wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wiosna w Ogrodzie Japońskim [WIDEO, ZDJĘCIA, PANORAMA 360]
Kliknij, aby powiększyć
Alejka z budynkiem herbaciarni (AZUMAYA). fot. Janusz Krzeszowski
Alejka z budynkiem herbaciarni (AZUMAYA).

Ogród Japoński właśnie zaczyna się budzić do życia po zimowym śnie. Niestety w związku z epidemią nie możemy go odwiedzać. Jednak nic straconego, odwiedziliśmy go dla Was z kamerą. Zobaczcie, jak wiosenne słońce rozbudza to niezwykłe miejsce.

Reklama

Wizyta w Ogrodzie Japońskim zamkniętym na czas epidemii była możliwa dzięki uprzejmości Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. Wybraliśmy się tam z kamerą, aby pokazać Wam, jak ogród teraz wygląda. Zapraszamy na ten wirtualny spacer. Najpierw jednak kilka podstawowych informacji. Ogród Japoński we Wrocławiu położony jest na terenie Parku Szczytnickiego w pobliżu kompleksu Hali Stulecia. Jest jedną z niewielu pozostałości po Wystawie Światowej, która odbyła się w tym miejscu w 1913 roku.

Na terenie ogrodu podziwiać można około 300 gatunków i odmian roślin: drzew, krzewów i bylin. Cześć nasadzeń zachowała się z czasów jego zakładania przed rokiem 1913, większość jednak dosadzono po 1994 roku, kiedy to władze Wrocławia zdecydowały się dokonać rewitalizacji ogrodu. Po pomoc merytoryczną zwrócono się do Ambasady Japonii w Warszawie. Od 1996 r. rozpoczęto prace rewaloryzacyjne przy udziale specjalistów japońskich z miasta Nagoya (ogrodników, architektów aranżacji kamiennych, architektów ogrodów itd.) Ogród zyskał też, między innymi: nową wyspę, kamienne latarnie, dodatkowe ścieżki oraz drewniany pomost nad wodą pozwalający zbliżyć się do stawu i podziwiać widoki z samego brzegu.

Wyjątkowy charakter 

Wrocławski Ogród Japoński ma charakter spacerowy, kontemplacyjny, a kierunek zwiedzania został poprowadzony zgodnie ze ścieżką herbaty „cian-do” wg Sen No Rikyu. Do ogrodu prowadzi ozdobna brama główna (SUKYA) i szeroka aleja kierująca zwiedzających obok budynku herbaciarni (AZUMAYA), kamiennych latarni (KASUGA i TOUROU KYOTO), a także poprzez łukowy mostek (TAIKO BASHI) do centralnej części i jednocześnie największej atrakcji ogrodu - pięknego, zwieńczonego ozdobnym dachem mostu (YUMEDONO BASHI) spinającego dwa brzegi stawu.

Wiosna w ogrodzie - jakie rośliny już zakwitły? 

Obecnie wiosna nieśmiało wkrada się na teren ogrodu. Ponad główną bramą wejściową pięknie zakwitły wiśnie, w cieniu starych cisów pierisy japońskie o białych i różowych kwiatach wabią swym zapachem przelatujące owady. Podszyt ogrodu zdobią drobne fioletowe kwiaty barwinka pospolitego - opowiada Joanna Mazur-Czarnecka z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Na kształtowanych w formę NIWAKI klonach ginnala rozwijają się jasnozielone pąki. Pomimo marcowych przymrozków można podziwiać już spektakl w wykonaniu kwiatów magnolii japońskiej oraz magnolii gwiaździstej. Nieśmiało swoje kwiaty otwierają azalie, a pączki różaneczników czekają na ustanie porannych przymrozków by rozkwitnąć w pełni, gdy do Ogrodu Japońskiego będą mogli przychodzić już spragnieni kontaktu z przyrodą wrocławianie i turyści. 

Jeszcze w tym miesiącu planowany jest (transmitowany na żywo) spacer po Ogrodzie Japońskim z przewodnikiem w ramach akcji UM Wrocławia - Zwiedzaj Wrocław! Wirtualne spacery z przewodnikiem po Wrocławiu. Na pewno dowiedzie się z niego jeszcze więcej ciekawostek o tym wyjątkowym miejscu. Już teraz na niego zapraszamy, a wszelkie informacje o tym wydarzeniu znajdziecie na profilu Visit Wrocław. 

fot. i wideo: Janusz Krzeszowski 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl