BioCam to wrocławski startup, który jako pierwszy w Europie tworzy kapsułkę endoskopową wraz z inteligentnym systemem analizy uzyskanych obrazów.
Przedstawiciele firmy dodają, że po wstępnych testach wiadomo, że kapsułka obrazuje układ pokarmowy tak samo dobrze, jak tradycyjna endoskopia. W najbliższych tygodniach kapsułkę przetestują pierwsi pacjenci. Nad badaniem będą czuwać specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Kapsułka BioCam zastąpi endoskop?
Obecnie badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego specjalnej sondy z zamontowaną kamerą, dzięki której lekarz może obserwować i dokładnie ocenić badane narządy.
Kapsułka BioCam ma pomagać w badaniach układu pokarmowego, zastępując endoskop. Kapsułka BioCamu przypomina tabletkę z witaminami. Waży 4 gramy, ma 23 milimetry długości i 11 mm średnicy. Cały jej sekret jest w środku, gdzie umieszczono czujniki, baterię, radio i kamerę. Połknięta przez pacjenta kapsułka przechodzi przez układ pokarmowy wykonując badanie endoskopowe a zrobione zdjęcia z pomocą Bluetooth przesłane są do zewnętrznego systemu do analizy.
Biocam: badanie endoskopowe w domu
BioCam założyli w 2019 roku Maciej Wysocki, Robert Stachurski, Jakub Niemczuk oraz prof. Marek Langner. Twórcy firmy podkreślają, że pomysł na stworzenie inteligentnej kapsułki endoskopowej wziął się z zaobserwowanej potrzeby takiego rozwiązania – we współczesnym świecie problemy gastroenterologiczne dotyczą coraz większej liczby z nas. Badania gastroskopowe i kolonoskopowe są czasochłonne i, jak pokazał okres pandemii, nie zawsze dostępne.
– Przygotowujemy naszą technologię do zdalnych badań. Chcemy, aby pacjenci mogli wykonać takie badanie w domu – mówi Wiktoria Budziar, BioCam.
Badanie kapsułką endoskopową BioCam
Obecnie badanie kapsułką endoskopową jest kosztowne, bo wynosi 5-7 tysięcy złotych (koszt samej kapsułki to 2500 zł) w zależności od lokalizacji badania. To znacznie więcej niż tradycyjna endoskopia czy kolonoskopia.
Przedstawiciele BioCam podkreślają, że według prognoz, rynek urządzeń endoskopowych ma rosnąć rocznie o średnio 5,8%, a jedną z głównych gałęzi wzrostu ma być endoskopia w gastroenterologii.
Zdaniem wrocławskiej spółki pandemia pokazała, że konieczne są innowacyjne rozwiązania, które pozwolą na diagnostykę w każdych warunkach. Wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy obrazów endoskopowych skróci czas badania i czas interpretacji wyników przez lekarza. Mały rozmiar kapsułki ma ułatwić badanie poza gabinetem lekarskim. Być może już za kilka lat to inteligentna kapsułka endoskopowa będzie złotym standardem badań przewodu pokarmowego.
BioCam/jr