wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Inflacja w październiku zbliżyła się do 18%. Nowe dane GUS. Rekordowa inflacja dopiero przed nami
Na zdjęciu starsza kobieta trzyma w rękach banknoty shutterstock
Na zdjęciu starsza kobieta trzyma w rękach banknoty

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał najnowsze dane dotyczące inflacji – w październiku br., wyniosła 17,9 procent rok do roku, w porównaniu do września ceny wzrosły o 1,8 procent. Ekonomiści podkreślają, że to nowy rekord ostatnich 25 lat, ale inflacja będzie jeszcze dużo wyższa.

Reklama

Wzrost cen towarów i usług we wrześniu 2022 r. wyniósł 17,2 procent rok do roku – wynika z tzw. szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To najwyższy stan od grudnia 1996 roku, gdy inflacja wynosiła 18,5 proc. rdr.

Najwyższa inflacja będzie na początku 2023 roku

Wrocławski ekonomista prof. Marian Noga, były parlamentarzysta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i członek Rady Polityki Pieniężnej – podkreśla, że przewidywał tak wysoką inflację i niestety wciąż będzie ona jeszcze rosła.

Spodziewałam się tak wysokiej inflacji. Powinno to skłonić Radę Polityki Pieniężnej do podwyżki stóp procentowych. Przewiduję, że inflacja nadal będzie rosła i tak będzie do końca pierwszego kwartału 2023 roku, gdy osiągnie co najmniej 20 procent. W kolejnych miesiącach inflacja powinna zacząć spadać
prof. Marian Noga, dyrektor Instytutu Współpracy z Biznesem, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu.

Dlaczego inflacja bije kolejne rekordy? Kiedy wzrosną stopy procentowe

Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) podkreślają, że komentarz GUS wskazuje, że mocno wzrosły ceny paliwa i żywności. – Podwyżki cen są częste zarówno wśród towarów przemysłowych i usług. Szacujemy, że inflacja bazowa podniosła się z 10,7 do 11,3% – uważają przedstawiciele PIE.

Przedstawiciele PIE dodaję, że w nadchodzących miesiącach dalej kluczowe będą zmiany cen energii i żywności. – Decyzje OPEC dotyczące ograniczenia wydobycia ropy naftowej podniosły ceny ropy naftowej, co już przekłada się na ceny paliwa tankowanego na stacjach – zaznacza PIE.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl