wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Aktywizacja zawodowa dorosłych osób w spektrum autyzmu – warsztaty dla pracodawców

Respektrum jest projektem realizowanym przez Urząd Miejski Wrocławia w Departamencie Finansów Publicznych. Jego celem jest wsparcie dla przedsiębiorców w przełamywaniu barier w procesie zatrudniania i rekrutacji osób w spektrum autyzmu. W środę, 21 czerwca, odbył się panel dyskusyjny i warsztaty dla pracodawców, które pozwoliły dowiedzieć się więcej w tym temacie.

Reklama

Spektrum autyzmu  co to takiego?

To zaburzenie kojarzone jest często tylko z małymi dziećmi, a w rzeczywistości dotyka około 1-3% całej naszej populacji bez względu na wiek, pochodzenie i rasę. Kim jest osoba w spektrum autyzmu? Przede wszystkim jest człowiekiem – takim samym jak Ty. Człowiekiem, który patrzy na świat z innej perspektywy, co nie oznacza, że jest to gorszy sposób.

Autyści mogą cierpieć na różnego rodzaju zaburzenia w odczuwaniu bodźców sensorycznych (zapach, dźwięk, światło), a także mieć problem w oznajmianiu swoich potrzeb i w komunikowaniu się z innymi ludźmi. Rozmowa z osobą w spektrum musi być prosta, czytelna i bez przenośni.

Czytaj więcej: Spektrum autyzmu co to takiego?

Warsztaty pomogły zrozumieć osobę autystyczną

Projekt Respektrum otwiera pracodawcom dostęp do niezwykłych pracowników, których cechy wzbogacą sposób pracy w przedsiębiorstwie, poszerzając perspektywę i zwracając szczególna uwagę na różnorodność ludzi wspólnie tworzących pracującą społeczność. Wystarczy tylko dowiedzieć się, jak stworzyć miejsce pracy dla osoby w spektrum autyzmu.

Celem projektu Respectrum jest przede wszystkim aktywizacja osób dorosłych w spektrum autyzmu na rynku pracy poprzez wsparcie dla przedsiębiorców w przełamywaniu barier w procesie zatrudniania i rekrutacji osób w spektrum autyzmu. Tym projektem, chcemy zmotywować osoby z autyzmem do podjęcia pracy i jednocześnie chcemy zwiększać świadomość społeczną zwracając szczególną uwagę na różnorodność ludzi w środowisku zawodowym.
Małgorzata Krzeszowska, kierownik Działu Wsparcia Wrocławskiej Przedsiębiorczości

W środę (21 czerwca) w siedzibie Infor przy ul. Piłsudskiego we Wrocławiu odbyły się warsztaty dla firm. Organizatorami tego wydarzenia jest ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych) i Przedsiębiorczy Wrocław. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie cechy może posiadać osoba z autyzmem, w jaki sposób powinno się przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, jak poradzić sobie z ewentualnymi trudnościami komunikacyjnymi czy jak stworzyć przyjazne miejsce pracy.

Jest to coraz ważniejsze zagadnienie dla firm członkowskich ABSL i dla biznesu. Firmy bardziej dostrzegają, że to organizacje powinny się dopasowywać do specyfiki pracowników, a nie każdy pracownik powinien być wpasowywany w sztywne ramy organizacji. To powoduje lepsze zaangażowanie, co skutkuje większym zadowoleniem z pracy i lepiej wykorzystuje potencjał pracowników. Osoba ze spektrum autyzmu zatrudniona w miejscu, w którym jest dużo hałasu, gdzie jest częsty, intensywny kontakt z innymi osobami nie czuje się komfortowo. Natomiast jeżeli zidentyfikujemy problem i dopasujemy do niej rolę w organizacji może się okazać super pracownikiem, który jest doskonały w tym, co robi dana firma.
Łukasz Czajkowski, ABSL 

Firmy coraz bardziej widzą potrzebę tego, a my chcielibyśmy też jako ABSL stworzyć platformę, gdzie wymieniane są najlepsze praktyki pomiędzy organizacjami, na których nasze firmy członkowskie mogą się edukować od ekspertów zewnętrznych  dodaje Łukasz Czajkowski.

Komunikacja to podstawa

Dla osoby w spektrum autyzmu ważna jest komunikacja. Kluczowy jest sposób przekazywania informacji – należy posługiwać się słowami konkretnymi i jednoznacznymi, które nie pozwalają na niedomówienia. Aby jednak tak się stało, należy ze sobą rozmawiać i informować (m.in. pracodawcę) o swoich potrzebach.

„Respektrum Autyzmu” to bardzo dobra i społecznie potrzebna inicjatywa. Przełamywanie barier związanych z rekrutacją i zatrudnianiem osób w spektrum autyzmu, czy szerzej osób neuroróżnorodnych, jest istotne z punktu widzenia wszystkich uczestników rynku pracy - kandydatów, pracodawców i współpracowników. Bardzo pozytywne jest to, że świadomość przedsiębiorców rośnie, choć wciąż o różnorodności w tym akurat kontekście mówi się moim zdaniem zbyt mało. Zmiany obserwuję najczęściej w największych firmach, które zdecydowały się na transformację dotychczasowej kultury organizacyjnej. Dlatego też tak ważna jest tu rola liderów. To właśnie oni swoją wiedzę, umiejętności i najlepsze praktyki w tym zakresie mogą przekazywać zarówno wewnątrz organizacji, jak i wszystkim podmiotem z jej otoczenia.
Marcin Piaskowski, senior director consulting practice and head of Wrocław office, Infor Polska

Projekt Respektrum realizowany jest w Departamencie Finansów Publicznych, w dziale Wspierania Wrocławskiej Przedsiębiorczości UM Wrocławia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl