„Lex Czarnek” w ocenie UMP i ZMP burzy dotychczasowy ład i zmniejsza wpływ wspólnot – zarówno władz lokalnych, jak i rodziców – na pracę szkoły. Czyni z kuratora oświaty organ nadzoru nad samorządem terytorialnym. Przyznawane mu kompetencje nadzorcze obejmują bowiem powierzenie i wygaszanie stanowisk dyrektorom placówek oświatowych oraz decydowanie o liczbie prowadzonych szkół. Kurator ma nie ponosić przy tym żadnej odpowiedzialności za te decyzje.
– Zwiększy się władza kuratorów nad dyrektorami szkół. Ograniczona zostanie też możliwość rozwijania zajęć dodatkowych oraz wzbogacania oferty edukacyjnej i wychowawczej. Zmiany zablokują dyrektorom i nauczycielom możliwość korzystania ze wsparcia organizacji społecznych w prowadzeniu zajęć, a samorządy zostaną sprowadzone do roli administratorów budynków – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
UMP i ZMP podkreślają także, że proponowane zmiany w Prawie oświatowym, odbiorą rodzicom prawo do wychowywania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Spowodują także wzrost wydatków bieżących na placówki oświatowe, które ponoszą samorządy.
– Samorządy z własnej kieszeni muszą od lat dokładać znaczące kwoty do subwencji oświatowej, co odbija się na ich kondycji finansowej. Wysokość subwencji oświatowej w stosunku do PKB sukcesywnie spada - państwo oszczędza na oświacie. Sytuacja z roku na rok się pogarsza. W latach 2016-2020 dopłata samorządów do otrzymanej subwencji - tylko na wydatki bieżące - wzrosła o ponad 53%. W 2016 r. subwencja oświatowa pokrywała 91,1% jedynie samych wydatków płacowych w oświacie, a w 2020 r. już tylko 84,6% – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP.
Co dalej z ustawą „lex Czarnek”?
4 lutego br. ustawa „lex Czarnek” będzie przedmiotem obrad Senatu RP na posiedzeniu plenarnym. Prawdopodobnie senatorowie skorzystają z rekomendacji komisji i większością głosów podejmą uchwałę o odrzuceniu ustawy.
Jeśli natomiast Sejm RP odrzuci weto Senatu, co może nastąpić już 8 lutego br., Unia Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich zwrócą się z apelem do Prezydenta RP, by korzystając ze swoich uprawnień, nie podpisywał ustawy w obecnym kształcie lub skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Przedstawią też Andrzejowi Dudzie petycję Zamach na polską szkołę! z zebranymi podpisami.
Petycja Zamach na polską szkołę!