wroclaw.pl strona główna Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – oficjalna strona internetowa Prezydent Wrocławia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Prezydent Wrocławia
  3. Aktualności
  4. Prezydent Wrocławia protestował po reportażu TVP. Rada Etyki Mediów reaguje
Kliknij, aby powiększyć
Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Prądzyńskiego, styczeń 2022 www.wroclaw.pl
Otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Prądzyńskiego, styczeń 2022

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zdecydowanie protestował przeciwko reportażowi TVP stygmatyzującemu mieszkańców Przedmieścia Oławskiego. Rada Etyki Mediów przyznaje mu rację. - W materiale naruszono zapisaną w Karcie REM zasadę prawdy - uznali członkowie rady.

Film z cyklu „Mroczne dzielnice” przygotował opolski ośrodek Telewizji Polskiej. To utrzymana w stylu powieści grozy relacja z miejsca, w które – zdaniem autorów, lepiej się nie zapuszczać. Co chwilę przywoływane jest określenie „trójkąt bermudzki”, jak dawniej określano ten rejon Wrocławia. – Przez dziesiątki lat znikały tu normy społeczne, a wraz z nimi portfele, zegarki, samochody, a czasem i ludzie. Czarna legenda tego miejsca żywa jest do dzisiaj - opowiada lektor.

- Wysyłanie w świat przekazu, że jakoby to wrocławskie osiedle jest siedliskiem zła, patologii oraz środowiskiem wybitnie kryminogennym to nic innego jak stygmatyzacja i szkalowanie mieszkańców tej części naszego miasta – piszę Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, do prezesa TVP. - To także dowód na to, że twórcy „dokumentu” kierowali się wyłącznie zamierzchłą historią i od dawna już nieaktualną złą sławą Przedmieścia Oławskiego, kompletnie nie dostrzegając ogromu prac wielu ludzi i jednostek miejskich, ale przede wszystkim samych mieszkańców, dzięki którym osiedle zyskuje nową jakość.

Przeczytaj cały list prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka (doc)

Pismo zostało przesłane także do Rady Etyki Mediów, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Mediów Narodowych.

Rada Etyki Mediów uznała protest prezydenta Wrocławia za uzasadniony. - Sensacyjność ujęcia tematu, wyszukiwanie niemal wyłącznie czarnych stron historii i współczesności tej dzielnicy Wrocławia sprawia, że jej mieszkańcy rzeczywiście są w nim „stygmatyzowani". Wypowiedzi dwóch pań, działających na rzecz dzielnicy, tego nie zmieniają - stwierdzono w stanowisku cytowanym przez serwis Wirtualnemedia.pl.

Mniej przestępstw, więcej inwestycji

Władze Wrocławia wypunktowały nieprawdziwość twierdzeń, którymi posłużyli się autorzy reportażu.

Na tle innych wrocławskich osiedli, Przedmieście Oławskie nie ma największego współczynnika określającego ilość osób objętych wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej [w oparciu o dane MOPS]. Ani w liczbach bezwzględnych ani w procentowym ujęciu do ilości osób zameldowanych. Analogicznie jest w kontekście przemocy domowej.

Jak wynika z danych policji za 2020 r. publikowanych np. przez lokalne dzienniki ilość przestępstw w rejonie obejmującym m.in. Przedmieście Oławskie jest jednym z niższych we Wrocławiu i w stosunku do roku poprzedniego spada.

Przedmieście Oławskie to osiedle na którym w ostatnich latach szybko i w coraz większych ilościach powstają nowe inwestycje biurowe i mieszkaniowe. To oznacza napływ nowych mieszkańców, nowych „użytkowników” osiedla, w tym osoby pracujące w tym rejonie, a z czasem nowych usług – widać to na przykładzie innego wrocławskiego osiedla, Nadodrza.

W ciągu ostatnich trzech lat na Przedmieściu Oławskim tylko w ostatnich trzech latach na Przedmieściu Oławskim zakończyły się inwestycje w infrastrukturę społeczną o wartości ok. 10 mln zł:

  • trzy nowe centra aktywizujące mieszkańców, pracujące z dziećmi, oferujące nowe dla tej części miasta działania teatralne i zajęcia fakultatywne dla każdej grupy wiekowej
  • nowe lokale dla organizacji pozarządowych.
  • W latach 2019-2021 na Przedmieściu Oławskim zainwestowano ponad 50 mln zł m.in. w: remonty kamienic, podłączenie ich do sieci ciepłowniczej i likwidację tzw. „kopciuchów”, remonty podwórek.

- Tylko w ostatnich trzech latach na Przedmieściu Oławskim zainwestowaliśmy m.in. w: budowę nowych dróg rowerowych; infrastrukturę pieszą i drogową; komunikację publiczną oraz rozpoczęcie przebudowy placówki edukacyjnej – wyliczają władze Wrocławia. - Nad rzeką Oławą powstał nowy bulwar z placami zabaw, miejscami do rekreacji i miejscami zielonymi.

Zajęcia dla dzieci, wsparcie dla przedsiębiorców

Działań prospołecznych i aktywizujących jest znacznie więcej. W oparciu o powstałą infrastrukturę społeczną i zieloną prowadzone są działania informacyjne, integracyjne i wspierające mieszkańców,  zajęcia dla dzieci i młodzieży, także w czasie wakacji, akcje wspierające lokalnych drobnych przedsiębiorców oraz przedsięwzięcia na rzecz społeczeństwa wielokulturowego i programy edukacyjne, w tym za pośrednictwem platform online.

Lista projektów, programów i inicjatyw (o różnym zakresie) jest bardzo długa. Są wśród nich:

  • cyklicznie organizowane festyny dla mieszkańców z atrakcjami dla osób z różnych grup wiekowych;
  • od 2008r. działa „Koalicja Oławska” zrzeszająca lokalne organizacje pozarządowe, organizacje, instytucje publiczne, szkoły i radę osiedla. Rozwiązująca lokalne problemy wspólnie z aktywnymi mieszkańcami;
  • Akademia Młodych Naukowców – działania edukacyjne adresowane do lokalnej młodzieży, prowadzone przez pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego
  • projekty do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, Funduszu Osiedlowego czy Mikrograntów. Zgłaszają, a następnie wybierają je do realizacji mieszkańcy osiedla. To ważny element pokazujący aktywność lokalnej społeczności i ogromne zaangażowanie ogółu mieszkańców w te projekty;
  • w czasie epidemii lokalne organizacje pozarządowe wspólnie z mieszkańcami szyli maseczki ochronne przekazywane następnie do szpitali i instytucji ale też rozdawane lokalnej społeczności.
  • na osiedlu działają aktywnie organizacje pozarządowe m.in.: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarzadowych, Fundacja Edukacji Krytycznej, Fundacja Presto, Fundacja Młodzież dla Chrystusa Polska, Fundacja Eudajmonia, Fundacja Hospicyjna, Fundacja Polskie Gniazdo, Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN czy Teatr Układ Formalny.

Jacek Sutryk w piśmie do szefostwa TVP i instytucji ją nadzorujących stwierdził:

- Przedmieście Oławskie - łącząc nowoczesność z bogatą historią - efektownie zmienia swoje oblicze. Przede wszystkim właśnie dzięki mieszkańcom, których Telewizja Polska opisała w sposób odzierający z godności i fałszujący rzeczywistość. Przedstawianie lokalnej społeczności jako źródło wszelkiego zła jest nie tylko nieprawdziwe (co potwierdzają policyjne statystyki), wyjątkowo krzywdzące i niesprawiedliwe, ale też zwyczajnie oczerniające. To brutalne oszczerstwo i stygmatyzowanie przypominające najgorsze, minione już czasy – pisze prezydent Wrocławia. - Dlatego zdecydowanie domagam się przeprowadzenia analizy filmu i stosownej reakcji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Etyki Mediów, Rady Mediów Narodowych. Od pana prezesa Jacka Kurskiego domagam się oficjalnych przeprosin skierowanych do mieszkańców Przedmieścia Oławskiego oraz zaprzestania kolportowania filmu w przestrzeni publicznej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Powrót na portal wroclaw.pl