wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. GIS: nie dajcie się nabrać na „antywirusowe” suplementy diety

Suplementy diety o deklarowanym działaniu przeciwwirusowym to oszustwo – ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Takie produkty nie mogą zastąpić ani lekarstw, ani zdrowej, zbilansowanej diety.

Reklama

Suplementy diety nie są badane klinicznie i - jak wyjaśnia GIS - nie wykazują potwierdzonego badaniami działania farmakologicznego. Mogą one uzupełniać dietę osób, którym brakuje określonych witamin lub składników mineralnych. Nie zastąpią jednak zdrowej, zbilansowanej diety, a tym bardziej – prawdziwych lekarstw.

Reklama i informacja na opakowaniu nie mogą wprowadzać w błąd

Nielegalne jest także reklamowanie rzekomych właściwości leczniczych suplementów diety, czy umieszczanie takich wprowadzających w błąd informacji, na opakowaniach produktów. Dotyczy to także ofert sprzedaży umieszczanych w internecie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wycofał już z internetu kilkadziesiąt tysięcy nieuczciwie zredagowanych ofert, zapewniających że produkt zwalcza koronawirusa.

Mamy prawo do rzetelnej informacji o produkcie

Zgodnie z przepisami, informacje o produktach żywnościowych muszą być rzetelne i łatwe do zrozumienia. – Dlatego też znakowanie, prezentacja i reklama nie mogą przypisywać jakiemukolwiek środkowi spożywczemu właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób ludzi, bądź też odwoływać się do takich właściwości – podkreśla w swoim komunikacie GIS.

Stanowisko w tej sprawie zajęło także Polskie Towarzystwo Dietetyki

– Jak dotąd nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających skuteczność stosowania określonych suplementów diety, składników mineralnych i/lub witamin, które chronią przed koronawirusem. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności nie wydał zgody na jakiekolwiek oświadczenia dotyczące żywności czy jej składników, które miałyby chronić przez infekcją – czytamy w komunikacie PTD.

Jak się zachować

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że w okresie ograniczonej aktywności i kwarantanny kluczowe są zdrowa dieta, odpowiednia długość snu, odpoczynek, rekreacja. Podobne zalecenia formułują dietetycy. 

– Prawidłowo zbilansowana i urozmaicona dieta dostarcza odpowiedniej ilości różnych składników odżywczych, które wspierają normalne funkcjonowanie układu odpornościowego. Pacjenci ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi powinni realizować indywidualne zalecenia lekarza i dietetyka – czytamy w komunikacie PTD.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl