wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Przedsiębiorca
  4. Nieruchomości we Wrocławiu
  5. Rynek nieruchomości
  6. Poprawiło się w budownictwie

Poprawiło się w budownictwie

Data publikacji: Autor:

Reklama

W kwietniu koniunktura w budownictwie oceniana była lepiej niż miesiąc i rok temu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ocena bieżących zamówień, produkcja budowlano- montażowa oraz sytuacja finansowa są lepsze niż w marcu.

Wstępne wyniki opublikowane przez GUS w kwietniu 2014 r. są dobre dla sektora deweloperskiego. Pokazują, że wraca on do pozytywnego stanu sprzed dwóch lat. Wskazuje na to nie tylko rosnąca liczba wydanych deweloperom pozwoleń na budowę, ale również zdecydowanie większa ilość inwestycji mieszkaniowych, których realizację rozpoczęto. Mimo niższej o 7,7 proc. niż w roku ubiegłym liczby mieszkań oddanych do użytku, wzrosła ilość pozwoleń na budowę dla deweloperów.

– Bieżące rezultaty są wynikiem rozwoju branży, która po dosyć ostrożnych działaniach w 2013 r. zauważyła, że skutki kryzysu nie są przez nią mocno odczuwalne – mówi Krzysztof Ziajka, prezes Inkom S.A. oraz wiceprezes oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich we Wrocławiu. -Obawy dotyczące rynku nieruchomości, które pojawiły się w ubiegłym roku, spowodowały, że wstrzymano sporą część inwestycji. Po zakończeniu programu „Rodzina na Swoim”, część przedsiębiorstw musiała zrewidować swoje plany, a dodatkowym czynnikiem nakazującym ostrożność, była druga fala kryzysu. W porównaniu z początkiem 2012 roku, kiedy wiele firm deweloperskich starało się jak najszybciej uzyskać pozwolenia na budowę, co spowodowane było wejściem w życie z końcem kwietnia 2012 r. Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, wyniki w roku 2013 były zauważalnie niższe.

Z badania GUS wynika, że w kwietniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 7 (w marcu minus 12). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 23 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14 proc. i 26 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w najbliższych trzech miesiącach ilość zamówień i produkcja budowlano-montażowa mogą rosnąć szybciej niż oczekiwano w marcu. Prognozy sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Również planowane redukcje zatrudnienia mogą być mniejsze od zapowiadanych przed miesiącem.

– Potrzeby mieszkaniowe w Polsce są wciąż stosunkowo duże – twierdzi Krzysztof Ziajka. - W zależności od źródeł, określa się je na poziomie od 1mln do 1,5 mln mieszkań. Przyglądając się wstępnym wynikom budownictwa mieszkaniowego łatwo jednak zauważyć, że na rynku pojawia się obecnie podobna ilość nowych lokali, jak rok wcześniej. W styczniu i lutym 2014 r. oddano do użytku przybliżoną liczbę mieszkań co w tym samym okresie roku ubiegłego.

Czynnikiem, który ma duży wpływ na wyniki branży deweloperskiej, są stopy kredytowe, za którymi idzie zdolność kredytowa. Mimo, że utrzymują się one na stosunkowo niskim poziomie, to jednak na tle Europy Zachodniej, wciąż wypadamy dosyć słabo.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama