Spektrum autyzmu – co to takiego?
To zaburzenie kojarzone jest często tylko z małymi dziećmi, a w rzeczywistości dotyka około 1-3% całej naszej populacji bez względu na wiek, pochodzenie i rasę. Kim jest osoba w spektrum autyzmu? Przede wszystkim jest człowiekiem – takim samym jak Ty. Człowiekiem, który patrzy na świat z innej perspektywy, co nie oznacza, że jest to gorszy sposób.
Autyści mogą cierpieć na różnego rodzaju zaburzenia w odczuwaniu bodźców sensorycznych (zapach, dźwięk, światło), a także mieć problem w oznajmianiu swoich potrzeb i w komunikowaniu się z innymi ludźmi. Rozmowa z osobą w spektrum musi być prosta, czytelna i bez przenośni.
Czytaj więcej: Spektrum autyzmu co to takiego?
Warsztaty pomogły zrozumieć osobę autystyczną
Projekt Respektrum otwiera pracodawcom dostęp do niezwykłych pracowników, których cechy wzbogacą sposób pracy w przedsiębiorstwie, poszerzając perspektywę i zwracając szczególna uwagę na różnorodność ludzi wspólnie tworzących pracującą społeczność. Wystarczy tylko dowiedzieć się, jak stworzyć miejsce pracy dla osoby w spektrum autyzmu.
Celem projektu Respectrum jest przede wszystkim aktywizacja osób dorosłych w spektrum autyzmu na rynku pracy poprzez wsparcie dla przedsiębiorców w przełamywaniu barier w procesie zatrudniania i rekrutacji osób w spektrum autyzmu. Tym projektem, chcemy zmotywować osoby z autyzmem do podjęcia pracy i jednocześnie chcemy zwiększać świadomość społeczną zwracając szczególną uwagę na różnorodność ludzi w środowisku zawodowym.Małgorzata Krzeszowska, kierownik Działu Wsparcia Wrocławskiej Przedsiębiorczości
W środę (21 czerwca) w siedzibie Infor przy ul. Piłsudskiego we Wrocławiu odbyły się warsztaty dla firm. Organizatorami tego wydarzenia jest ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych) i Przedsiębiorczy Wrocław. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie cechy może posiadać osoba z autyzmem, w jaki sposób powinno się przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, jak poradzić sobie z ewentualnymi trudnościami komunikacyjnymi czy jak stworzyć przyjazne miejsce pracy.
Jest to coraz ważniejsze zagadnienie dla firm członkowskich ABSL i dla biznesu. Firmy bardziej dostrzegają, że to organizacje powinny się dopasowywać do specyfiki pracowników, a nie każdy pracownik powinien być wpasowywany w sztywne ramy organizacji. To powoduje lepsze zaangażowanie, co skutkuje większym zadowoleniem z pracy i lepiej wykorzystuje potencjał pracowników. Osoba ze spektrum autyzmu zatrudniona w miejscu, w którym jest dużo hałasu, gdzie jest częsty, intensywny kontakt z innymi osobami nie czuje się komfortowo. Natomiast jeżeli zidentyfikujemy problem i dopasujemy do niej rolę w organizacji może się okazać super pracownikiem, który jest doskonały w tym, co robi dana firma.Łukasz Czajkowski, ABSL
– Firmy coraz bardziej widzą potrzebę tego, a my chcielibyśmy też jako ABSL stworzyć platformę, gdzie wymieniane są najlepsze praktyki pomiędzy organizacjami, na których nasze firmy członkowskie mogą się edukować od ekspertów zewnętrznych – dodaje Łukasz Czajkowski.
Komunikacja to podstawa
Dla osoby w spektrum autyzmu ważna jest komunikacja. Kluczowy jest sposób przekazywania informacji – należy posługiwać się słowami konkretnymi i jednoznacznymi, które nie pozwalają na niedomówienia. Aby jednak tak się stało, należy ze sobą rozmawiać i informować (m.in. pracodawcę) o swoich potrzebach.
„Respektrum Autyzmu” to bardzo dobra i społecznie potrzebna inicjatywa. Przełamywanie barier związanych z rekrutacją i zatrudnianiem osób w spektrum autyzmu, czy szerzej osób neuroróżnorodnych, jest istotne z punktu widzenia wszystkich uczestników rynku pracy - kandydatów, pracodawców i współpracowników. Bardzo pozytywne jest to, że świadomość przedsiębiorców rośnie, choć wciąż o różnorodności w tym akurat kontekście mówi się moim zdaniem zbyt mało. Zmiany obserwuję najczęściej w największych firmach, które zdecydowały się na transformację dotychczasowej kultury organizacyjnej. Dlatego też tak ważna jest tu rola liderów. To właśnie oni swoją wiedzę, umiejętności i najlepsze praktyki w tym zakresie mogą przekazywać zarówno wewnątrz organizacji, jak i wszystkim podmiotem z jej otoczenia.Marcin Piaskowski, senior director consulting practice and head of Wrocław office, Infor Polska
Projekt Respektrum realizowany jest w Departamencie Finansów Publicznych, w dziale Wspierania Wrocławskiej Przedsiębiorczości UM Wrocławia.