wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dobre wieści i ważna decyzja dla frankowiczów!
Banknoty - franki szwajcarskie i polskie złote Adobe Stock
Banknoty - franki szwajcarskie i polskie złote

Stopy procentowe w Szwajcarii a kredyty we frankach. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek 14 grudnia wydał ważny wyrok dla frankowiczów. Co dokładnie oznacza jego decyzja i dlaczego jest określana jako prokonsumencka? Dodatkowo dobre wieści dla frankowiczów dotyczą decyzji o poziomie stóp procentowych w Szwajcarii. Przeczytajcie!

Reklama

Szacuje się, że w polskich sądach toczy się około 150 tys. spraw „frankowych”. Dla większości z nich dzisiejszy wyrok Trybunału to bardzo ważna informacja. Po pierwsze klienci mogą dochodzić całego roszczenia odsetkowego, bez względu na podnoszone przez banki zarzuty zatrzymania. 

Przypomnę, że klienci tracili dotychczas kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych w związku z podnoszonymi zarzutami zatrzymania i wyrokami sądów. To naprawdę świetny dzień dla frankowiczów.
adwokat dr Jędrzej Jachira, wspólnik w kancelarii Sobota Jachira

Po drugie, Trybunał stwierdził dzisiaj, że banki mają mniej czasu na dochodzenie roszczeń wobec swoich klientów. Dotychczas zakładano, że jest to możliwe od momentu prawomocnego unieważnienia umowy. Teraz wiadomo, że termin ten nie może być wcześniejszy, niż termin dochodzenia tożsamych roszczeń przez klienta.

Po trzecie, Trybunał potwierdził ponownie, że banki nie mogą domagać się od klientów wykazania świadomości o tym, z czym wiąże się unieważnienie umowy kredytowej. W praktyce oznacza to, że postepowania będą przebiegały jeszcze sprawniej, niż dotychczas. 

Adwokat dr Jędrzej Jachira podkreśla, że dzisiejszy wyrok to zapewne ostatni dotyczący niejasności związanych z postępowaniami frankowymi. 

– Teraz czas na kwestie WIBOR i kredytów złotówkowych. Nasza kancelaria prowadzi kilka takich spraw przed polskimi sądami. Mamy nadzieję, że sądy do których skierowaliśmy pozwy WIBOR uwzględnią nasze wnioski o zadanie pytań prejudycjalnych (stanowiący podstawę do podobnego orzekania w analogicznych przypadkach - red.) do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – dodaje Jachira.

Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

Czwartkowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C-28/22) dotyczyło odpowiedzi na pytania zadane przez Sąd Okręgowy w Warszawie na podstawie procesu wytoczonego przez frankowiczów przeciwko Getin Noble Bank S.A.

Przypomnijmy, że to kolejny wyrok TSUE, w którym podtrzymuje on prokonsumencką linię orzeczniczą. 7 grudnia 2023 r. TSUE wydał rozstrzygnięcie w sprawie C-140/22.

UOKiK informuje: Ważny wyrok TSUE w sprawie przedawnienia roszczeń banku w przypadku nieważności umowy frankowej 

Stanowisko w sprawie wyroku TSUE zajął także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Informuje on, iż TSUE wydał dziś wyrok, zgodnie z którym konsument nie może być pozbawiony prawa dochodzenia odsetek za opóźnienie.

Cieszę się z kolejnego wyroku, w którym TSUE staje po stronie konsumentów. W dzisiejszym orzeczeniu Trybunał potwierdza, że bank nie może uzależniać zwrotu wpłaconych przez konsumenta rat od równoczesnego zwrotu przez niego kapitału. Dodatkowo bieg terminu roszczeń kredytobiorcy nie może następować wcześniej niż bieg terminu roszczeń banku.
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

Rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia

TSUE wyjaśnił, że prawo krajowe i jego wykładnia nie mogą utrudniać konsumentom dochodzenia ich praw wynikających z dyrektywy 93/13/EWG w sprawie nieuczciwych warunków. Różne terminy przedawnienia przewidziane z jednej strony dla przedsiębiorców, a z drugiej strony dla konsumentów tworzą asymetrię środków prawnych, które mogą naruszać skuteczność ochrony konsumentów. Tym samym może to bardziej zachęcać przedsiębiorcę do „gry na czas” w przypadku, gdy konsument występuje z roszczeniem.

– TSUE potwierdził, że bank nie może bezkarnie przedłużać procedury dochodzenia roszczeń przez konsumenta, licząc na to, że roszczenie konsumenta się przedawni, a roszczenie banku nadal będzie wymagalne – dodaje Tomasz Chróstny.

Obowiązek weryfikacji wiedzy konsumenta o skutkach usunięcia nieuczciwego warunku

TSUE przypomniał, że przedsiębiorca nie ma obowiązku weryfikowania, czy konsument jest świadomy skutków usunięcia nieuczciwych warunków zawartych w umowie. Ponadto, z dotychczasowego orzecznictwa Trybunału wynika, że obowiązek poinformowania konsumenta o tych skutkach spoczywa na sądzie.

Uzależnienie zwrotu świadczenia konsumenta od równoczesnego zwrotu świadczenia przedsiębiorcy

TSUE zwrócił uwagę, że wypłata przez bank świadczenia, którego domaga się konsument z tytułu unieważnienia umowy, nie może być uzależniona od spełnienia analogicznego świadczenia przez konsumenta w sytuacji, gdy pozbawiałoby go to części lub całości odsetek za opóźnienie. W ocenie TSUE jest to niedopuszczalne.

„Roszczenia banków nie są przedawnione, TSUE oczekuje wzajemnego rozliczenia świadczeń stron”

Nieco inaczej na czwartkowe rozstrzygnięcie TSUE patrzy Związek Banków Polskich, który wydał komunikat do wyroku TSUE.

Komunikat ZBP do Wyroku C-28/22 z dnia 14 grudnia 2023 r.

"Trybunał ponownie nie wypowiedział się o początku biegu przedawnienia roszczeń banków. Zaznaczył jedynie, że nie może on biec od daty prawomocnego wyroku. 

TSUE podkreślił, że termin przedawnienia musi być symetryczny dla obu stron. W związku z tym termin przedawnienia roszczeń klientów nie może rozpocząć się wcześniej niż termin banków.

Istotne jest, że TSUE potwierdził sankcję trwałej bezskuteczności. Oznacza to, że termin przedawnienia dla obu stron należy liczyć od złożenia przez klienta wyraźnego oświadczenia, że zna konsekwencje upadku umowy. Jest to zgodne z dotychczasowym orzecznictwem polskich sądów po uchwale 7 sędziów SN z 7 maja 2021 r.

TSUE nie zakwestionował co do zasady zarzutu zatrzymania. Zaznaczył jedynie, że podniesienie zarzutu zatrzymania nie wstrzymuje naliczania odsetek.

Wszystko to świadczy o tym, że roszczenia banku i klienta nie powinny być traktowane jako przedawnione i muszą być rozliczone."

Stopy procentowe w Szwajcarii. Frankowicze mogą odetchnąć

Kolejna dobra informacja dla frankowiczów to fakt, że stopy procentowe w Szwajcarii pozostają bez zmian – tak zdecydował w czwartek szwajcarski bank centralny. Główna stopa procentowa pozostaje na poziomie 1,75 proc. Oznacza to stabilizację oprocentowania kredytów frankowych. Choć nie należy zapominać, że główna stopa SNB i tak jest na najwyższym poziomie od 15 lat.

Stopy procentowe w Szwajcarii są na poziomie 1,75 proc. od czerwca 2023 r. Wcześniej SNB przez rok podniósł je pięć razy z rzędu, łącznie o 250 punktów bazowych. Na poprzednim, wrześniowym posiedzeniu SNB pozostawił stopy na tym samym poziomie, co było zaskoczeniem, bo eksperci spodziewali się kolejnej podwyżki. Na takie decyzje SNB wpływ jednak mają dobre dane płynące ze szwajcarskiej gospodarki – inflacja w listopadzie wyniosła zaledwie 1,4 proc. rok do roku.

Te dane mogą optymistycznie nastrajać frankowiczów i prognozować pierwsze obniżki stóp procentowych w Szwajcarii już w 2024 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl