchnia, ciekawe ukształtowanie wyspy i centralne położenie. – Nowe inwestycje sprawią, że za kilka lat to będzie jedno z piękniejszych miejsc we Wrocławiu – przekonuje.
Wrocławski architekt Zbigniew Maćków, mówiąc o Kępie podkreśla, że są trzy miejsca w pobliżu rynku z dużym potencjałem przestrzennym do zagospodarowania – to pl. Społeczny, rejon Dworca Świebodzkiego i Kępa Mieszczańska. – Najbardziej atrakcyjna jest Kępa, bo ma Odrę i dużo zieleni – uważa Zbigniew Maćków.
Zdaniem Zbigniewa Maćkowa inwestycje na Kępie Mieszczańskiej to przykład, „przywracania do życia” poprzemysłowych terenów, w tym również leżących bezpośrednio nad wodą. Przykładem może być Hamburg i jego doki portowe (Hafen City), zamieniane w dzielnicę mieszkalno-biurową czy Amsterdam i jego Borneo.
Wrzesień 2020, prace na Kępie Mieszczańskiej, fot. Adam Kosiarek
– Patrząc historycznie, Kępa Mieszczańska była w przeważającej części wypełniona zabudową mieszkaniową, która została zniszczona podczas II wojny światowej. Przywracamy ten obszar miastu. Ma to być rejon śródmiejski z mieszkaniami i funkcjami usługowymi, handlem, biurami czy gastronomią – mówi Jacek Barski, dyr. Departament Strategii i Rozwoju Miasta.
Tuż obok mostu Sikorskiego, przy Atal Towers przy ul. Sikorskiego, wydano w połowie 2020 r. pozwolenie na budowę kompleksu mieszkalno-biurowego. Jeden z nich będzie miał 100 metrów wysokości.
Bulwary na Kępie Mieszczańskiej – nowy adres we Wrocławiu
Cześć inwestycji deweloperskich prowadzona jest od mostu Sikorskiego do Pomorskich, które także są w trakcie przebudowy. W 2020 r. Jednocześnie buduje tam czterech inwestorów. Trzech z nich udało się połączyć i razem z miastem stworzyli koncepcję budowy, ogólnodostępnych, otwartych dla wszystkich bulwarów na Odrą.
Wizualizacja inwestycji Apartamenty Księcia Witolda i części bulwaru nad Odrą, autor: Pracownia architektoniczna Dziewoński-Łukaszewicz.
– To będzie nowy, atrakcyjny i prestiżowy adres we Wrocławiu. Bulwar na górnym poziomie będzie korespondował z parterami znajdujących się tam budynków, z lokalami usługowymi, kawiarniami i restauracjami. Będą przejścia do dziedzińców oraz trójkątnego placyku przy Księcia Witolda, który jest już zagospodarowany – wylicza architekt miasta i dodaje, że na Kępie jest stroma skarpa, ale będą zejścia do rzeki z miejscami do cumowania łodzi.
Nowa zabudowa na Kępie między mostami Sikorskiego i Pomorskimi będzie kontynuacją tego co już jest zrobione przy Marinie Topacz. Stąd, przez Wyspę Słodową, bulwar Dunikowskiego i mariną AZS Politechniki – będzie można przejść lub dojechać rowerem aż do mostu Zwierzynieckiego.
Na Kępie będzie park
W sierpniu 2020 r., po półtora roku negocjacji, Wrocław kupił od Agencji Mienia Wojskowego działkę na Kępie Mieszczańskiej. Na dawnym boisku wojskowych powstanie park. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreśla:
– To wyjątkowa rzecz w skali kraju, by w sercu metropolii znaleźć działkę 4-hektarową, która będzie przeznaczona pod ogólnodostępną zieleń i tereny rekreacyjne. Nowy park na Kępie Mieszczańskiej to może być nasz Central Park. Dla porównania: nowy park na Kępie będzie dwukrotnie większy od parku Staromiejskiego – mówi prezydent.
W planach są kładki, które połączą park z ulicami Michalczyka i Kurkową, od strony Nadodrza.
Kępa Mieszczańska z nowym parkiem, wizualizacja, źródło: UM Wrocławia
Czytaj więcej: Wrocław kupił od wojska tereny pod szkołę na Partynicach i park na Kępie Mieszczańskiej.
Teatr w Piekarni przy Księcia Witolda
W 2019 r. na Kępie Mieszczańskiej, w dawnej piekarni garnizonowej przy Księcia Witolda 62-70, wrocławski deweloper Archicom otworzył Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia. Największym beneficjentem tego miejsca jest teatr, a opiekunem Instytut Grotowskiego. W budynku z początku XX wieku znajdują się pracownie plastyczne, powierzchnie biurowe dla startupów i mieszkania do wynajęcia.
– To miejsce pięknie Archicom wykreował. Z ruiny zrobili obiekt kultury z salą teatralną i studiem filmowym – wylicza Fokczyński.
Czytaj więcej: Piekarnia przy ks. Witolda. Nowa przestrzeń dla sztuki.
Galeria BWA Awangarda na Kępie Mieszczańskiej
Tuż obok Piekarni w miejscu gdzie jest stacja paliw Orlen i restauracja McDonald, u zbiegu ulic: Księcia Witolda, Władysława Jagiełły i Romana Dmowskiego – na niespełna hektarowej działce powstanie budynek z mieszkaniami, biurami i lokalami usługowymi. Na parterze będzie miejsce na Galerię BWA Awangarda. Placówka do niedawna miała główną siedzibę w Pałacu Hatzfeldów przy ulicy Wita Stwosza, a obecnie korzysta zastępczo z przestrzeni na Dworcu Głównym.
Proponowana lokalizacja nowej siedziby galerii BWA Awangarda, wizualizacja, źródło: UM Wrocławia
– Galeria BWA znajdzie się w pobliżu nadodrzańskich bulwarów i w sąsiedztwie ośrodka Grotowskiego. W ciągu 10 lat to będzie unikalny adres w Europie i bardzo mocno uczęszczana przestrzeń publiczna – zaznacza architekt miasta.
– Planujemy, by nowa siedziba BWA powstała we współpracy z prywatnym inwestorem, który wzniesie budynek, przeznaczając najatrakcyjniejszą jego część na olbrzymią galerię, biura i przestrzeń warsztatową – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM. – W tym celu, udostępniając deweloperowi działkę, zastrzeżemy w dokumentach przygotowanie ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni dla BWA. Wpływ na kształt nowej przestrzeni będzie miał dyrektor Biura Wystaw Artystycznych – dodaje.
Czytaj więcej: Galeria BWA Awangarda będzie miała nową siedzibę na Kępie Mieszczańskiej.
Remont mostów Pomorskich
W rewitalizację Kępy Mieszczańskiej wpisuje się trwający remont mostów Pomorskich. Przeprawy zostaną przebudowane, zniknie z nich szpecąca rura ciepłownicza, i odnowione będą zabytkowe baszty. Inwestycja ruszyła w marcu 2020 r., potrwa 36 miesięcy i będzie kosztować blisko 70 milionów zł.
Wrzesień 2020, prace na mostach Pomorskich, fot. Adam Kosiarek
Czytaj także: Remont mostów Pomorskich.
Kępa Mieszczańska – historia
Wyspa rozciąga się od mostów Uniwersyteckich, poprzez Mosty Mieszczańskie, aż do zbiegu Odry. Leży w obrębie tzw. Śródmiejskiego Węzła Wodnego – Dolnego, otoczona dwoma ramionami Odry: Odrą Południową i Odrą Północną. Połączona jest z miastem pięcioma zespołami mostów: Uniwersyteckimi, Pomorskimi, Mieszczańskimi, Sikorskiego i Dmowskiego.
Kępa Mieszczańska od strony zachodniej, rok 1926. Źródło: Fotopolska.eu.
Kępa Mieszczańska (niem. Bürgerwerder), od XIII w. były tam nabrzeża przeładunkowe, składy, magazyny, młyny. W okresie wojny trzydziestoletniej w XVII w. Kępa Mieszczańska objęta została miejskimi fortyfikacjami. Kolejne inwestycje na Kępie to lazaret, koszary, m.in. artylerii, oraz wojskowe place ćwiczeń.
Od poł. XIX w. na Kępie Mieszczańskiej zaczęto budować domy mieszkalne i kamienice. W czasie II wojny światowej i oblężenia Festung Breslau w 1945 r., większość zabudowy na Kępie została zniszczona. W okresie PRL-u pokoszarowe obiekty należały do wojska i milicji. Od 1991 r. Kępa Mieszczańska należy do osiedla Nadodrze.
Czytaj także: