Mijający rok był wyjątkowo udany dla aglomeracji wrocławskiej pod względem pozyskiwania i obsługi inwestorów zagranicznych. Zespół Invest in Wroclaw prowadził ponad 20 projektów reprezentujących branże IT, SSC, motoryzacyjną, spożywczą, energetyczną, produkcyjną czy technologiczną.
W tym nadal trudnym gospodarczo czasie, współpraca i integracja ekosystemu to sprawa fundamentalna. Udało się dzięki niej przyciągnąć do aglomeracji wrocławskiej kolejne projekty, zarówno produkcyjne, jak i z sektora nowoczesnych usług biznesowych.Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej
Nie wszystkim można się już pochwalić
Wśród firm, które zdecydowały się na rozwój swojej działalności właśnie tutaj znalazły się m.in. Solventum, Walki, Lapp, Pyszne.pl, Ryanair, Persán, Bosch czy Mercedes-Benz. To jednak nie koniec tegorocznych projektów ARAW zakończonych sukcesem.
Są już także inne ważne, z sukcesem pozyskane firmy, które podjęły decyzję o otwarciu biura we Wrocławiu, ale jest jeszcze za wcześnie, by to komunikować.Aneta Herbuś, kierowniczka Działu Obsługi Inwestora w ARAW
Miasto przyjazne nie tylko dla biznesu
Ważnym wydarzeniem w mijającym roku było umieszczenie Wrocławia w rankingach prestiżowego fDi Magazine „European Cities and Regions of the Future 2024”. Został on w nim wyróżniony jako miasto najbardziej przyjazne dla biznesu, a także zajął czołowe miejsce w klasyfikacji generalnej wśród miast średniej wielkości oraz pod względem najlepszego kapitału ludzkiego.
Istotnym przedsięwzięciem był też raport o potencjale badawczo-rozwojowym aglomeracji przygotowany przez ARAW we współpracy z Antal: „Research and Development Potential in the Wroclaw Agglomeration”.
Powstała też nowa wersja publikacji dla inwestorów „Driven by Knowledge, People & Innovation 2024”, czyli kompendium wiedzy o wrocławskim biznesie.
Spotkania ważne nie tylko dla regionu
W roku 2024 nie zabrakło też imprez gospodarczych, w których stolica Dolnego Śląska brała czynny udział. To przede wszystkim targi MIPIM w Cannes, PAIH Forum Biznesu, Web Summit, ABSL Diamonds, Oslo Innovation Week czy Forum Ekonomiczne w Karpaczu.
Udział Wrocławia w tak prestiżowych wydarzeniach jest bardzo ważny w kontekście promowania marki miasta i jego potencjału. Jednak najważniejszym eventem był dla nas październikowy Made in Wroclaw, który przygotowaliśmy od początku do końca. Jest on okazją do pochwalenia się technologią i innowacjami, jakie tu lokalnie powstają.Mateusz Jarzombek, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu
Tegoroczna, ósma już edycja Made in Wroclaw, która odbyła się pod hasłem Stage of Knowledge, była połączeniem konferencji biznesowej ze strefą Expo, Tech Galą z konkursem dla startupów, jak również nowością – VC Demo Day.
Startup Wroclaw znów w czołówce
Okazuje się, że kolejny udany rok ma na swoim koncie również wrocławski ekosystem startopowy. Według Pauliny Muszyńskiej, kierowniczki Startup Wroclaw, stolica Dolnego Śląska wzmacnia swoją pozycję oraz rozpoznawalność w Polsce i na arenie międzynarodowej, pozyskuje nowych partnerów i tworzy coraz silniejszy hub technologiczny.
Pozostajemy w czołówce polskich regionów pod względem liczby powstających startupów według raportu Polskie Startupy 2024 i dbamy o to, aby nasz potencjał i kapitał ludzki były jak najlepiej wykorzystane.Paulina Muszyńska
Rok 2024 to również organizacja licznych spotkań dla młodych przedsiębiorców. Trzykrotnie odbył się Startup WRO Meetup - wydarzenia te zgromadziły ponad 700 uczestników. W czerwcu odbyła się konferencja Evolutions 2024: Meetup & Showcase – największy startupowy event w regionie, w którym wzięło udział ponad 450 osób. Ponadto dwukrotnie Startup Wroclaw zorganizował we Wrocławiu wydarzenia Pitch Me Baby, podczas których innowatorzy mogli poćwiczyć sztukę prezentacji i przyjmowania feedbacku przed zgromadzoną publicznością.
Pracownicy zagraniczni mogli liczyć na wsparcie
W mijającym roku kontynuowane było także wsparcie dla kluczowych inwestorów w postaci pomocy ich pracownikom przy przygotowywaniu dokumentów niezbędnych do uzyskania zezwoleń na pobyt czasowy i pracę, na pobyt rezydenta długoterminowego UE, na pobyt stały, obywatelstwa oraz wpisu do ewidencji zaproszeń. Prowadzone było także doradztwo dla firm w zakresie tych procedur i w imieniu inwestorów oraz ich pracowników składane były wnioski do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W sumie współpracowaliśmy z ponad 20 inwestorami z terenu aglomeracji, rozpoczęliśmy współpracę z 649 nowymi pracownikami zagranicznymi i otrzymaliśmy 626 zezwoleń na pobyt i pracę. Dzięki naszej działalności cudzoziemcy oraz ich rodziny czują się we Wrocławiu i aglomeracji komfortowo i bezpiecznie, otoczeni są opieką i zostają tu na dłużej.Jakub Frączyk, kierownik Działu ds. Wsparcia Pracowników Zagranicznych w ARAW
Wrocław rozpoznawalnym hubem innowacji
Wiele wskazuje na to, że również nadchodzący 2025 rok będzie ciekawym gospodarczo czasem w aglomeracji wrocławskiej.
Rosnące otoczenie technologiczne i liderujący w Polsce ekosystem startupowy to dobre wejście nie tylko w kolejny rok, ale całą przyszłą dekadę, w której powalczymy o to, by Wrocław stał się jeszcze bardziej rozpoznawalnym hubem innowacji.Magdalena Okulowska