wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Bernardyńską wybuduje wrocławska spółka. Pierwsza taka inwestycja we Wrocławiu

Gotycki gmach Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej będzie miał sąsiada. Wrocławska firma TOSCOM Development wybuduje Bernardyńską. Inwestor podkreśla, że nowy gmach będzie wyjątkowy – to pierwsza wrocławska inwestycja przewyższająca klasę premium.

Za dwa lata naprzeciwko gotyckiego gmachu dawnego kościoła Bernardynów, a obecnie Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej, TOSCOM Development wybuduje nowy gmach.

Inwestycję nazwano Bernardyńska i ma to być budynek z ogólnodostępnym zielonym patio, luksusowymi mieszkaniami, lokalami usługowymi i przestrzeniami coworkingowymi.

Bernardyńska Wrocław

Jak dodaje architekt Zbigniew Maćków, autor projektu Bernardyńska: – Zależało nam na stworzeniu wielkomiejskiej architektury, która skalą, jakością materiałów i detalem nawiązuje do najlepszych wrocławskich dziejowych tradycji. 

Inwestycja Bernardyńska architektonicznie ma nawiązywać m.in. do pierwszego wrocławskiego wieżowca, który w 2021 r. kończy 92 lata.

 

Na szacunku do architektonicznego i historycznego dziedzictwa budujemy wartość dla pokoleń. Podejmując się stworzenia inwestycji przy ulicy Bernardyńskiej pragnęliśmy spojrzeć na to niezwykłe miejsce oczyma dawnych wrocławian. Traktując je z szacunkiem, zrozumieniem i odnosząc się do jego historii, proponujemy niezwykły budynek mieszkalny. Jego projekt nawiązuje do estetyki dawnego zespołu poklasztornego

Tomasz Szychliński, prezes zarządu TOSCOM Development.

Bernardyńska Wrocław – sąsiedztwo zobowiązuje

Wizualizacja Bernardyńskiej Fot. Zbigniew Maćków
Wizualizacja Bernardyńskiej

Zbigniew Maćków podkreśla, że zaprojektowane, miejscowo obniżone, poszczególne bryły budynku idealnie dopełniają historyczne sąsiedztwo inwestycji.

– Stosując charakterystyczne dla Wrocławia środki wyrazu architektonicznego – gzymsy koronujące, wycofanie ostatnich dwóch kondygnacji czy podcięte partery – idealnie wpisaliśmy nowy budynek w otoczenie. Na to nałożyliśmy współczesny język architektury oparty na gramatyce klinkieru, odwołujący się do szlachetnego kontekstu budynku dawnego Okręgowego Urzędu Pocztowego. Zgodnie z zaleceniami planistycznymi stworzyliśmy unikalną i nową w pełni dostępną przestrzeń publiczną. Ten kameralny, miejski plac zamyka jedna z najpiękniejszych wrocławskich dominant – ściana kościoła dawnego klasztoru Bernardynów – wylicza Zbigniew Maćków.

  • Bernardyńska będzie miała mieszkania od 30-metrowych lokali typu studio do 200-metrowych penthousów.
  • Znajdą się tam m.in. przestrzenie coworkingowe z systemem rezerwacji, pełnowymiarowy kort do squash i siłownia, a także relaksacyjna strefa SPA.
  • Generalnym wykonawcą Bernardyńskiej jest Vista Construction. Prace mają zakończyć się w 2023 r.

Wrocław. Miasto, którego nie ma

Ul. Bernardyńska w prawej, dolnej części zdjęcia. Fot. Herder Institut – Marburg / fotopolska.eu
Ul. Bernardyńska w prawej, dolnej części zdjęcia.

Bernardyńska powstanie tam, gdzie od XIV wieku było wrocławskie Nowe Miasto z licznymi zabudowaniami.

Najlepiej widać powyżej to na zdjęciu lotniczym z końca lat 20. ubiegłego wieku. Większość budynków widocznych na fotografii już nie istnieje.

Czytaj także: pl. Dominikański – był to najbardziej urokliwy zakątek miasta, przypominający Wenecję.

Po wojnie kwartał między ulicami Bernardyńską, Janickiego i Purkyniego opustoszał. Plac niedaleko Galerii Dominikańskiej i parku Słowackiego zajął parking i biurowiec firmy Orange (na zdjęciu poniżej). To właśnie w tym miejscu powstanie Bernardyńska.

Kwartał między ulicami Bernardyńską, Janickiego i Purkyniego . Tu powstanie Bernardyńska Fot. Corvus monedula / fotopolska.eu
Kwartał między ulicami Bernardyńską, Janickiego i Purkyniego . Tu powstanie Bernardyńska

Na zdjęciu poniżej ul. Purkyniego w 1961 r., widok od skrzyżowania z ulicą Bernardyńską na wschód. Ten obszar Wrocławia był bardzo mocno zniszczony, prawie cała zabudowa Nowego Miasta nie nadawała się do odbudowy. 

– Z lewej strony widoczny budynek telekomunikacji (przed nim powstanie Bernardyńska), w tle widać budowę nowych domów na Nowym Targu, torów tramwajowych widocznych na zdjęciu obecnie nie ma. Ten prawy, został w latach 30. przywrócony do użytku i był torem technicznym od placu Powstańców Warszawy do ulicy Kraińskiego – mówi Piotr Herba, twórca serwisu fotopolska.eu i laureat „30 Kreawywnych Wrocłaiwa 2019”. Czytaj więcej: Fotopolska powstała we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl