wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Powstaje ogród społeczny – inicjatywa Stowarzyszenia Tratwa [WIDEO]

Na terenie byłej zajezdni Dąbie, czyli w Czasoprzestrzeni, powstaje ogród społeczny. Stowarzyszenie Tratwa zaprasza wszystkich, którzy chcą własnymi rękami tworzyć ogród, ale nie mają z różnych względów takiej możliwości na co dzień, do wspólnej pracy.

Reklama

We wrocławskim Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych „Czasoprzestrzeń” jest wiele terenów zielonych. Rosną tam liczne drzewa, krzewy i kwiaty, które potrzebują opieki. To świetna okazja, aby spędzić czas wśród zieleni i zrelaksować się w wyjątkowym miejscu. Ogród znajduje się w Czasoprzestrzeni przy ul. Tramwajowej 1-3.

– Jakiś czas temu teren za halami został zagospodarowany przez wolontariuszy i przekształcony w ogród. Teraz prace są prowadzone również w innych miejscach, na klombach przed halami i koło hali północnej. Obecnie zapraszamy do nas takie osoby, które lubią prace ogrodnicze, ale nie mają gdzie realizować swej pasji – mówi Anna Basiak z Czasoprzestrzeni.

Tworząc kolejne zielone miejsce, organizatorzy projektu nie tylko przyczyniają się do tego, aby mieszkańcom żyło się lepiej. Dzięki tej inicjatywie wolontariusze zyskują nowe umiejętności oraz spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu.

– Nie od dziś wiadomo, że praca w ogrodzie poprawia nastrój i odporność, łagodzi stres, pomaga zrzucić zbędne kalorie i zalecana jest jako forma terapii (tzw. hortiterapia). Praca u nas daje też dodatkowe korzyści, ponieważ umożliwia spędzanie czasu na wolnym powietrzu w grupie osób o podobnych zainteresowaniach, a pod koniec wydarzenia z reguły odbywa się także integracyjny grill. W ten sposób nasi wolontariusze, tworząc wspólnie społeczny ogród, mogą połączyć przyjemne z pożytecznym – dodaje Anna Basiak.

W projekcie tworzenia ogrodu społecznego od samego początku biorą udział ochotnicy. Inicjatywa ta powstała w 2018 r., kiedy prace za halami rozpoczęli wolontariusze, przebywający w Czasoprzestrzeni w ramach europejskiego projektu Erasmus+. Chcieli oni w nowej przestrzeni urzeczywistnić pewną ideę, która z powodzeniem jest realizowana w ich rodzinnych krajach.

– Od trzech lat Stowarzyszenie Tratwa wypełnia historyczną formę nową treścią – tworzy centrum inicjatyw lokalnych. Jedną z naszych propozycji jest przekształcenie części terenu zielonego w ogród społeczny. Siłami wolontariuszy powstały rabatki z opon, drewniane skrzynie, szklarnia ze starych okien. Właściwie codziennie ktoś pracuje w naszym ogrodzie. Jest on objęty opieką biologa, który doradza i pilnuje, aby w ramach tych działań została zachowana odpowiednia bioróżnorodność. Przed budynkiem biurowym „Czasoprzestrzeni” szykujemy też teren pod kwietną łąkę – mówi Adela Jakielaszek, menedżer projektu.

Spotkania dla osób, które chcą dołączyć do tworzenia ogrodu, są organizowane regularnie. Wolontariusze zajmują się uprawą warzyw: groszku, fasoli, marchewki, buraków, pomidorów oraz papryki. Dbają też o kwiaty i rabatki.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy się zgłosić, wysyłając e-maila na adres: [email protected]

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl