wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 10:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławski startup BioCam zmienia badania endoskopowe
Wrocławski BioCam, zespół pracowników BioCam
Wrocławski BioCam, zespół pracowników

BioCam tworzy nowe rozwiązanie dla badań układu pokarmowego. Zaprojektowana przez firmę inteligentna kapsułka endoskopowa umożliwi szybszą diagnostykę chorób układu pokarmowego i wykrycie np. raka jelita grubego. Już niedługo, kapsułką BioCam układ pokarmowy przebadają pierwsi pacjenci z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

BioCam to wrocławski startup, który jako pierwszy w Europie tworzy kapsułkę endoskopową wraz z inteligentnym systemem analizy uzyskanych obrazów.

Przedstawiciele firmy dodają, że po wstępnych testach wiadomo, że kapsułka obrazuje układ pokarmowy tak samo dobrze, jak tradycyjna endoskopia. W najbliższych tygodniach kapsułkę przetestują pierwsi pacjenci. Nad badaniem będą czuwać specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

W badaniu chcemy udowodnić działanie naszego hardware’u i software’u, a przede wszystkim naszej platformy AI, która selekcjonuje zdjęcia wykonane wewnątrz układu pokarmowego pacjenta

Olga Wdowiczak, BioCam

Kapsułka BioCam zastąpi endoskop?

Kapsułka BioCam Fot. BioCam
Kapsułka BioCam

Obecnie badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego specjalnej sondy z zamontowaną kamerą, dzięki której lekarz może obserwować i dokładnie ocenić badane narządy.

Kapsułka BioCam ma pomagać w badaniach układu pokarmowego, zastępując endoskop. Kapsułka BioCamu przypomina tabletkę z witaminami. Waży 4 gramy, ma 23 milimetry długości i 11 mm średnicy. Cały jej sekret jest w środku, gdzie umieszczono czujniki, baterię, radio i kamerę. Połknięta przez pacjenta kapsułka przechodzi przez układ pokarmowy wykonując badanie endoskopowe a zrobione zdjęcia z pomocą Bluetooth przesłane są do zewnętrznego systemu do analizy.

Biocam: badanie endoskopowe w domu

BioCam założyli w 2019 roku Maciej Wysocki, Robert Stachurski, Jakub Niemczuk oraz prof. Marek Langner. Twórcy firmy podkreślają, że pomysł na stworzenie inteligentnej kapsułki endoskopowej wziął się z zaobserwowanej potrzeby takiego rozwiązania – we współczesnym świecie problemy gastroenterologiczne dotyczą coraz większej liczby z nas. Badania gastroskopowe i kolonoskopowe są czasochłonne i, jak pokazał okres pandemii, nie zawsze dostępne.

– Przygotowujemy naszą technologię do zdalnych badań. Chcemy, aby pacjenci mogli wykonać takie badanie w domu – mówi Wiktoria Budziar, BioCam.

Od lewej strony: Łukasz Horanin, Jakub Niemczuk, Maciej Wysocki Fot. BioCam
Od lewej strony: Łukasz Horanin, Jakub Niemczuk, Maciej Wysocki

Badanie kapsułką endoskopową BioCam

Obecnie badanie kapsułką endoskopową jest kosztowne, bo wynosi 5-7 tysięcy złotych (koszt samej kapsułki to 2500 zł) w zależności od lokalizacji badania. To znacznie więcej niż tradycyjna endoskopia czy kolonoskopia. 

Jeśli nasza kapsułka zostanie zarejestrowana jako wyrób medyczny, a koszt badania za jej pomocą będzie zbliżony do gastroskopii i kolonoskopii, możliwa będzie refundacja naszego rozwiązania

Olga Wdowiczak, BioCam
Firma pracuje nad uproszczeniem badania układu pokarmowego Fot. BioCam
Firma pracuje nad uproszczeniem badania układu pokarmowego

Przedstawiciele BioCam podkreślają, że według prognoz, rynek urządzeń endoskopowych ma rosnąć rocznie o średnio 5,8%, a jedną z głównych gałęzi wzrostu ma być endoskopia w gastroenterologii.

Zdaniem wrocławskiej spółki pandemia pokazała, że konieczne są innowacyjne rozwiązania, które pozwolą na diagnostykę w każdych warunkach. Wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy obrazów endoskopowych skróci czas badania i czas interpretacji wyników przez lekarza. Mały rozmiar kapsułki ma ułatwić badanie poza gabinetem lekarskim. Być może już za kilka lat to inteligentna kapsułka endoskopowa będzie złotym standardem badań przewodu pokarmowego.

BioCam/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl