wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Mikroprzedsiębiorcy muszą przesłać JPK VAT

Mikroprzedsiębiorcy muszą przesłać JPK VAT

Jarek Ratajczak,

Materiał archiwalny

Coraz mniej czasu pozostało mikroprzedsiębiorcom na przesłanie pierwszego JPK_VAT – do 26 lutego. Aby mieć pewność skutecznej realizacji tego obowiązku, warto jak najszybciej założyć Profil Zaufany, a dzięki niemu szybko i bezpiecznie wysłać dokumenty do systemu skarbowego.

Reklama

Od 1 stycznia najmniejsi przedsiębiorcy –płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie (także prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze) najpóźniej do 26 lutego 2018 r. po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT).

JPK VAT tylko elektronicznie z Profilem Zaufanym

JPK_VAT przesyła się wyłącznie elektronicznie. Do podpisania JPK_VAT potrzebny jest bezpłatny Profil Zaufany (eGO) lub certyfikat kwalifikowany (płatny, komercyjny sposób autoryzacji danych).

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, online w serwisach administracji publicznej. Warto założyć go jak najszybciej.

Profil Zaufany można założyć przez internet, na dwa sposoby – za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym. Ważne: udając się do Punktu Potwierdzającego pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego.

Wszystkie informacje oraz odpowiedzi na pytania jak założyć Profil Zaufany są na stronie www.pz.gov.pl.

Jak złożyć JPK_VAT?

Plik JPK można wygenerować i wysłać:

  • samodzielnie i bezpłatnie przy użyciu narzędzi Ministerstwa Finansów (np. aplikacji e-mikrofirma). Więcej informacji: TUTAJ,
  • samodzielnie przez swój program księgowy,
  • może to zrobić księgowy zatrudniony przez firmę,
  • może to zrobić biuro rachunkowe przez swój program.

Ministerstwo Finansów udostępnia bezpłatne i bezpieczne narzędzie do utworzenia i wysłania JPK_VAT – na www.jpk.mf.gov.pl.

Jak przygotować plik JPK_VAT i jak go podpisać Profilem Zaufanym?

Aby ułatwić przesyłanie JPK_VAT wszystkim tym, którzy wykorzystują programy księgowe, a chcą wykorzystać Profil Zaufany, Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło dedykowaną im usługę do podpisu pliku metadanych JPK_VAT. Szczegóły TUTAJ.

Plik JPK_VAT może też przesłać za pomocą aplikacji udostępnionych przez Ministerstwo Finansów – TUTAJ.

Infolinia KIS i dyżury ekspertów w urzędach skarbowych

Informacje w zakresie zakładania Profilu Zaufanego (eGO) można uzyskać korzystając z infolinii Krajowej Informacji Skarbowej. Wystarczy, od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00-18.00, zadzwonić pod numery 801 055 055 (z tel. stacjonarnych) oraz 22 330 03 30 (z tel. komórkowych). Infolinia KIS czynna będzie także w sobotę 24 lutego (w godzinach od 9 do 13).

W każdym urzędzie skarbowym w Polsce wyznaczeni są specjalni koordynatorzy do obsługi w zakresie JPK_VAT. Oni również będą pełnili dyżur w sobotę 24 lutego.

Sprawdź, co w 2018 roku zmieni się dla przedsiębiorców

Jednolity Plik Kontrolny ma sztywny układ i format narzucony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki temu możliwa jest weryfikacja, analiza i kontrola danych wysyłanych przez firmy działające w różnych branżach. Dane, które trafią do JPK pobierane są bezpośrednio z programów finansowo-księgowych przedsiębiorstw. Dlatego kluczową kwestią dla przedsiębiorców będzie teraz posiadanie systemów, które są dostosowane od obsługi Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Na właścicieli firm, którzy odmówią lub nie dostarczą  wymaganych dokumentów Jednolitego Pakietu Kontrolnego w określonym terminie, może zostać nałożona kara porządkowa w wysokości do 2800 zł. Natomiast za utrudnianie lub nieokazanie ksiąg i innych dokumentów związanych z działalnością gospodarczą oraz za ich niszczenie firmy mogą zapłacić grzywnę w wysokości nawet 17 mln 760 tys. zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl