4. Stopy procentowe w Polsce. W środę 6 grudnia ważna decyzja RPP
Banknoty 200- i 50-złotowe oraz złoty klucz do mieszkania w dłoni. Czy 4 października RPP zdecyduje ponownie o obniżce stóp procentowych. Freepik

Stopy procentowe w Polsce. Co z wysokością stóp procentowych? 6 grudnia Rada Polityki Pieniężnej podejmie ostatnią w 2023 roku decyzję o wysokości stóp procentowych w Polsce. Po wrześniowej i październikowej obniżce stopa referencyjna NBP wynosi 5,75 proc. W listopadzie członkowie Rady Polityki Pieniężnej postanowili utrzymać ją na tym poziomie. Jaka będzie ich decyzja w grudniu? Eksperci nie mają wątpliwości!

Główna stopa procentowa banku centralnego od września 2022 r. pozostawała na poziomie 6,75 proc. Po roku, we wrześniu 2023 r., rozpoczął się cykl obniżek stóp. Pierwsza decyzja zapadła 6 września - RPP zdecydowała się obniżyć stopy aż o 75 punktów – do 6 proc. w skali roku. 4 października kolejna decyzja RPP. Tym razem Rada zdecydowała o obniżce 25 punktów - do poziomu 5,75 proc.

8 listopada Rada zdecydowała ponownie o wysokości stóp procentowych w Polsce. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

• stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

Stopy procentowe. "W grudniu stopy również pozostaną na tym samym poziomie"

Zdaniem eksperta, Bartosza Turka, w grudniu RPP znów postanowi pozostawić stopy procentowe na tym samym poziomie.

W listopadzie RPP tłumaczyła brak zmian poziomu stóp procentowych niepewnością dotyczącą polityki fiskalnej i regulacyjnej nowego rządu. Tu właściwie nic się nie zmieniło. Dalej nie mamy rządu, który mógłby się pochwalić większością parlamentarną. Tym bardziej nie wiemy, jaką politykę będzie prowadził nowy gabinet. Dlatego w grudniu RPP powinna zdecydować utrzymać stopy na obecnym poziomie.
Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust

Mimo braku obniżki stóp, płacimy coraz niższe raty kredytów

Brak obniżki stóp procentowych, nie oznacza, że raty kredytów nie spadną. Wielu kredytobiorców dopiero w listopadzie lub w grudniu ma aktualizowane oprocentowanie uwzględniające m.in. wrześniową i październikową obniżkę stóp.

– Licząc od szczytu z początku listopada 2022 roku raty kredytów spadły już o 10-15%. Zmiany były nam jednak dozowane. Część już w pełni je doceniła, kolejni z każdym dniem do tego grona dołączają – podkreśla Bartosz Turek.

Załóżmy, że 5 grudnia 2023 roku bank aktualizuje nam oprocentowanie kredytu. Aby to zrobić należy wziąć pod uwagę najświeższe dostępne dane, czyli te opublikowane na koniec poprzedniego dnia roboczego.

4 grudnia WIBOR 3M notowany był na poziomie 5,84%. Trzy miesiące wcześniej (we wrześniu) wskaźnik ten był wyceniany na 6,64%. Było tak na chwilę przed cięciem stóp procentowych o 75 punktów bazowych, którą to decyzją we wrześniu RPP zaskoczyła rynki. W przypadku kredytu zaciągniętego na 300 tys. zł i 25 lat z marżą na poziomie 2% wspomniana zmiana WIBOR-u 3M oznacza ratę niższą o około 160 złotych. To oznacza spadek o prawie 7% z 2444 złotych we wrześniu do 2284 zł teraz.
Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust

Podobnie byłoby w przypadku identycznego kredytu opartego o WIBOR 6M. Wtedy jego oprocentowanie powinno być aktualizowane co pół roku. 4 grudnia 2023 roku WIBOR 6M notowany był na poziomie 5,82%. Pół roku wcześniej było to 6,95%. W przypadku kredytu zaciągniętego na 300 tys. zł i 25 lat z marżą na poziomie 2% oznacza to ratę niższą o około 228 złotych, czyli o ponad 9% mniej. W efekcie zamiast 2507 złotych miesięcznie, mamy szansę na spadek raty do 2280 złotych.

Stopy procentowe w Polsce. Jakie decyzje w pierwszych miesiącach 2024 roku?

Jak podkreśla ekonomista, z dzisiejszej perspektywy najbardziej prawdopodobne wydaje się utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie także w styczniu i lutym 2024 r. Dopiero na wiosnę stopy procentowe "mogą drgnąć".

– W marcu 2024 roku mamy szansę na kolejne obniżki stóp, bo w międzyczasie spodziewana jest dalsza powolna erozja inflacji, nowy rząd ma szanse już zaprezentować swoje pomysły, a analitycy NBP przygotują nową projekcję inflacji i PKB. Czasy mamy jednak ciekawe, więc sytuacja może się dynamicznie zmieniać – wyjaśnia Bartosz Turek.