Z jednej strony ul. Kołłątaja – hotel Piast, z drugiej – hotel Grand. Na każdym z budynków narożne wieże. Tak było przed II wojną światową i tak będzie teraz. W trakcie rewitalizacji Grandu dobiega końca budowa historycznej wieży z miedzianą iglicą na kopule.
Rewitalizacja hotelu Grand
Na początku XX wieku znany jako Hôtel du Nord, był jednym z najbardziej eleganckich obiektów we Wrocławiu – podkreśla inwestor obecnych prac remontowych, wrocławski deweloper spółka Rafin, która jest właścicielem m.in. czterech zabytkowych wrocławskich hoteli – Europejskiego, Polonii, Piasta i Lothusa.
W trakcie prac budowlanych z dawnego hotelu Grand zostały tylko fragmenty ścian od strony ulic Piłsudskiego i Kołłątaja. Cały środek budynku został rozebrany. Wykonano już m.in. wzmocnienia łuków i nadproży elewacji od strony ul. Kołłątaja oraz wbito prawie 300 pali żelbetowych zabezpieczających fundamenty budynków sąsiednich. 4 października 2017 r. informowaliśmy o rozpoczęciu rewitalizacji, zamkniętego od stycznia 2000 r., hotelu Grand przy ul. Piłsudskiego.
– Obudowaliśmy już wszystkie mury i ściany hotelu. Teraz pracujemy od ulicy Gwarnej. Wykonana została płyta fundamentowa oraz ściany kondygnacji podziemnej. Rozpoczynamy prace elewacyjne od strony MDK-u przy ul. Kołłątaja. Po zdjęciu rusztowań z tej części przejdziemy do montażu stolarki okiennej, która wybrana została pod nadzorem konserwatora zabytków. Kompletna elewacja od strony Dworca Głównego PKP i ul. Kołłątaja powinna być odsłonięta do połowy 2022 r. – wylicza Piotr Wiak.
Grand zostanie hotelem Grand
W maju 2021 r. Rafin podpisał umowę franczyzy na remontowany obiekt z międzynarodowym operatorem hotelowym Accor Movenpick. Jednak wrocławski deweloper podkreśla, że Grand nie zniknie.
– W związku z zawartą umową z siecią Accor oficjalna nazwa obiektu to Movenpick Wrocław Hotel. Z racji historycznej wartości wrocławskiego hotelu Grand spółka zastrzegła w umowie ostateczną nazwę obiektu jako Movenpick Wrocław Grand Hotel. Zależy nam, by ten wrocławski hotel pozostał wizytówką Wrocławia. Tę istotną zależność i wartość wizerunkową także poparł Accor – dodaje Piotr Wiak.
Hotel Grand – otwarcie w 2023 r.
Rewitalizowany hotel Grand będzie miał 172 pokoje – 148 w hotelu Grand oraz 24 apartamenty w części hotelowej przy ul. Gwarnej. Pod Grandem zostanie wybudowany parking dla hotelowych gości. Na dachu budynku powstanie tzw. otwarty SkyBar. W obiekcie będą sale konferencyjne. Za projekt rewitalizacji Grandu odpowiedzialna jest wrocławska pracownia GREG architekci.
Pierwotnie inwestycja za 60 mln zł miała być gotowa pod koniec 2020 r. Ze względu jak mówi inwestor – na skomplikowanie prac przy tego typu zabytkowych projektach, w szczególności na etapie specjalistycznych prac ziemnych i wzmacniających – pierwsi goście mają odwiedzić hotel Grand w połowie 2023 r.
Historia ul. Piłsudskiego
- Obecna ul. Piłsudskiego na początku XIX wieku była peryferyjną ul. Ogrodową. Nazwa nie była przypadkowa, bo mieszkali tam ogrodnicy, których działki przylegały do ulicy.
- Zyskała na znaczeniu po wybudowaniu Dworca Górnośląskiego i później Dworca Głównego. Powstały kamienice, rezydencje, hotele i restauracje, a także gmach Krajowego Sejmu Śląskiego – dzisiejszy NOT.
- Z powstałych tam na przełomie XIX i XX wieku blisko 30 hoteli zachowało się kilka – Piast, czyli dawny Kronprinz, Grand, przed laty Hôtel du Nord, Europejski, przedwojenny Hohenzollernhof i Polonia, dawny Vier Jahreszeiten.