wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławski Bioceltix pracuje nad lekami biologicznymi. To przełom w weterynarii
Od lewej strony: Łukasz Bzdzion i Paweł Wielgus Bioceltix
Od lewej strony: Łukasz Bzdzion i Paweł Wielgus

Bioceltix w 2024 r. zaoferuje leki biologiczne na atopowe zapalenie skóry u psów. To jedna z najczęstszych chorób alergicznych występujących u czworonogów. W tym roku wrocławska spółka chce zadebiutować na New Connect.

Reklama

Wrocławski Bioceltix pracuje nad innowacyjnymi lekami biologicznymi stosowanymi w leczeniu powszechnie występujących chorób o podłożu autoimmunologicznym i zapalnym u zwierząt towarzyszących.

Innowacyjne pomysły Bioceltix

Przedstawiciele wrocławskiej firmy tłumaczą, że przyczyną około 30% wszystkich wizyt z psem w przychodniach weterynaryjnych są kwestie dermatologiczne. Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) to jedna z najczęstszych chorób alergicznych występujących u czworonogów.

Skalę problemu dostrzegł Bioceltix, rozwijający innowacyjne leki weterynaryjne. W swoich terapiach wrocławscy naukowcy wykorzystują immunomodulujące właściwości mezenchymalnych komórek macierzystych. To co robi wrocławska spółka może całkowicie zmienić leczenie psów z atopią.

Łukasz Bzdzion, prezes Bioceltix podkreśla, że klasyczne metody leczenia oparte o leki chemiczne, wymagają ciągłego ich podawania i zasadniczo mają tylko charakter objawowy. Z kolei nowe terapie z wykorzystaniem przeciwciał monoklonalnych są skuteczne, ale podobnie jak leki chemiczne, działają jedynie objawowo, hamując towarzyszący atopii świąd. W przypadku produktów na bazie komórek macierzystych będzie można osiągnąć wysoką skuteczność leczenia przy istotnym zmniejszeniu częstotliwości podawania leku.

Czytaj także: Wrocławska firma biotechnologiczna Bioceltix dostała 5,1 mln zł dofinansowania na opracowanie leku biologicznego dla koni, opartego o komórki macierzyste.

Prezes Bioceltix podkreśla, że AZS dotyka około 15% psiej populacji, przy czym niektóre rasy są w tej grupie liczniej reprezentowane niż inne. Jest to problem powszechny i narastający, uniemożliwiający zwierzętom normalne, fizjologiczne funkcjonowanie.

W przeciwieństwie do działających objawowo standardowych terapii opartych o klasyczne leki chemiczne, leki biologiczne na bazie komórek macierzystych regulują naturalnie zachodzące procesy w organizmie, modulując miedzy innymi stan zapalny, przez co umożliwiają uzyskanie maksymalnego efektu terapeutycznego. Tylko w Europie żyje blisko 100 mln psów, a co szósty cierpi z powodu atopii. Obok chorób stawów i związanego z nimi chronicznego bólu, jest to powszechna przyczyna cierpienia u tych zwierząt
Łukasz Bzdzion, prezes Bioceltix

Weterynaryjny przełom

Bioceltix jest pierwszą spółką, która oprócz badań nad skutecznością komórek macierzystych równolegle rozwinęła technologię ich wielkoskalowej hodowli. Rozwijane we Wrocławiu leki o działaniu przyczynowym będą alternatywą dla tradycyjnego leczenia objawowego.

Spółka posiada technologię pozwalającą na podawanie komórek macierzystych pomiędzy różnymi osobnikami w obrębie jednego gatunku oraz dysponuje zapleczem badawczo-produkcyjnym w standardzie farmaceutycznym GMP w obszarze terapii komórkowych. Celem spółki jest wprowadzenie na rynek weterynaryjnych leków biologicznych nowej generacji.

W październiku 2020 r. Bioceltix został zarejestrowany jako wytwórca weterynaryjnych leków biologicznych. Stał się tym samym jednym z zaledwie kilku na świecie miejsc dostosowanych do produkcji leków biologicznych dla zwierząt, wykorzystujących jako substancję czynną komórki macierzyste, i prawdopodobnie jedynym, który może prowadzić ten proces w takiej skali. Tym samym otworzyły się przed nami drzwi do przeprowadzenia pierwszego badania klinicznego
dr Paweł Wielgus, jeden z inwestorów, założycieli Bioceltix, a także członek zarządu spółki

Bioceltix na NewConnect w 2021 r.

Bioceltix jako jedna z pierwszych firm na świecie planuje przejść pełną ścieżkę rejestracyjną w Europejskiej Agencji Leków dla weterynaryjnego produktu leczniczego wykorzystującego jako substancję czynną komórki macierzyste.

Chcąc przyspieszyć rozwój firmy Bioceltix planuje debiut na NewConnect w drugim kwartale 2021 r. Potencjał w branży leków dla zwierząt dostrzegli również inwestorzy – spółka finalizuje właśnie pre-IPO, podczas którego pozyska kolejne środki.

Rynek wart miliony

Wrocławska spółka ma o co walczyć. Wskazują na to liczby dotyczące globalnego rynku leków na atopowe zapalenie skóry u psów. Wartość tego rynku w 2019 r. oszacowano na ok. 900 mln USD. Można się jednak spodziewać, że wartość ta jest niedoszacowana – dwa najważniejsze produkty na atopię z portfolio giganta weterynaryjnego – firmy Zoetis, czyli Cytopoint i Apoquel, w 2019 r. wygenerowały łączny przychód przekraczający 700 mln USD.

Wszystko wskazuje na to, że rynek leków na atopowe zapalenie skóry u psów, podobnie jak u ludzi, będzie się dynamicznie rozwijał, ponieważ problem atopii stale się pogłębia. Jest to spowodowane coraz liczniejszymi alergenami znajdującymi się w powietrzu oraz w pokarmie naszych czworonogów.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl