14 września br. „Rzeczpospolita” poinformowała, że Polska jest brana pod uwagę jako lokalizacja nowych zakładów Intela. Dziennik podkreśla, że według nieoficjalnych informacji największe szanse ma Dolny Śląsk i tutejsze strefy ekonomiczne.
Gazeta podaje, że 8 września br., w gdańskim centrum R&D firmy, o amerykańskiej inwestycji szef Intela rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim. Prezes Intela Pat Gelsinger podkreśla, że koncern otrzymał około 70 propozycji dla swoich nowych fabryk chipów, a trzy z nich są w Polsce. O lukratywny kontrakt walczą m.in. Francja, Niemcy, Włochy i Irlandia.
- W wybranej przez koncern lokalizacji ma powstać osiem zakładów, które w sumie kosztować będą 80 mld euro.
- Inwestycja, dzięki której pracę znajdzie 10 tys. osób, ma trwać 10 lat.
Intel będzie na Dolnym Śląsku?
Intel planuje budowę nowych zakładów chipów, bo na rynku brakuje półprzewodników. Są ważnym elementem w branżach IT, RTV i AGD, medycznej i automotive. Z powodu epidemii koronawirusa oraz kłopotów z transportem (w kwietniu br. zablokowany był Kanał Sueski) wiele branż ucierpiało z powodu przerwanych łańcuchów dostaw. Obecnie ok. 80 proc. chipów produkowanych jest w Azji.
Krzysztof Jarzyna, praktyk branży automotive z wieloletnim doświadczeniem menedżerskim w zarządzaniu przedsiębiorstwami przemysłowym i dyrektor położonego w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem zakładu produkcyjnego hiszpańskiej firmy Industrias Alegre S.A. podkreśla, że inwestycja Intela nie dziwi, bo coraz ważniejsi będą lokalni dostawcy.
Wrocław i aglomeracja wrocławska to polska „Dolina Krzemowa”
Wybór Dolnego Śląska nie jest przypadkiem. Jeśli istnieje polski odpowiednik Doliny Krzemowej, to znajduje się on na Dolnym Śląsku. Taką tezę potwierdza najnowszy raport „Sektor AI w aglomeracji wrocławskiej 2021” przygotowany przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Branża IT we Wrocławiu to ponad 36 tys. osób, a sektor nowoczesnych usług biznesowych to kolejne 52 tys. i tacy międzynarodowi giganci, jak: IBM, Accenture, Capgemini, Dolby, Opera Software, Volvo IT, 3M, Nokia czy Hitachi. Na tej liście jest także 110 dużych centrów IT i R&D.