www.wroclaw.pl

  Deweloperzy i wynajmujący podnieśli ceny we Wrocławiu [RAPORT Bankier.pl]

  Drożejące nowe mieszkania i rosnące stawki ofertowe najmu przyniósł lipiec na wrocławskim rynku nieruchomości – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl. W górę poszła także wycena działek budowlanych.

  Nowe mieszkania najdroższe w historii

  Po dwóch miesiącach stabilizacji, w lipcu deweloperzy odważniej podnieśli swoje oczekiwania. Średnia cena ofertowa dyktowana za nowe mieszkanie w stolicy Dolnego Śląska wzrosła względem czerwca o 2,6 proc. (nominalnie 220 zł/mkw.) i wyniosła 8727 zł/mkw. To najwyższy wynik w historii pomiarów wrocławskiego rynku pierwotnego.

  Najmocniej – o 4,1 proc. (+347 zł/mkw.) wzrosła wycena mieszkań o powierzchni od 38 do 60 mkw., za które oczekiwano średnio 8847 zł/mkw.

  W relacji rocznej, nowe mieszkania oferowane we Wrocławiu były wyceniane średnio o 18,7 proc. wyżej. Nominalnie wzrost wyniósł średnio 1372 zł/mkw. Także i w tym przypadku deweloperzy najmocniej podnieśli swoje oczekiwania względem lokali o powierzchni od 38 do 60 mkw. (+24,3 proc. r/r).

  Na tym tle, wydawać by się mogło, stabilnie kształtowała się średnia cena kawalerek (do 38 mkw.), które były wyceniane średnio na 9289 zł/mkw. (+8,8 proc. r/r).

  Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w sierpniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

  Wakacyjny spokój na rynku wtórnym

  Od czterech miesięcy trwa marazm na wrocławskim rynku wtórnym. W lipcu średnia stawka, za jaką oferowano używane mieszkania obniżyła się jedynie o 0,2 proc., a nominalnie o 13 zł/mkw. do poziomu 8627 zł/mkw.

  Najmocniej – o 1,7 proc. w dół poszła wycena kawalerek, które wyceniane były średnio na 10 225 zł/mkw. – najniżej od stycznia 2020 r.

  Do zmian praktycznie nie doszło w przypadku pozostałych analizowanych metraży. Mieszkania o powierzchni od 38 do 60 mkw. były wyceniane średnio na 8629 zł/mkw. (-0,1 proc. m/m), natomiast za większe lokale o powierzchni od 60 do 90 mkw. oczekiwano średnio 7952 zł/mkw. (+0,1 proc. m/m). Tym samy wrocławski rynek wtórny wciąż broni się przed przebiciem granicy 8000 zł/mkw.

  Wzrost średniej stawki względem lipca 2019 r. na rynku wtórnym był zdecydowanie niższy niż w przypadku nowych mieszkań i wyniósł 8,8 proc., a nominalnie 696 zł/mkw.

  Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w sierpniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

  Wynajmujący sięgają głębiej do kieszeni

  Na wrocławskim rynku najmu w lipcu miała miejsce zapoczątkowana w czerwcu podwyżka stawek. Względem czerwca średnia wycena odstępnego wzrosła o 4,7 proc. do 2275 zł/m-c. Tym samym Wrocław wśród najdroższych miast w tym względzie wyprzedził Kraków.

  W górę poszła zwłaszcza średnia stawka dyktowana za duże mieszkania (60-90 mkw.), za które oczekiwano średnio 2891 zł/m-c. Wzrost w tym przypadku wyniósł 6 proc. (nominalnie 163 zł/m-c), co oznacza powrót do poziomu z lutego 2020 r., a więc sprzed wybuchu pandemii koronawirusa.

  W miejscu wciąż stoi za to wycena najmniejszych lokali o powierzchni do 38 mkw., za których wynajem oczekiwano w lipcu średnio 1624 zł/m-c.

  Wynajmujący wciąż oczekują jednak mniej niż przed rokiem. Wrocław jest także jednym z pięciu miast, w których średnia stawka odstępnego spadła w ciągu ostatnich 12 miesięcy co najmniej o 5 procent.

  Nominalnie wynajmujący oczekiwali średnio o 126 zł/mkw. mniej niż w lipcu 2019 r.

  Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku najmu we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w sierpniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

  Małe działki odbiły po korekcie

  Mniejsze powody do optymizmu mieli w lipcu poszukujący we Wrocławiu parcel pod budowę domu. Działki budowlane były wyceniane średnio na 482 zł/mkw. – o 6,4 proc. wyżej niż w czerwcu. Stało się tak głównie za sprawą wzrostu oczekiwań osób sprzedających najmniejsze grunty o powierzchni do 8 arów, które wyceniano średnio na 743 zł/mkw. (+24,9 proc. m/m).

  Mniej niż w czerwcu oczekiwano z kolei za największe działki, o powierzchni powyżej 100 arów. Wyceniano je średnio na 266 zł/mkw. (-13,1 proc. m/m).

  W skali roku, stawki dyktowane za grunty budowlane położone we Wrocławiu były jednymi z najbardziej stabilnych wśród największych polskich miast. W porównaniu z lipcem 2019 r. wzrosły o 4,6 proc., a nominalnie średnio o 21 zł/mkw.

  Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku działek budowlanych we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w sierpniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

  Marcin Kaźmierczak, Bankier.pl