„Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” to jeden z najbardziej znanych konkursów biznesowych w regionie. Statuetki Dolnośląskiego Gryfa są przyznawane już od 18 lat najlepszym przedsiębiorstwom, jednostkom samorządu terytorialnego oraz instytucjom i organizacjom, które tworzą gospodarczą rzeczywistość Dolnego Śląska.
Innowacyjność, dynamika rozwoju, zaangażowanie inwestycyjne, a także działania na rzecz lokalnej społeczności – to atuty laureatów tej nagrody.
W tym roku statuetki Dolnośląskiego Gryfa wręczono podczas Wielkiej Gali Biznesu, która odbyła się 27 października 2021 r. w Narodowym Forum Muzyki.
„Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” 2021: osiem statuetek
Podczas tegorocznej Wielkiej Gali Biznesu wręczono osiem statuetek Dolnośląskich Gryfów.
Za lidera skutecznej transformacji cyfrowej uznano Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu, które jest jednym z pięciu największych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w kraju. Zajmuje się poborem, uzdatnianiem i dostawą wody dla mieszkańców Wrocławia, a także odbiorem i oczyszczaniem ścieków oraz wód opadowych. W 2016 r spółka skutecznie wdrożyła system SmartFlow - autorskie rozwiązanie chmurowe, którego celem jest poszukiwanie ukrytych wycieków w sieci wodociągowej i minimalizowanie strat wody. Wykorzystanie najnowszych technologii pozwoliło znacznie zaoszczędzić wodę i zwiększyć ochronę zasobów naturalnych.
Z kolei za działania na rzecz zmniejszenia społecznych skutków pandemii nagrodzono Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. we Wrocławiu, które wykraczając poza statutowe obowiązki miejskiej spółki, od pierwszych dni bardzo aktywnie angażuje się w pomoc osobom dotkniętym przez negatywne skutki pandemii. Szczepciobus oraz Streetbus to tylko niektóre inicjatywy wpisujące się we wsparcie wrocławian w tym trudnym czasie.
Najwięcej laureatów z Wrocławia
Statuetkę Dolnośląskiego Gryfa za innowacyjny pomysł na biznes/rozwój otrzymała wrocławska firma SatRevolution S.A., która kompleksowo projektuje, produkuje i umieszcza na orbitach okołoziemskich nanosatelity obserwacyjne, dzięki czemu mogą zbierać dane optyczne. W całości powstają one we Wrocławiu dzięki multidyscyplinarnemu zespołowi specjalistów, inżynierów, programistów i mechaników. Według NASA, SatRevolution S.A. jest jedną z 12 firm wspierających możliwości obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym, choć zajmuje się tym dopiero od 5 lat.
Czytaj też: 30 Kreatywnych Wrocławia – SatRevolution
Natomiast Gryf dla firmy świadomej ekologicznie powędrował do Ten Square Games - dewelopera gier mobilnych. W jego portfolio znajduje się m.in. „Fishing Clash” – jeden z najpopularniejszych na świecie symulatorów wędkarstwa 3D. W 2020 r. firma ta dołączyła do United Nations Global Compact Program. W ramach tego przedsięwzięcia w tym roku firma wdrożyła strategię ograniczenia śladu węglowego oraz wielu innych działań prowadzonych w trosce o środowisko.
Czytaj też: 30 Kreatywnych Wrocławia – Ten Square Games
Z kolei za najlepszy projekt interdyscyplinarny nagrodę otrzymało Biotreco z Bielan Wrocławskich, prowadzące prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem receptury fermentowanego dolnośląskiego tofu konopnego oraz innych zamienników wyrobów mlecznych na bazie surowców z gospodarstw ekologicznych.
Statuetki Dolnośląskiego Gryfa otrzymały też: Gmina Twardogóra - za najlepszy program osłonowy oraz MetalERG Sp. z o.o. z Oławy w kategorii Dolnośląski Produkt Roku. Natomiast statuetkę i tytuł Lidera Roku otrzymał Leszek Waś, zarządzający rodzinną firmą PTS Waś z Oławy.
Wręczono również wyróżnienie specjalne, które otrzymał Promet-Plast S.C. Elżbieta Jeżewska Andrzej Jeżewski, jako firma świadoma ekologicznie.
Laureatom gratulował również prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.
„
Organizatorami konkursu byli: Zachodnia Izba Gospodarcza – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Związek Pracodawców Polska Miedź oraz Partner Merytoryczny firma PwC. Portal Wroclaw.pl był patronem medialnym wydarzenia.
Pierwsza edycja konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” odbyła się w 2004 roku. Od tego czasu prestiżowe statuetki trafiły do 89 firm, 24 samorządów oraz 10 osobowości Dolnego Śląska. Przyznane zostały także dwa wyróżnienia. Od pierwszej edycji w szranki konkursu stanęło już ponad 1750 dolnośląskich firm i samorządów, które poddały się wnikliwej ocenie Kapituły Konkursu.