wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. 75 lat powojennego Wrocławia
  4. Sylwester Chęciński kończy 90 lat
Kliknij, aby powiększyć
Fot. P.Piwowar_DCF_Wrocław
Fot. P.Piwowar_DCF_Wrocław

Sylwester Chęciński, wybitny reżyser filmowy i najstarszy honorowy obywatel Wrocławia, 21 maja kończy 90 lat. Od dziesiątków lat jest jednym z najważniejszych kulturalnych ambasadorów Wrocławia i Dolnego Śląska. Zachęcamy - nie tylko wrocławian - do składania życzeń, które Biuro Promocji Miasta i Turystyki wyda w formie drukowanej książeczki dla jubilata.

Reklama

Studiował na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi, którą ukończył w 1956 roku. Już w jego etiudach studenckich zagrały takie sławy, jak Zbigniew Cybulski i Stanisław Mikulski. Jako reżyser zadebiutował 5 lat później, w roku 1961, bo na początku swojej drogi twórczej asystował innym reżyserom: Stanisławowi Lenartowiczowi, Andrzejowi Wajdzie i Jerzemu Passendorferowi.

Wrocławian z krwi i kości

Urodził się 21 maja 1930 roku w Suścu, niedaleko Tomaszowa Lubelskiego, ale jest wrocławianinem z krwi i kości. Większość filmów nakręcił właśnie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Wrocławianie docenili jego przywiązanie – jest dwukrotnym laureatem Nagrody Kulturalnej Wrocławia (w latach 1968 i 2000), a w 2006 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta.

W 2015 roku Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał mu Honorowe Obywatelstwo Dolnego Śląska za „budowanie tożsamości i wspólnoty lokalnej w zrealizowanej filmowej trylogii, opowiadającej o przesiedlonych z Kresów rodzinach Kargulów i Pawlaków”.

Jest perfekcjonistą, dlatego aktorzy i członkowie ekipy zawsze musieli na planie dawać z siebie wszystko. Jego uwadze nie umknęła żadna historia godna przeniesienia na ekran.

„Malarz polskich charakterów”

Ma w swoim dorobku filmy psychologiczne, historyczne, sensacyjne, ale najbardziej znany jest jako autor komediowego tryptyku: „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Celowo zestawił nieco flegmatycznego Kargula z energicznym Pawlakiem. Wiedział, że Jan Nowicki nie musi perfekcyjnie tasować kart, aby być idealnym odtwórcą roli Wielkiego Szu. I że najbardziej wiarygodny w roli dociekliwego milicjanta będzie Ryszard Filipski. Z uwagi na tę wybitną umiejętność przedstawiania bohaterów, z całą złożonością postaci i prawdą psychologiczną, nazywany jest „malarzem polskich charakterów”.

Oprócz filmów kinowych wyreżyserował serial, kilka spektakli teatru telewizji, a w 2003 roku zaliczył nawet epizod aktorski w komedii Władysława Sikory „Baśń o ludziach stąd”.

Widzowie kochają bohaterów jego filmów, a krytycy z uznaniem wypowiadają się o jego dokonaniach. Reżyser podkreśla, że scenariusz jest tylko punktem wyjścia: „Kino się rodzi na planie. Dla mnie w każdym razie. Tak to sobie wymyśliłem”. Jest laureatem wielu nagród m.in. Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, Nagrody Publiczności FPFF w Gdyni i Nagrody Głównej Jury FPFF w Gdyni, Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” w kategorii: Nagroda za Osiągnięcia Życia.

Sylwestrowi Chęcińskiemu życzymy zdrowia i pogody ducha, a od 25 maja zapraszamy na wirtualne spacery pt. „FILMOWY WROCŁAW – 75/110”, które poprowadzą Małgorzata Urlich-Kornacka i Bogdan Bernacki.

Pierwszy z nich – poświęcony właśnie twórczości Sylwestra Chęcińskiego – odbędzie się w poniedziałek 25 maja, godz. 17.00.

Wirtualne spacery można oglądać tutaj.

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl