Wzrost cen towarów i usług we wrześniu 2022 r. wyniósł 17,2 procent rok do roku – wynika z tzw. szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To najwyższy stan od grudnia 1996 roku, gdy inflacja wynosiła 18,5 proc. rdr.
Najwyższa inflacja będzie na początku 2023 roku
Wrocławski ekonomista prof. Marian Noga, były parlamentarzysta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i członek Rady Polityki Pieniężnej – podkreśla, że przewidywał tak wysoką inflację i niestety wciąż będzie ona jeszcze rosła.
Spodziewałam się tak wysokiej inflacji. Powinno to skłonić Radę Polityki Pieniężnej do podwyżki stóp procentowych. Przewiduję, że inflacja nadal będzie rosła i tak będzie do końca pierwszego kwartału 2023 roku, gdy osiągnie co najmniej 20 procent. W kolejnych miesiącach inflacja powinna zacząć spadaćprof. Marian Noga, dyrektor Instytutu Współpracy z Biznesem, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu.
Dlaczego inflacja bije kolejne rekordy? Kiedy wzrosną stopy procentowe
Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) podkreślają, że komentarz GUS wskazuje, że mocno wzrosły ceny paliwa i żywności. – Podwyżki cen są częste zarówno wśród towarów przemysłowych i usług. Szacujemy, że inflacja bazowa podniosła się z 10,7 do 11,3% – uważają przedstawiciele PIE.
Przedstawiciele PIE dodaję, że w nadchodzących miesiącach dalej kluczowe będą zmiany cen energii i żywności. – Decyzje OPEC dotyczące ograniczenia wydobycia ropy naftowej podniosły ceny ropy naftowej, co już przekłada się na ceny paliwa tankowanego na stacjach – zaznacza PIE.