wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Na Przedmieściu Oławskim zakończono jedną z największych inwestycji ostatnich lat
Nowa Papiernia źródło: inwestor
Nowa Papiernia

Ostatni etap Nowej Papierni jest gotowy do zamieszkania. To kameralna kamienica Pod Pelikanem wzniesiona na wzór jej poprzedniczki z XIX wieku. Tym samym zakończono jedną z największych inwestycji na Przedmieściu Oławskim.

Reklama

Zakończono rekonstrukcję kamienicy Pod Pelikanem. Niegdyś czynszowy budynek z 1861 roku (niem. Zum Pelikan), zburzony po tym, jak popadł w ruinę, dziś wypełnia lukę w pierzei ul. Kościuszki. Pod wieloma względami przypomina ona pierwowzór. Inwestor – RED Development i architekci zadbali o odtworzenie charakterystycznych elementów zdobiących fasadę. Zrekonstruowana kamienica jest pięciopiętrowa. Znalazło się w niej 15 mieszkań o powierzchni od 33 do 38 mkw.

Na zdjęciu: Budynek z białą elewacją (drugi od lewej strony) to kamienica Pod Pelikanem, źródło: inwestor

 – Apartamenty można łączyć, a w budynku są także dobrze widoczne od ulicy lokale usługowe, które stanowią znakomite miejsce do otworzenia biznesu – mówi Magdalena Gąsienica-Samek, p.o. dyrektor marketingu RED Development – dewelopera, który zrealizował inwestycję na Przedmieściu Oławskim.

Kamienica Pod Pelikanem zakończyła budowę Nowej Papierni

Kamienica Pod Pelikanem to ostatni element loftowego osiedla Nowa Papiernia.

– Nowa Papiernia jest teraz kompletna. Projekt znakomicie wpisał się w plany miasta dotyczące rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego. To jedno z największych tego typu przedsięwzięć we Wrocławiu, które wymagało wielkiej staranności w realizacji – podkreśla Magdalena Gąsienica-Samek.

Nowa Papiernia, źródło: inwestor

Inwestycja Nowa Papiernia rozpoczęła się od zmodernizowania dwóch budynków po fabryce papieru i drukarni – pochodzących z XIX wieku. Powstały w nich lofty z oryginalnymi elementami industrialnych zabudowań. Później na terenie osiedla pojawił się trzeci budynek w podobnej stylistyce.

Z kolei latem 2019 r. do użytku zostały oddane dwa ostatnie obiekty z apartamentami. Nowoczesne budynki zostały utrzymane w loftowym stylu, tak aby pasowały do zabudowań pofabrycznych, jak również do okolicznych kamienic.

Projekty architektoniczne powstawały we wrocławskiej pracowni AP Szczepaniak, dla której była to praca o szczególnym znaczeniu.

– I jeden z najtrudniejszych projektów, z uwagi na dużą odwagę inwestora, który przed laty zdecydował się stworzyć coś wyjątkowego wewnątrz istniejącego kwartału, w dzielnicy, która wtedy miała inny wizerunek. Cieszymy się, że osiedle zostało dobrze przyjęte – przyznaje architekt Agnieszka Szczepaniak.

Nowa Papiernia doceniona przez ekspertów

Pod koniec 2019 r. projekt został uhonorowany nagrodą jubileuszową portalu RynekPierwotny.pl w kategorii Inwestycja Dekady – Wrocław. Partnerem konkursu było Stowarzyszenie Polska Izba Urbanistów.

Nowa Papiernia, źródło: inwestor

W uzasadnieniu napisano, że nagrodę przyznano za: umiejętne wypełnienie wnętrza istniejącego kwartału w centrum miasta budynkami o nowoczesnej formie; za zainspirowanie całości budynkami z XIX wieku, a także za stworzenie nowoczesnej przestrzeni sąsiedzkiej przylegającej bezpośrednio do jednych z głównych ulic śródmieścia miasta.

Nowa Papiernia, źródło: inwestor

Historia i przyszłość Przedmieścia Oławskiego

Niektórzy wrocławscy historycy uważają, że 100 lat temu na Przedmieściu Oławskim było tu trochę jak w Ameryce. W dzielnicy, jak grzyby po deszczu, powstawały ciekawe i duże przedsięwzięcia. Oprócz dawnej papierni, m.in. znana wytwórnia wódek Carla Schirdewana przy ulicy Traugutta czy fabryka samochodów Otto Beckmanna przy ul. Kościuszki – o historii i przyszłości tego miejsca pisaliśmy tutaj:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl