wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Fabryki Intela na Dolnym Śląsku? Produkcja chipów za 80 mld euro
zdjęcie ilustracyjne Intel
zdjęcie ilustracyjne

Amerykański gigant Intel chce w jednym z państw Unii Europejskiej zbudować osiem fabryk chipów. Wartość inwestycji to 80 mld euro i pracę nawet dla 10 tys. osób. Dolny Śląsk jest jest wśród potencjalnych lokalizacji. O wyborze miejsca Intel zdecyduje do końca roku.

14 września br. „Rzeczpospolita” poinformowała, że Polska jest brana pod uwagę jako lokalizacja nowych zakładów Intela. Dziennik podkreśla, że według nieoficjalnych informacji największe szanse ma Dolny Śląsk i tutejsze strefy ekonomiczne.

Gazeta podaje, że 8 września br., w gdańskim centrum R&D firmy, o amerykańskiej inwestycji szef Intela rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim. Prezes Intela Pat Gelsinger podkreśla, że koncern otrzymał około 70 propozycji dla swoich nowych fabryk chipów, a trzy z nich są w Polsce. O lukratywny kontrakt walczą m.in. Francja, Niemcy, Włochy i Irlandia. 

  • W wybranej przez koncern lokalizacji ma powstać osiem zakładów, które w sumie kosztować będą 80 mld euro.
  • Inwestycja, dzięki której pracę znajdzie 10 tys. osób, ma trwać 10 lat.

Intel będzie na Dolnym Śląsku?

Intel planuje budowę nowych zakładów chipów, bo na rynku brakuje półprzewodników. Są ważnym elementem w branżach IT, RTV i AGD, medycznej i automotive. Z powodu epidemii koronawirusa oraz kłopotów z transportem (w kwietniu br. zablokowany był Kanał Sueski) wiele branż ucierpiało z powodu przerwanych łańcuchów dostaw. Obecnie ok. 80 proc. chipów produkowanych jest w Azji.

Krzysztof Jarzyna, praktyk branży automotive z wieloletnim doświadczeniem menedżerskim w zarządzaniu przedsiębiorstwami przemysłowym i dyrektor położonego w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem zakładu produkcyjnego hiszpańskiej firmy Industrias Alegre S.A. podkreśla, że inwestycja Intela nie dziwi, bo coraz ważniejsi będą lokalni dostawcy.

Niemal całkowite uzależnienie branży półprzewodników od azjatyckich producentów jest bardzo niebezpieczne. Przekonujemy się o tym teraz bardzo boleśnie, bo popyt na nowe samochody znacznie przewyższa możliwości wytwórcze. Spowodowane jest to m.in. brakiem mikrochipów. Efektem jest przestój prawie całej branży motoryzacyjnej i olbrzymie koszty z tym związane

Krzysztof Jarzyna, dyrektor fabryki Industrias Alegre Poland.

Wrocław i aglomeracja wrocławska to polska „Dolina Krzemowa”

Wybór Dolnego Śląska nie jest przypadkiem. Jeśli istnieje polski odpowiednik Doliny Krzemowej, to znajduje się on na Dolnym Śląsku. Taką tezę potwierdza najnowszy raport „Sektor AI w aglomeracji wrocławskiej 2021” przygotowany przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Branża IT we Wrocławiu to ponad 36 tys. osób, a sektor nowoczesnych usług biznesowych to kolejne 52 tys. i tacy międzynarodowi giganci, jak: IBM, Accenture, Capgemini, Dolby, Opera Software, Volvo IT, 3M, Nokia czy Hitachi. Na tej liście jest także 110 dużych centrów IT i R&D.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl