wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wybory samorządowe 2018 we Wrocławiu
  4. Wybory samorządowe 2018 [OFICJALNE WYNIKI]
Kliknij, aby powiększyć
Miłosz Chwalibóg, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu wroclaw.pl
Miłosz Chwalibóg, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu

We wtorek, 23 października, Miejska Komisja Wyborcza opublikowała wyniki wyborów samorządowych we Wrocławiu. Oficjalne dane opublikowała również Państwowa Komisja Wyborcza.

Reklama

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Potwierdziły się wcześniejsze sondażowe wyniki głosowania n prezydenta, którym już w pierwszej turze został kandydat Koalicji Obywatelskiej Jacek Sutryk. Swój głos na nowego prezydenta oddało 129 669 wyborców (50.20% głosów).

Więcej czytaj tutaj.

Rada Miejska Wrocławia

Poznaliśmy też skład nowej Rady Miasta. W 37-osobowym składzie są przedstawiciele trzech komitetów: Koalicja Obywatelska (17 mandatów), Prawo i Sprawiedliwość (13 ) oraz Rafał Dutkiewicz - Sojusz dla Wrocławia (7 radnych).

 Nazwiska, więcej czytaj tutaj.

Ostatecznie frekwencja we Wrocławiu wyniosła 54.01%

Aktualizacja, 23.10, godz. 10.00

Do wtorku, 23 października nie było oficjalnych wyników wyborów samorządowych we Wrocławiu. Swojej pracy nie zakończyła jeszcze Miejskiej Komisji Wyborcza. W kilkudziesięciu przypadkach do obwodowych komisji wyborczych, których we Wrocławiu było 309, odesłano protokoły z głosowań z prośbą o wyjaśnienie sytuacji, gdy np. ktoś dostał kartę, wyniósł ją z lokalu i nie zagłosował lub gdy do protokołu nie wpisano wytłumaczenia zaistniałego zdarzenia. Wstępne, wyniki głosowania można się spodziewać we wtorek po południu.

We wtorek, 23 października przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej tłumaczył zwłokę w ogłoszeniu wyników wyborów we Wrocławiu. 

– Z obwodów wyborczych spłynęły do nas wszystkie protokoły. Obecnie są one sprawdzane a tam, gdzie są jakieś wątpliwości z powrotem są one odsyłane do obwodów. Takie przypadki dotyczą np. gdy liczba kart wyjętych z urny różni się od liczby kart wydanych wyborcom, bo ktoś mógł wynieść kartę z lokalu. Ktoś mógł dostać dwie karty do głosowania, bo się skleiły. Nasza praca polega na wytłumaczeniu tych sytuacji przez obwodową komisję wyborczą. Stosowne wyjaśnienia muszą się znaleźć w odpowiednich rubrykach w protokołach. To są jednostkowe przypadki, które nie będą mieć wpływu na wynik wyborów. Zwłoka w ogłoszeniu wyników wyborów wynika z tego, że komisje obwodowe ponownie muszą się zebrać – podkreśla Miłosz Chwalibóg, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu i dodaje, że wstępne, wyniki głosowania można się spodziewać we wtorek po południu.

Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej podkreśla, że wszystkie wyjaśniane obecnie sytuacje nie dotyczą błędów w obliczeniach głosów.

21 października, wrocławianie wybierali prezydenta miasta, 37 radnych radny miejskiej i 8 radnych sejmiku województwa (sejmik liczy 36 radnych). 

We Wrocławiu uprawnionych do głosowania jest 478.662. Liczba obwodów – 309 (w tym 27 obwody odrębne).

Frekwencja

W województwie dolnośląskim do urn poszło 51.60% uprawnionych do głosowania. We Wrocławiu ten wynik był nieco niższy – ze swojego prawa do głosowania skorzystało 49.63% wyborców.

Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej z godz. 6.15, 22 października

Po niedzielnych wyborach w okręgowych komisjach wyborczych trwa sporządzanie protokołów, które trafiają do komisji wyższego szczebla. 'Na godz. 6.00 rano w poniedziałek, 22 października, sporządzono około 80 tys protokołów na łączna liczbę ok. 116 tys.

Protokoły z okręgowych komisji wyborczych trafiają do komisji wyższego szczebla, we Wrocławiu do Miejskiej Komisji Wyborczej. Tak protokoły są weryfikowane i wprowadzane do systemu. Do tej pory w całym kraju zweryfikowano ponad 23 tys. protokołów

Dokłada frekwencja wyborcza będzie podana po ostatecznym zweryfikowaniu protokołów.

Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej z godz. 21.30

Frekwencja w wyborach samorządowych wyniosłą przeszło 50%; szczegółowe dane będą podane w poniedziałek. Jak zapowiada PKW ostateczne wyniki będą podane we wtorek-środę.

EXIT POLL DLA TVP, TVN i POLSATU

Wstępne, sondażowe wyniki przeprowadzonego przez pracownię Ipsos przed wybranymi lokalami wyborczymi we Wrocławiu: Jacek Sutryk 50,1% głosów, Mirosława Stachowiak-Różecka 27,8% [WYNIKI]

Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej z godz. 18.30

Frekwencja o godz. 17.00 w całym kraju wyniosła 41, 65% – poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Najwięcej głosów oddano w gminie Aleksandrów w woj. łódzkim – tam do popołudnia zagłosowało ponad 64% uprawnionych. W miastach wojewódzkich w pierwszej trójce plasują się Warszawa, Gdańsk i Łódź.

Frekwencja na Dolnym Śląsku na godz. 17.00 wyniosła 38.91%. We Wrocławiu do urn poszło 37,40 uprawnionych do głosowania.

Ostatnią konferencję PKW zaplanowano dzisiaj na godz. 21.30.

Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej z godz. 13.30

PKW podała frekwencję z godz. 12.00. W całym kraju wydano karty do głosowania 4 677 037 osobom uprawnionym, co stanowi 15,62% w stosunku do liczby osób uprawnionych do udziału w tych wyborach.

W województwie dolnośląskim frekwencja wyniosłą 13.24% co co oznacz, że zagłosowało 299 104 uprawnionych (z 2 259 325).

We Wrocławiu do godz. 12.00 głosy oddało 60 725 wyborców, co stanowi 12,71% uprawnionych do głosowania. To najsłabszy wynik w miastach wojewódzkich.

W całym kraju zanotowano też 416 incydentów. 3 osoby zostały zatrzymane, a zatrzymani dotyczyły wyniesienia kart z lokalu komisji, zniszczenia ich, czy też używanie słów nieprzyzwoitych w lokalu.

Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej z godz. 10.00

Większość lokali w całym kraju otwarto punktualnie, tylko w kilku przypadkach były opóźnienia, np. z powodu braku prądu. Nie ma jeszcze decyzji czy w związku z tym (chodzi o otwarcie lokalu 13 minut po godz. 7.00 ) będzie przedłużona cisza wyborcza.

Porządku w całym kraju pilnuje ponad 28 tys policjantów, którzy do tej pory stwierdzili 385 czynów, które mogą stanowić przestępstwa bądź wykroczenia związane z wyborami. Chodziło głównie o prowadzenie agitacji czy uszkodzenia bądź usuwanie plakatów wyborczych.

Nie ma jeszcze danych dotyczących frekwencji.

Kolejna konferencja PKW zaplanowana jest na godz. 13.30.

Wrocławianie głosują 

W SP nr 74 przy ul. Kleczkowskiej działają trzy obwodowe komisje wyborcze – 46, 47 i 48.  Do godz. 10.00 członkowie komisji odnotowali umiarkowaną frekwencję głosujących, jednak z porównaniu z poprzednimi wyborami oceniają ją jako wyższą. Można to również wywnioskować po zawartości przezroczystych urn wyborczych –  karty do głosowania trafiają do nich pojedynczo albo złożone w pakiecie po trzy, tylko nieliczne karty nie zostały złożone przez wyborców i na niektórych widoczne są nawet zakreślone kratki przy nazwiskach kandydatów.

Głosujący często przychodzą do lokali w rodzinnych grupach. Niektórzy z obwieszczeniami wyborczymi i nazwiskami kandydatów na prezydenta miasta oraz radnych miejskich i do sejmiku zapoznają się jeszcze przed wejściem na głosowanie. Jak mówią w komisjach, w zasadzie nie ma już pytań o to, w jaki sposób należy oddawać głosy czy na ilu kandydatów postawić.
Na Stabłowicach,  w SP 95 przy ul. Starogajowej, pierwszy wyborca w komisji nr 229 oddał głos o 7.02. – Zanim otworzyliśmy lokal przed drzwiami czekał już kolejka – mówi przewodnicząca komisji Katarzyna Holcman. Tutaj ok. godziny 14.00 zagłosowało 325 osób z 2073 uprawnionych. – Przychodzą starsi, młodsi, rodziny. Tłoczno jest zwłaszcza po nabożeństwach w pobliskim kościele – dodaje przewodnicząca.

Osoby z niepełnosprawnościami

Osoba posiadająca zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności lub mająca problemy z poruszaniem się może, wraz z opiekunem, skorzystać z transportu zorganizowanego przez Miejskie Biuro Wyborcze. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerami tel. 71 777 7883, 71 777 7907 w dniu głosowania 21 października 2018 r., w godz. 7.30 – 19.00 O godzinie wyjazdu decyduje kolejność przyjęcia zgłoszenia.

Osobie niepełnosprawnej w głosowaniu, na jej prośbę, może pomagać inna osoba z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej i mężów zaufania.

Kandydaci

Jak głosować

Głosowanie do Rady Miejskiej Wrocławia

Głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

Głosowanie do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

Głosowanie na prezydenta Wrocławia

głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata.

Czytaj więcej Jak głosować? Nowa definicja „krzyżyka” i karty do głosowania

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl