wroclaw.pl strona główna Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – oficjalna strona internetowa Prezydent Wrocławia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
 1. wroclaw.pl
 2. Prezydent Wrocławia
 3. O tym się mówi
 4. Budowa Osi Zachodniej
Budowa Osi Zachodniej UM Wrocław
postęp: 47%
Budowa Osi Zachodniej

Oś Zachodnia to kolejna wielka inwestycja Wrocławia. Głównym jej celem jest odciążenie osiedla Leśnica od nadmiernego ruchu drogowego i skierowanie ruchu tranzytowego z obecnej drogi krajowej nr 94 na trasę omijającą osiedle Leśnica.

Timeline

 • Zadanie zrealizowane/Zadanie oczeczujące na realizacje
  grudzień 2019
 • Zadanie zrealizowane/Zadanie oczeczujące na realizacje
  sierpień 2020
 • Zadanie zrealizowane/Zadanie oczeczujące na realizacje
  kwiecień 2021
 • Zadanie zrealizowane/Zadanie oczeczujące na realizacje
  II kwartał 2023

 • 12.01.2023

  Od soboty 14 stycznia kierowcy pojadą nową blisko 2 kilometrową jezdnią ulicy Kosmonautów. Drogowcy rozpoczną tym samym przebudowę jezdni północnej, tej po której dotychczas odbywał się ruch samochodów. Docelowo na ul. Kosmonautów od ul. Fieldorfa do kąpieliska Glinianki będą dwa pasy ruchu w każdą stronę, a okolicy skrzyżowań możliwości dla kierowców będzie jeszcze więcej.

  Kompleksowa przebudowa ulicy Kosmonautów na tym odcinku jest realizowana w ramach dokończenia obwodnicy Leśnicy.

  W ramach przebudowy ul. Kosmonautów w pobliżu planowanego szpitala powstała duża pętla autobusowa.

  Po stronie południowej nowej jezdni wybudowany został nowy oświetlony chodnik. Obok pobiegnie droga dla rowerów. Drogę dla rowerów i chodnik zaplanowano także po stronie północnej jezdni. Powstaną one w tym roku.

  Torowisko docelowo będzie zielone. Wykonawca ułoży na nim rozchodnik po kolejnym podbiciu, które jest zaplanowane w tym roku.

  Inwestycja jest dofinansowana z Unii Europejskiej. Jej koszt to ponad 181 milionów złotych. Planowane zakończenie budowy na ul. Kosmonautów to trzeci kwartał 2023 roku.

 • 20.12.2022

  Dobra informacja dla kierowców! W najbliższy czwartek zniknie ruch wahadłowy i sygnalizacja świetlna na ulicy Halickiej. Otwarte zostanie już rondo, które powstało na skrzyżowaniu tej drogi z ulicą Żernicką i nowobudowaną al. 11 listopada.
  Z ulicy Halickiej i Żernickiej korzystają kierowcy m.in. ze Złotnik, którzy omijają tędy obciążoną dużym ruchem ul. Kosmonautów.
  Budowa ronda trwała pół roku. Kierowcy przez ostatnie miesiące jeździli już jego północną nitką, teraz zostanie uruchomiona jego południowa część.


  Jednocześnie prowadzone będą kolejne prace przy budowie dróg dla rowerów i chodników okrążających rondo. Wykonawca zadba także o zieleń. Nasadzi tu liczne drzewa oraz krzewy. W okolicy ronda powstanie duża mulda chłonna, która okresowo pozwoli na zbieranie wód opadowych.


  Zgodnie z decyzją środowiskową w okolicy zachodniej od strony ronda ustawione zostaną ekrany akustyczne.
  Aleja 11 listopada to ważny fragment dokończenia obwodnicy Leśnicy. Jezdnia będzie miała 2 km długości. Kluczowymi elementami organizacji ruchu będzie wiadukt nad torami kolejowymi i właśnie rondo w okolicy ul. Halickiej.
  Aleja pozwoli kierowcom dojechać w kilka minut od al. prezydenta Kaczorowskiego do skrzyżowania ul. Kosmonautów i Fieldorfa.

 • 25.10.2022

  Dzieje się na ul. Kosmonautów Układamy masę bitumiczną na ponad 2 km odcinku nowej jezdni południowej. Trafią tu trzy warstwy: podbudowa, wiążąca i ścieralna. Po zakończeniu prac zarówno na jezdniach, jak i w jej okolicy przełożymy tutaj ruch z jezdni północnej.
  Rozbudowa ulicy Kosmonautów jest realizowana w ramach dokończenia obwodnicy Leśnicy.
  Inwestycja jest dofinansowana z Unii Europejskiej. Jej koszt to ponad 181 mln zł. Planujemy, aby cała trasa była przejezdna w drugiej połowie 2023 r.

 • 26.09.2022

  Zakończyło się bardzo skomplikowane zadanie przy budowie obwodnicy Leśnicy. Nad torami kolejowymi zamontowane są już 24 belki. Każda waży 30 ton i mierzy 27 metrów. Na przęsłach wiaduktu układał je 400-tonowy dźwig.

  Zakończony etap, ze względów na rozmiar i wagę belek, niezbędną („wręcz chirurgiczną”) precyzję i pracę w ciemności, należał do najtrudniejszych.

 • 22.09.2022

  Tylko przez dwie godziny wykonawca miał możliwość układania olbrzymich belek nad torami kolejowymi. Powstaje tu konstrukcja nowego wiaduktu na dokończeniu obwodnicy Leśnicy - al. 11 listopada.
  Prace wykonywał 400 tonowy dźwig. Układał na przęsłach 27 metrowe belki o wadze 30 ton każda.
  Prace wykonujemy tu przy istniejącej sieci trakcyjnej na bardzo uczęszczanej linii kolejowej w kierunku m.in. Legnicy.
  W sumie nad torami ułożono 24 belki.
  Planujemy, że z wiaduktu będzie można korzystać w przyszłym roku. 

 • 19.08.2022

  Pasażerowie MPK jeżdżą już po nowym torowisku, które zazielenimy, trwają prace przy budowie nowej jezdni, dróg rowerowych, chodników. 

 • 09.08.2022
  Rusza kolejny etap budowy ronda na skrzyżowaniu ul. Halickiej oraz al. 11 listopada (powstającej w ramach dokończenia obwodnicy Leśnicy). Od 5 sierpnia  na ul. Halickiej od ul. Podhalańskiej do ul. Żernickiej będzie obowiązywał ruch wahadłowy. Zostanie ustawiona tam sygnalizacja świetlna. Prace przy budowie kolejnych fragmentów ronda potrwają do pierwszego kwartału 2023 roku.
  To nie koniec zmian w ramach tej inwestycji. Od 6 sierpnia kierowcy skorzystają już w ponad 400 metrowego odcinka nowego śladu ulicy Jerzmanowskiej (jest on poprowadzony na wysokości nowego wiaduktu, ścian oporowych i umożliwia przejazd pod nim).
  Wykonawca rozpocznie tym samym budowę nasypu, który połączy zjazd z al. prezydenta Kaczorowskiego (obwodnica Leśnicy) z budowanym wiaduktem nad torami kolejowymi.
  Inwestycja dokończenia budowy obwodnicy Leśnicy jest współfinansowana z Unii Europejskiej. Jej koszt to ponad 181 milionów złotych. Planowane zakończenie to druga połowa 2023 roku.
 • 29.04.2022

  Wykonawca prowadzi zaawansowane prace przy łączeniu nowego torowiska, które powstało po południowej stronie ul. Kosmonautów z istniejącym. Wybudujemy tu docelowo 2,2 km nowego, zielonego torowiska. Trwają prace przy peronach przystankowych, sieci trakcyjnej, chodnikach. Tramwaje mają pojechać nowym torowiskiem w maju 2022 r.  

  Ruszyły prace przy budowie wiaduktu w bliskim sąsiedztwie trasy kolejowej na Legnicę. Trwa przygotowanie nowego śladu ul. Jerzmanowskiej w tej okolicy.

  Galeria zdjęć

 • 15.04.2022

  Rozpoczęło się łączenie nowego torowiska, które powstało po południowej stronie ul. Kosmonautów z istniejącym. Wybudujemy tu docelowo 2,2 km nowego, zielonego torowiska. Trwają prace przy peronach przystankowych, sieci trakcyjnej, chodnikach. Tramwaje mają pojechać nowym torowiskiem w maju 2022 r.  

 • 30.03.2022

  Trwają intensywne prace przy budowie peronów przystankowych i torowiska tramwajowego na ul. Kosmonautów. Od 2 kwietnia rozpocznie się włączanie nowego torowiska w istniejącą infrastrukturę. Prace planowane są na 6 tygodni i w tym czasie nie będą kursowały tramwaje do Leśnicy.

Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl