wroclaw.pl strona główna Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – oficjalna strona internetowa Prezydent Wrocławia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
 1. wroclaw.pl
 2. Prezydent Wrocławia
 3. Ławeczka Mieszkańca we Wrocławiu
Rozpoczyna się druga edycja projektu "Ławeczka mieszkańca" www.wroclaw.pl
Rozpoczyna się druga edycja projektu "Ławeczka mieszkańca"

"Ławeczka mieszkańca” to program, w którym to mieszkańcy wskazują, gdzie powinny stanąć nowe ławki

Aktualizacja

20.12.2022

Program Ławeczka Mieszkańca Zarząd zieleni Miejskiej już jest w trakcie odbiorów W tym roku na ławeczki czekają:ul. Wojanowska, Legnicka (przy Muzeum Współczesnym), ul. Komuny Paryskiej, ul. Balonowa/ul. Hrobaczewskiego 3 szt.,ul. Kosynierów Gdyńskich, ul. Stopnicka, ul. Nyska, ul. Niedźwiedzia, ul. Zachodnia/ul. Litomska, ul. Zachodnia/ul. Poznańska, ul. Wałbrzyska, po zachodniej stronie rzeki Ślęzy 2 szt., ul. Buraczana, ul. Karpnicka, wybrzeże Ludwika Pasteura, ul. Pretficza/ul. Łączności, Plac Staszica, ul. Trzebnicka/ul. Dębnickiego, ul. Ślężna, ul. Dokerska, ul. Szybowcowa, ul. Świętego Jerzego, ul. Mickiewicza 2 szt., ul. Rowerowa, ul. Racławicka 2 szt., ul. Kamienna/ul. Wapienna 2 szt., Park przy Świeradowskiej-Bardzkiej, Park Dąbski, Park Skowroni, Bulwar nad Kanałem Żeglugowym 2 szt., Zieleniec przy ul. Wejherowskiej, Zieleniec przy ul. Hermanowskiej  -Chociebuskiej oraz Skwer Roberta Baden-Powella, ul. Biwakowa 2 szt.

10.10.2022

Lokalizacje nowych ławeczek poznamy w listopadzie 2022. 

4.04.2022

Do końca marca można było zgłaszać swoje propozycje miejsc, gdzie chcielibyście korzystać z ławek.

Wszystkie zgłoszenia, a mamy ich 118, będą teraz analizowane przez oficer pieszą oraz Biuro Zrównoważonej Mobilności a także Zarząd Zieleni Miejskiej - przede wszystkim pod kątem użyteczności dla osób o ograniczonej mobilności. Wszyscy zgłaszający zostaną poinformowani, o tym czy lokalizacje zostały zakwalifikowane do realizacji. A po weryfikacji będziemy się przygotowywać do ogłoszenia przetargu.

1.03.2022

DRUGA EDYCJA „ŁAWECZKI MIESZKAŃCA” - WSKAŻ MIEJSCE – A MY POSTAWIMY ŁAWKĘ

"Ławeczka mieszkańca” to program, w którym to mieszkańcy wskazują, gdzie powinny stanąć nowe ławki. Warunkiem jest to, by miejsce znajdowało się na terenie należącym do miasta.

Ławki w przestrzeni miejskiej są pomocą w codziennym funkcjonowaniu – zarówno dla seniorów, jak i młodszych mieszkańców np. rodziców z dziećmi. I to właśnie mieszkańcy wiedzą najlepiej, gdzie takich ławek brakuje - stąd po raz kolejny to Wrocławianie zdecydują, gdzie powinny stanąć.

- To może być skwer, park, albo trasa po drodze na zakupy. Zapraszam wszystkich wrocławian, by zgłaszać miejsca, w których brakuje ławek - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. - W zeszłym roku, dzięki programowi, udało się nam postawić ławki w 60 lokalizacjach. Dzięki nim już teraz mieszkańcy mają nowe miejsca do spotkań i odpoczynku.

JAK ZGŁOSIĆ PROPOZYCJĘ MIEJSCA NOWEJ ŁAWKI?

Przejdź do formularza zgłoszenia ławki

Należy podać podstawowe dane oraz wskazać lokalizację nowej ławki. Co ważne – należy pamiętać, by wybrać teren należący do miasta.

Nie możemy postawić ławek na terenach, które nie należą do miasta. Dlatego - zanim zrobimy zgłoszenie, warto sprawdzić, czy dany teren jest miejski. Jak to zrobić? Tu z pomocą przychodzi wrocławski geoportal, w którym dostępna jest mapa własności terenów.

Jak sprawdzić czy dany teren jest terenem miejskim? Wystarczy wejść na stronę: https://geoportal.wroclaw.pl/ i kliknąć Mapę Własności. Po jej otwarciu, wystarczy odszukać działki przybliżając mapę lub skorzystać z wyszukiwarki.

ZASADY WYBORU LOKALIZACJI DO USTAWIENIA „ŁAWECZKI MIESZKAŃCA”

Każda osoba może zgłosić jedną lokalizację a wszystkie zgłoszenia będą analizowane przez Oficer Pieszą oraz Biuro Zrównoważonej Mobilności - przede wszystkim pod kątem użyteczności dla osób o ograniczonej mobilności, zwłaszcza osób starszych. Głównym kryterium będzie odległość od miejsc, które są istotne dla osób zgłaszających. Na podstawie tej analizy powstanie lista rankingowa. Po ustaleniu kolejności na liście i zweryfikowaniu możliwości ustawienia ławki - wszyscy zgłaszający zostaną poinformowani, czy ich lokalizacje zostały zakwalifikowane do realizacji. ZGŁOSZENIA MOŻNA WYSYŁAĆ DO 31 MARCA.

PODSUMOWANIE PIERWSZEJ EDYCJI PROJEKTU

Podczas pierwszej edycji w 2021 r. Wrocławianie nadesłali ponad 190 wniosków. Biuro Zrównoważonej Mobilności wraz z Zarządem Zieleni Miejskiej zatwierdziło 60 lokalizacji, w których jesienią zostały zamontowane ławki. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł około 190 tys. zł.

Ławeczka mieszkańca, fot. www.wroclaw.pl

Wskazywaliście miejsca, gdzie chcielibyście usiąść - przyszło ponad 190 wniosków. Biuro Oficera Pieszego zatwierdziło 60 lokalizacji. Montażem zajął się Zarząd Zieleni Miejskiej. Koszt ok. 190 tys. zł.

Ławeczka mieszkańca, fot. www.wroclaw.pl

Ławeczka mieszkańca, fot. www.wroclaw.pl

– Bardzo cieszę się z zaangażowania mieszkańców, którzy w taki sposób troszczą się o swoją najbliższą okolicę i swoich sąsiadów. To „lokalsi” wiedzą najlepiej, gdzie brakuje miejsca, by usiąść i odpocząć, na których ulicach brakuje ławek dla seniorów. Łącznie, swoje sugestie przesłało nam 193 mieszkańców – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

 

I EDYCJA

Nowy program – realizowany przez miasto – to także forma wsparcia osób starszych, które mają trudności w przemieszczaniu się. Zobacz, gdzie powstanie ławeczka w Twojej okolicy.

grafika przedstawia ławeczkę w parku

Program Ławeczka Mieszkańca to kolejna forma miejskiej partycypacji – po Wrocławskim Budżecie Obywatelskim, Mikrograntach oraz Funduszu Osiedlowym. Oprócz propozycji lokalizacji ławek, wrocławianie i wrocławianki zgłaszali, za pośrednictwem specjalnego formularza online, zapotrzebowanie na konkretną liczbę ławek w danej lokalizacji. Gdyby zrealizować wszystkie wnioski, byłoby to łącznie prawie 1000 ławek. Podstawową zasadą przyjęcia wniosku był jednak fakt, że teren musi należeć do miasta. W tym roku zamontowanych zostanie 60 ławek, jednak w kolejnych latach akcja będzie kontynuowana.

– Poinformowaliśmy zgłaszających, czy ich lokalizacje zostały zakwalifikowane do realizacji. Wybraliśmy miejsca, które są najbliżej seniorów, np. w pobliżu przychodni czy ośrodków kultury. Co ważne, będziemy kontynuowali projekt Ławeczki Mieszkańca również w przyszłym roku. Te wnioski, które nie znalazły akceptacji w tej edycji, będą mogły zostać zrealizowane w kolejnych latach, według dostępnych środków i pozycji w rankingu – mówi Anna Szmigiel-Franz, oficer piesza Urzędu Miejskiego.

Ławki wybrane w I edycji zostaną ustawione we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej już na jesieni – do realizacji zadania zostanie wyłoniony wykonawca.

Plan projektu Ławeczka mieszkańca we Wrocławiu

 1. ul. Zabrodzka
 2. plac przy ul. Kościuszki, ul. Komuny Paryskiej i ul. Świstackiego
 3. ul. Sztabowa w pobliżu ul. Pocztowej
 4. skrzyżowanie al. gen. Hallera i ul. Powstańców Śląskich
 5. ul. Zaporska/ul. Gajowicka
 6. plac przy ul. Kościuszki, ul. Komuny Paryskiej i ul. Świstackiego
 7. przestrzeń między blokami przy ul. Świstackiego
 8. ul. Wiejska
 9. ul. Blacharska
 10. ul. gen. Bora-Komorowskiego
 11. ul. Karmelkowa
 12. ul. Karmelkowa
 13. ul. Powstańców Śląskich
 14. ul. Racławicka (przy budynku Fundacji Edukacji Międzynarodowej)
 15. skwer u zbiegu ul. Piastowskiej i ul. Sienkiewicza
 16. ul. Gdańska (przed ROD)
 17. ul. Tapicerska
 18. ul. Ścinawska (od strony torów kolejowych)
 19. ul. Buforowa
 20. ul. Kard. Wyszyńskiego
 21. ul. Nowaka-Jeziorańskiego i ul. Poświęcka
 22. ul. Bujwida
 23. ul. Rumiankowa/Komeńskiego
 24. ul. Jaracza
 25. u zbiegu ul. Polanowskiej i ul. Kamieńskiego
 26. ul. Rajska (skwer z kapliczką)
 27. al. Karkonoska (w pobliżu budynku radia)
 28. ul. Hugona Kowarzyka
 29. ul. Hugona Kowarzyka
 30. ul. Wełniana
 31. ul. Bardzka
 32. ul. Gajowicka (obok oddziału WOT)
 33. ul. Falzmanna
 34. skwer Obrońców Helu przy ul. Zaleskiego i ul. Goszczyńskiego
 35. ul. Brodnicka
 36. park S. Tołpy (przy placu zabaw)
 37. park S. Tołpy (przy kontenerze WCRS)
 38. zieleniec przy ul. Młodej – wzdłuż rzeki
 39. park Słoneczny na Gaju
 40. zieleniec przy ul. Trzebnickiej/ul. św. Wincentego
 41. park Kasprowicza
 42. skwer ul. Kosmiczna/ul. Chlebowa
 43. zieleniec w pobliżu ulic Canalleta i Bacciarellego
 44. skwer przy ul. Łużyckiej/ul. Osobowickiej
 45. skwer przy ul. Łużyckiej/ul. Osobowickiej
 46. skwer przy ul. Zawalnej
 47. skwer przy ul. Cabaja/ul. Cieślikowskiego/ul. Meissnera
 48. ul. Nadbrzeżna 14
 49. ul. Idzikowskiego
 50. ul. Idzikowskiego
 51. skwer przy ul. da Gamy i ul. Chałupniczej
 52. skwer przy ul. da Gamy i ul. Chałupniczej
 53. zieleniec przy ul. Pakosławskiej
 54. ul. Jemiołowa/ul. Gajowicka
 55. ul. Lwowska/ul. Jemiołowa
 56. ul. Skwierzyńska/ul. Szczęśliwa
 57. ul. Powstańców Śląskich/ul. Zaporoska
 58. ul. I. Lejba Pereca
 59. ul. Piotra Skargi/ul. Wierzbowa
 60. ul. Sztabowa

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Powrót na portal wroclaw.pl