4. Uczniowie z XIII LO we Wrocławiu organizują akcję krwiodawstwa – we wtorek, 28 lutego [SZCZEGÓŁY]
Na zdjęciu: krwiobus / zdjęcie ilustracyjne fot. materiały organizatorów
Na zdjęciu: krwiobus / zdjęcie ilustracyjne

We wtorek, 28 lutego, zaplanowana jest akcja zbiórki krwi – wyjątkowa, bo organizowana przez uczniów z Liceum Ogólnokształcącego nr XIII, przy ul. Haukego-Bosaka we Wrocławiu. Jak informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, obecnie brakuje krwi w czterech grupach: O Rh+, O Rh-, A Rh- oraz A Rh+. Gdzie i kiedy można oddać krew? Zobaczcie szczegóły.

Twoja krew może uratować komuś życie!

Akcja krwiodawstwa organizowana jest przez Liceum Ogólnokształcące nr XIII im. Aleksandra Fredry we Wrocławiu we współpracy z RCKiK oraz firmami, takimi jak: MVGM, Juventus i Archicom.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa posiada niepokojąco niskie stany w czterech grupach: O Rh+, O Rh-, A Rh- oraz A Rh+

Jak przygotować się do oddawania krwi?

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg. Przy kwalifikacji uwzględnia się proporcje wzrostu i wagi ciała. Dawca powinien również władać językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i pytań związanych z wywiadem lekarskim.

Przed oddaniem krwi należy:

• być wypoczętym,
  • zjeść lekki niskotłuszczowy posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, warzywa, owoce),
  • unikać potraw tłustych (smalec, masło, śmietana, tłusta wędlina),
  • pić dużo wody lub soków owocowych.

Z kolei nie należy:

• palić papierosów – co najmniej pół godziny przed oddaniem krwi,
  • spożywać alkoholu 24 godziny przed oddaniem krwi.

Szczegóły na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Co zabrać ze sobą?

W związku z wprowadzeniem Krajowego Rejestru Dawców Krwi warunkiem zarejestrowania się do oddania krwi jest okazanie dokumentu ze zdjęciem pozwalającym na stwierdzenie tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).

W przypadku posiadania dokumentu tożsamości bez numeru PESEL – np. legitymacji ucznia czy studenta konieczne jest okazanie zaświadczenia lub innego dokumentu zawierającego wiarygodny numer PESEL. Podawanie numeru PESEL z pamięci jest niewystarczające.

Nie trzeba mieć żadnych wyników laboratoryjnych oraz nie trzeba znać swojej grupy krwi.

Gdzie i kiedy można oddać krew we Wrocławiu?

Autokar RCKiK zaparkuje we wnętrzu podwórkowym przy ul. Haukego Bosaka 43-28 (między budynkami CITY FORUM 1 i CITY FORUM 2) – we wtorek, 28 lutego, w godz. od 9:00 do 13:00.