wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:02

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wyspa Daliowa po metamorfozie [ZDJĘCIA]

Mieszkańcy mogą już korzystać z odnowionej wyspy Daliowej. Właśnie zakończyła się jej rewitalizacja. Metamorfozy dopełniła również ogromna rzeźba NAWA Oskara Zięty.

Reklama

Projekt odnowienia wyspy Daliowej jest częścią procesu otwierania się miasta na rzekę Odrę i dołączy do innych rewitalizacji, takich jak bulwar Xawerego Dunikowskiego, bulwar Księdza Zienkiewicza.  Znajdująca się w samym centrum Wrocławia, przy Ostrowie Tumskim oraz moście Piaskowym, niedostępna i zapomniana dotąd wyspa została poddana gruntownej rewitalizacji. Prace trwały ponad pół roku. Teraz wyspa stała się otwartą przestrzenią do spotkań i organizacji wydarzeń. Uporządkowano tam zieleń, zasadzono 7500 nowych roślin, utwardzono grunt, wytyczono ścieżki i zainstalowano oświetlenie. Metamorfozę wyspy dopełnia nowa instalacja rzeźbiarska NAWA Oskara Zięty.

 – Wrocław i wrocławianie zyskali nowe miejsce spotkań. Ta niezwykła rzeźba ma również szansę stać się nowym symbolem miasta – mówił podczas otwarcia wyspy Daliowej Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Rzeźba została zbudowana z 35 lustrzanych łuków o wysokości od 4,5 do 7,5 metra, tworzy przejście, nawę łączącą rzekę i miasto, technologię i naturę. Rzeźba, będąca najważniejszą częścią projektu rewitalizacji wyspy, wykonana została w innowacyjnej technologii stabilizacji metalu za pomocą sprężonego powietrza, za którą Oskar Zięta – wrocławski designer, architekt i projektant procesów ” otrzymał „Oskara designu”, czyli nagrodę RedDot. Lustrzana powierzchnia rzeźby zmienia się wraz z otoczeniem, czyniąc z niej instalację unikatową w skali światowej. Odbicia mienią się refleksami świateł, błękitem nieba oraz odnowionymi budynkami przy ulicy Grodzkiej.

Pierwsza rzeźba miejska w technologii przyszłości – FiDU

FiDU – technologia wynaleziona przez Oskara Ziętę. Pozwala ona na zmianę formy i kształów elementów stalowych zespawanych ze sobą dzięki „nadmuchiwaniu” sprężonym powietrzem. Metalowe formy usztywniają się, co nadaje im trwałość i stabilność, zachowując przy tym niesamowitą lekkość. Oraz nieprawdopodobny współczynnik wagi do wielkości i wytrzymałości. NAWA jest pierwszą konstrukcją FiDU w tak dużej skali. Dlatego stanie się manifestem tej innowacyjnej technologii.

Zobacz, jak transportowali ogromną rzeźbę

Poszukiwanie form doprowadziło artystę do budowy łuków bionicznych, połączonych ze sobą. Forma rzeźby odnosi się zarówno do naturalnego otoczenia, jak i pobliskich budowli, korespondując z pobliskimi zabytkami: Ossolineum, wieżą kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku, Wrocławską HaląTargowej i Ostrówem Tumskim.

Liczby i ciekawostki

Konstrukcja liczy 35 żeber wykonanych ze stali nierdzewnej, w technologii FiDU.

  • Najwyższy profil ma około 7,5 m, najniższy około 4,5 m.
  • Pole powierzchni jaką zajmie rzeźba to około 100 mkw.
  • Profile były transportowane po rzece Odrze barkami w trzech transportach.
  • Jeden kurs barki to około 14 km po Odrze.
  • Łącznie barki przepłynęły około 85 km po Odrze.
  • Użyto dwóch pchaczy: Tur oraz Żwirek.
  • Transport wodny był częścią przywrócenia żeglugi śródlądowej na Odrze.
  • Zużyto 51 804 kg stali.
  • Wycięto z niej 714 elementów.
  • Do pompowania wykorzystano około 1 000 000 m sześc. powietrza.
  • Produkcja trwała około 700 godzin roboczych.
  • Łączna długość spawu to około 2 km.
  • Nad rzeźbą pracowały 23 osoby z firmy Zieta Prozessdesign.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl