Aktualizacja
20.12.2022
Program Ławeczka Mieszkańca Zarząd zieleni Miejskiej już jest w trakcie odbiorów W tym roku na ławeczki czekają:ul. Wojanowska, Legnicka (przy Muzeum Współczesnym), ul. Komuny Paryskiej, ul. Balonowa/ul. Hrobaczewskiego 3 szt.,ul. Kosynierów Gdyńskich, ul. Stopnicka, ul. Nyska, ul. Niedźwiedzia, ul. Zachodnia/ul. Litomska, ul. Zachodnia/ul. Poznańska, ul. Wałbrzyska, po zachodniej stronie rzeki Ślęzy 2 szt., ul. Buraczana, ul. Karpnicka, wybrzeże Ludwika Pasteura, ul. Pretficza/ul. Łączności, Plac Staszica, ul. Trzebnicka/ul. Dębnickiego, ul. Ślężna, ul. Dokerska, ul. Szybowcowa, ul. Świętego Jerzego, ul. Mickiewicza 2 szt., ul. Rowerowa, ul. Racławicka 2 szt., ul. Kamienna/ul. Wapienna 2 szt., Park przy Świeradowskiej-Bardzkiej, Park Dąbski, Park Skowroni, Bulwar nad Kanałem Żeglugowym 2 szt., Zieleniec przy ul. Wejherowskiej, Zieleniec przy ul. Hermanowskiej -Chociebuskiej oraz Skwer Roberta Baden-Powella, ul. Biwakowa 2 szt.
10.10.2022
Lokalizacje nowych ławeczek poznamy w listopadzie 2022.
4.04.2022
Do końca marca można było zgłaszać swoje propozycje miejsc, gdzie chcielibyście korzystać z ławek.
Wszystkie zgłoszenia, a mamy ich 118, będą teraz analizowane przez oficer pieszą oraz Biuro Zrównoważonej Mobilności a także Zarząd Zieleni Miejskiej - przede wszystkim pod kątem użyteczności dla osób o ograniczonej mobilności. Wszyscy zgłaszający zostaną poinformowani, o tym czy lokalizacje zostały zakwalifikowane do realizacji. A po weryfikacji będziemy się przygotowywać do ogłoszenia przetargu.
1.03.2022
DRUGA EDYCJA „ŁAWECZKI MIESZKAŃCA” - WSKAŻ MIEJSCE – A MY POSTAWIMY ŁAWKĘ
"Ławeczka mieszkańca” to program, w którym to mieszkańcy wskazują, gdzie powinny stanąć nowe ławki. Warunkiem jest to, by miejsce znajdowało się na terenie należącym do miasta.
Ławki w przestrzeni miejskiej są pomocą w codziennym funkcjonowaniu – zarówno dla seniorów, jak i młodszych mieszkańców np. rodziców z dziećmi. I to właśnie mieszkańcy wiedzą najlepiej, gdzie takich ławek brakuje - stąd po raz kolejny to Wrocławianie zdecydują, gdzie powinny stanąć.
- To może być skwer, park, albo trasa po drodze na zakupy. Zapraszam wszystkich wrocławian, by zgłaszać miejsca, w których brakuje ławek - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. - W zeszłym roku, dzięki programowi, udało się nam postawić ławki w 60 lokalizacjach. Dzięki nim już teraz mieszkańcy mają nowe miejsca do spotkań i odpoczynku.
JAK ZGŁOSIĆ PROPOZYCJĘ MIEJSCA NOWEJ ŁAWKI?
Przejdź do formularza zgłoszenia ławki
Należy podać podstawowe dane oraz wskazać lokalizację nowej ławki. Co ważne – należy pamiętać, by wybrać teren należący do miasta.
Nie możemy postawić ławek na terenach, które nie należą do miasta. Dlatego - zanim zrobimy zgłoszenie, warto sprawdzić, czy dany teren jest miejski. Jak to zrobić? Tu z pomocą przychodzi wrocławski geoportal, w którym dostępna jest mapa własności terenów.
Jak sprawdzić czy dany teren jest terenem miejskim? Wystarczy wejść na stronę: https://geoportal.wroclaw.pl/ i kliknąć Mapę Własności. Po jej otwarciu, wystarczy odszukać działki przybliżając mapę lub skorzystać z wyszukiwarki.
ZASADY WYBORU LOKALIZACJI DO USTAWIENIA „ŁAWECZKI MIESZKAŃCA”
Każda osoba może zgłosić jedną lokalizację a wszystkie zgłoszenia będą analizowane przez Oficer Pieszą oraz Biuro Zrównoważonej Mobilności - przede wszystkim pod kątem użyteczności dla osób o ograniczonej mobilności, zwłaszcza osób starszych. Głównym kryterium będzie odległość od miejsc, które są istotne dla osób zgłaszających. Na podstawie tej analizy powstanie lista rankingowa. Po ustaleniu kolejności na liście i zweryfikowaniu możliwości ustawienia ławki - wszyscy zgłaszający zostaną poinformowani, czy ich lokalizacje zostały zakwalifikowane do realizacji. ZGŁOSZENIA MOŻNA WYSYŁAĆ DO 31 MARCA.
PODSUMOWANIE PIERWSZEJ EDYCJI PROJEKTU
Podczas pierwszej edycji w 2021 r. Wrocławianie nadesłali ponad 190 wniosków. Biuro Zrównoważonej Mobilności wraz z Zarządem Zieleni Miejskiej zatwierdziło 60 lokalizacji, w których jesienią zostały zamontowane ławki. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł około 190 tys. zł.
Wskazywaliście miejsca, gdzie chcielibyście usiąść - przyszło ponad 190 wniosków. Biuro Oficera Pieszego zatwierdziło 60 lokalizacji. Montażem zajął się Zarząd Zieleni Miejskiej. Koszt ok. 190 tys. zł.
– Bardzo cieszę się z zaangażowania mieszkańców, którzy w taki sposób troszczą się o swoją najbliższą okolicę i swoich sąsiadów. To „lokalsi” wiedzą najlepiej, gdzie brakuje miejsca, by usiąść i odpocząć, na których ulicach brakuje ławek dla seniorów. Łącznie, swoje sugestie przesłało nam 193 mieszkańców – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
I EDYCJA
Nowy program – realizowany przez miasto – to także forma wsparcia osób starszych, które mają trudności w przemieszczaniu się. Zobacz, gdzie powstanie ławeczka w Twojej okolicy.
Program Ławeczka Mieszkańca to kolejna forma miejskiej partycypacji – po Wrocławskim Budżecie Obywatelskim, Mikrograntach oraz Funduszu Osiedlowym. Oprócz propozycji lokalizacji ławek, wrocławianie i wrocławianki zgłaszali, za pośrednictwem specjalnego formularza online, zapotrzebowanie na konkretną liczbę ławek w danej lokalizacji. Gdyby zrealizować wszystkie wnioski, byłoby to łącznie prawie 1000 ławek. Podstawową zasadą przyjęcia wniosku był jednak fakt, że teren musi należeć do miasta. W tym roku zamontowanych zostanie 60 ławek, jednak w kolejnych latach akcja będzie kontynuowana.
– Poinformowaliśmy zgłaszających, czy ich lokalizacje zostały zakwalifikowane do realizacji. Wybraliśmy miejsca, które są najbliżej seniorów, np. w pobliżu przychodni czy ośrodków kultury. Co ważne, będziemy kontynuowali projekt Ławeczki Mieszkańca również w przyszłym roku. Te wnioski, które nie znalazły akceptacji w tej edycji, będą mogły zostać zrealizowane w kolejnych latach, według dostępnych środków i pozycji w rankingu – mówi Anna Szmigiel-Franz, oficer piesza Urzędu Miejskiego.
Ławki wybrane w I edycji zostaną ustawione we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej już na jesieni – do realizacji zadania zostanie wyłoniony wykonawca.
- ul. Zabrodzka
- plac przy ul. Kościuszki, ul. Komuny Paryskiej i ul. Świstackiego
- ul. Sztabowa w pobliżu ul. Pocztowej
- skrzyżowanie al. gen. Hallera i ul. Powstańców Śląskich
- ul. Zaporska/ul. Gajowicka
- plac przy ul. Kościuszki, ul. Komuny Paryskiej i ul. Świstackiego
- przestrzeń między blokami przy ul. Świstackiego
- ul. Wiejska
- ul. Blacharska
- ul. gen. Bora-Komorowskiego
- ul. Karmelkowa
- ul. Karmelkowa
- ul. Powstańców Śląskich
- ul. Racławicka (przy budynku Fundacji Edukacji Międzynarodowej)
- skwer u zbiegu ul. Piastowskiej i ul. Sienkiewicza
- ul. Gdańska (przed ROD)
- ul. Tapicerska
- ul. Ścinawska (od strony torów kolejowych)
- ul. Buforowa
- ul. Kard. Wyszyńskiego
- ul. Nowaka-Jeziorańskiego i ul. Poświęcka
- ul. Bujwida
- ul. Rumiankowa/Komeńskiego
- ul. Jaracza
- u zbiegu ul. Polanowskiej i ul. Kamieńskiego
- ul. Rajska (skwer z kapliczką)
- al. Karkonoska (w pobliżu budynku radia)
- ul. Hugona Kowarzyka
- ul. Hugona Kowarzyka
- ul. Wełniana
- ul. Bardzka
- ul. Gajowicka (obok oddziału WOT)
- ul. Falzmanna
- skwer Obrońców Helu przy ul. Zaleskiego i ul. Goszczyńskiego
- ul. Brodnicka
- park S. Tołpy (przy placu zabaw)
- park S. Tołpy (przy kontenerze WCRS)
- zieleniec przy ul. Młodej – wzdłuż rzeki
- park Słoneczny na Gaju
- zieleniec przy ul. Trzebnickiej/ul. św. Wincentego
- park Kasprowicza
- skwer ul. Kosmiczna/ul. Chlebowa
- zieleniec w pobliżu ulic Canalleta i Bacciarellego
- skwer przy ul. Łużyckiej/ul. Osobowickiej
- skwer przy ul. Łużyckiej/ul. Osobowickiej
- skwer przy ul. Zawalnej
- skwer przy ul. Cabaja/ul. Cieślikowskiego/ul. Meissnera
- ul. Nadbrzeżna 14
- ul. Idzikowskiego
- ul. Idzikowskiego
- skwer przy ul. da Gamy i ul. Chałupniczej
- skwer przy ul. da Gamy i ul. Chałupniczej
- zieleniec przy ul. Pakosławskiej
- ul. Jemiołowa/ul. Gajowicka
- ul. Lwowska/ul. Jemiołowa
- ul. Skwierzyńska/ul. Szczęśliwa
- ul. Powstańców Śląskich/ul. Zaporoska
- ul. I. Lejba Pereca
- ul. Piotra Skargi/ul. Wierzbowa
- ul. Sztabowa