wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 6°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Bezwarunkowy dochód podstawowy to 1300 złotych co miesiąc dla każdego. Zobacz, czy wrocławianie dostaną pieniądze

Jarek Ratajczak,
Województwo warmińsko-mazurskie jest pierwszym polskim regionem, gdzie wypłacany jest bezwarunkowych dochód podstawowy. shutterstock
Województwo warmińsko-mazurskie jest pierwszym polskim regionem, gdzie wypłacany jest bezwarunkowych dochód podstawowy.

W Polsce ruszył bezwarunkowy dochód podstawowy, a to oznacza 1300 zł co miesiąc dla każdego. Pieniądze będą wypłacane przez 2 lata. Brzmi niewiarygodnie, ale to nie jest żart prima aprilis. W ramach bezwarunkowego dochodu podstawowego pieniądze są wypłacane bez względu na to, czy ktoś jest biedny, czy bogaty, pracuje czy nie. Zobacz, kto już w czerwcu br. dostanie pieniądze w pierwszej kolejności i czy są jakieś ograniczenia.

Reklama

Co to jest bezwarunkowy dochód podstawowy

Dochód gwarantowany (inaczej nazywany BDP – bezwarunkowy dochód podstawowy lub dochód obywatelski), to świadczenie pieniężne wypłacane obywatelom w ustalonej wysokości przez państwo (władze centralne lub samorządowe).

Generalną ideą społeczno-ekonomiczną dochodu gwarantowanego ma być zapewnienie pieniędzy każdemu obywatelowi na zaspokojenie podstawowych potrzeb
dr Tomasz Kopyściański, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu.

Kto dostanie pieniądze z bezwarunkowego dochodu podstawowego

Najkrótsza odpowiedź na pytanie kto dostanie pieniądze z bezwarunkowego dochodu podstawowego lub dochodu obywatelskiego, brzmi – pieniądze dostanie każdy polski obywatel.

– Fundamentalną cechą dochodu gwarantowanego jest powszechność i bezwarunkowość, czyli nie trzeba spełniać żadnych warunków, aby go otrzymać: np. kryteriów dochodowych, pracy czy posiadania dzieci – dr Tomasz Kopyściański, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu

Dochód gwarantowany: 1300 zł przez dwa lata

Na Warmii i Mazurach, w gminach na pograniczu polsko-rosyjskim, bezwarunkowy dochód podstawowy wyniesie 1300 zł.

Pieniądze dostanie każdy mieszkaniec przez dwa lata. 

Kiedy i gdzie rusza bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce

Województwo warmińsko-mazurskie jest pierwszym polskim regionem, gdzie wypłacany jest bezwarunkowych dochód podstawowy. Program ruszył pod koniec maja 2022 r. Pierwsze wypłaty będą w czerwcu 2022 r.

Projekt realizuje tam Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza, w ramach którego przez dwa kolejne lata od 5 tys. do 31 tys. obywateli z tych regionów będzie otrzymywać bezwarunkowy dochód gwarantowany.

Autorzy projektu chcą sprawdzić na co mieszkańcy wydadzą 1300 zł miesięcznie na konsumpcję, edukację czy działalność.

Opis pierwszego programu pilotażowego bezwarunkowego dochodu podstawowego w Polsce można znaleźć na portalu uniwersyteckie.pl z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dochód obywatelski we Wrocławiu. Kiedy wrocławianie dostaną bezwarunkowy dochód podstawowy

Kiedy wrocławianie i wszyscy Polacy dostaną pieniądze w ramach bezwarunkowego dochodu podstawowego? Tego jeszcze nie wiadomo, bo rząd nie podjął w tej sprawie decyzji.

W 2021 r. ekonomiści wyliczyli BDP na 1200 złotych dla każdego Polaka.

Dochód gwarantowany kosztuje. Hipotetyczne zastosowanie dochodu gwarantowanego w kwocie 1,3 tys. zł miesięcznie dla każdego Polaka oznaczałoby koszt prawie 380 mld zł, czyli tyle co 90% rocznych dochodów budżetu państwa. Polski po prostu na to nie stać, zresztą nie tylko Polski, wszak żaden z eksperymentujących do tej pory krajów nie był gotowy na wdrożenie tego rozwiązania na powszechną skalę
dr Tomasz Kopyściański

Koncepcja dochodu gwarantowanego. Skąd pomysł i gdzie się sprawdził BDP

Dr Tomasz Kopyściański zwraca uwagę, że koncepcja dochodu gwarantowanego znajduje swoich zwolenników, upatrujących w niej w szerszym wymiarze szansę na zmniejszenie nierówności społecznych i równoległą aktywizację zawodową.

Powoływany jest tu często przykład Indii, w których zastosowano pilotażowo w latach 2011-12 wypłacanie świadczenia mieszkańcom kilku wiosek (łącznie ponad 5 tysięcy osób) i zaobserwowano wiele pozytywnych zmian np. poprawiła się higiena i odżywianie oraz poziom zdrowia – wzrosło spożycie warzyw i owoców, mięsa, a co ciekawe jedyne co się zmniejszyło, to spożycie alkoholu.

Takie eksperymenty stosowano również w krajach europejskich np. Finlandii w latach 2017-2018 (już bez spektakularnych rezultatów), obecnie trwają podobne eksperymenty w niektórych regionach Niemiec i Hiszpanii.

Ekonomiczna idea dochodu gwarantowanego: kontrowersje i kluczowe ryzyka

Ekonomiści zwracają uwagę, że dochód gwarantowany krótkoterminowo może mieć pozytywne skutki społeczne (ograniczanie nierówności, wspieranie rozwoju regionów uboższych) i ekonomiczne (zwiększenie popytu konsumpcyjnego), ale na dłuższą metę może być swoistą bombą z opóźnionym zapłonem.

– Rodzi bowiem długofalowe ryzyka społeczne (zniechęcanie ludności do podejmowania pracy, czy później rozwoju zawodowego – po co pracować, skoro państwo co miesiąc wypłaca mi minimalny dochód?) jak i ekonomiczne: ryzyko ogromnego deficytu budżetowego, spadku wartości pieniądza i niekontrolowanej inflacji – wylicza dr Tomasz Kopyściański.

Bezwarunkowy dochód podstawowy we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Komentarz ekonomisty

Dr Tomasz Kopyściański zagadnienie dochodu gwarantowanego traktuje jako dość osobliwą ciekawostkę z nurtu idealistycznych fantazji ekonomicznych. Zaznacza, że oczywiście każdemu wolno marzyć, ale realnie na przeniesienie tego rozwiązania na grunt całego województwa dolnośląskiego, czy choćby samego miasta Wrocławia nie ma specjalnie co liczyć.

Po pierwsze, w Polsce jest to na razie eksperyment testowany w części regionu warmińsko-mazurskiego i ma trwać dwa lata, bez żadnych nomen omen gwarancji kontynuacji. Po drugie, zgodnie z teoretyczną ideą dochód gwarantowany ma w pierwszej kolejności dotyczyć regionów uboższych, a Wrocław jak i całe województwo dolnośląskie, to jedne z najbogatszych regionów w Polsce, więc jeżeli kiedykolwiek idea dochodu gwarantowanego zyska polityczne, społeczne i ekonomiczne szanse na powszechne wdrożenie, to raczej w naszym regionie nastąpi to na samym końcu
dr Tomasz Kopyściański

– Choć ja osobiście, jako ekonomista z zawodu, pasji i zamiłowania, w obawie o trudne do zwymiarowania długofalowego zagrożenia takich pomysłów (bo eksperyment dwuletni na małej liczbie obywateli nijak takich ryzyk nie uchwyci), trzymał będę kciuki, aby nie nastąpiło to nigdy – dodaje dr Tomasz Kopyściański.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl