wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 4 maja]

– Naszych żłobków i przedszkoli nie otworzymy dopóki nie będziemy przekonani, że będzie to bezpieczne dla przebywających tam dzieci i kadry nauczycielskiej. M.in. dlatego poprosiliśmy Sanepid o kontrolę naszych obiektów – mówi prezydent Wrocławia.

Reklama

STATYSTYKI:

Dolny Śląsk1723 - liczba zarażonych (78 nowych przypadków)53 - od początku epidemii liczba zgonów (1 nowy zgon - Wrocław)Polska14 006 - liczba zarażonych (313 nowych przypadków)698 - liczba zgonów (20 nowych zgonów)W ciągu doby wykonano ponad 7,8 tys. testów. Świat3 529 408 - liczba zarażonych248 025 - liczba zgonów1 133 538 - liczba wyleczonych

„Odmrażanie” za granicą

W Danii od 10 maja planowane jest wznowienie edukacji w gimnazjach i liceach. Dzień później szkoły mają być otwarte we Francji.

W Belgii dzisiaj została oficjalnie zakończona kwarantanna. Od 11 maja do normalnego trybu pracy mają wrócić sklepy, a od 18 maja belgijscy uczniowie mają powrócić do szkół.

Niemieccy uczniowie mieli wrócić do szkół po majówce.

Z kolei w Austrii do życia powraca branża hotelarska – hotele mają zostać ponownie otwarte 15 maja.

Czytaj więcej: Koronawirus na świecie. Raport 4 maja

Centrum Zarządzania Kryzysowego w czasie epidemii

Centrum Zarządzania Kryzysowego od początku epidemii przeprowadziło 7000 interwencji związanych z  zapobieganiem i zwalczaniem koronawirusa, w tym:

  • pomoc dla osób w kwarantannie,
  • zaopatrzenie w leki i środki ochrony;
  • porady dla zaniepokojonych mieszkańców;
  • pomoc w uzyskaniu informacji pomiędzy służbami a mieszkańcami;
  • przygotowaliśmy obiekty, aby można było w nich odbywać kwarantannę, oraz miejsca noclegowe w akademikach dla pracowników służby zdrowia;
  • kupiliśmy 10 000 sztuk wymazówek dla Pogotowia Ratunkowego;
  • zajmowaliśmy się codzienną dystrybucją środków ochrony osobistej dla służb, inspekcji, straży i instytucji miejskich:
    • maski jednorazowe i z filtrami prawie 180 000 szt.
    • fartuchy i kombinezony blisko 10 000 szt.
    • okulary i przyłbice - ponad 11 000 szt.
    • płyn do odkażania 7200 litrów

Stadion Miejski: Działa mobilny punkt pobierania próbek

Na parkingu przy Stadionie Wrocław ruszył mobilny punkt pobierania próbek do badań na obecność koronawirusa. Przebadano już ponad 50 osób, w tym 18 członków białego personelu, który testy przechodzi bezpłatnie.

Punkt jest czynny w dni powszednie od godziny 8.00 do 14.00. Trzeba zaznaczyć, że to punkt typu DRIVE-THRU, czyli nie musimy wychodzić z samochodu, aby wykonać badanie. Dojazd do mobilnego punktu będzie możliwy wyłącznie bramą parkingową B. Badanie kosztuje ok. 550 zł.

WCRS zaprasza do nowego serwisu

Uruchomiliśmy nową stronę internetową online.wcrs.wroclaw.pl, gdzie zebraliśmy i na bieżąco uzupełniamy propozycje zajęć online, które są organizowane przez naszą jednostkę.

- To propozycje zarówno jednorazowe, jak i cykliczne, skierowane do seniorów, nauczycieli, rodziców, ale także do całych rodzin. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, a mając zbiór takich propozycji w jednym miejscu, na pewno nic wam nie umknie – zachęca Jacek Sutryk.

Dbajcie o seniorów

Od 4 maja przestają obwiązywać tak zwane godziny dla seniorów w sklepach. Dotychczas w tygodniu w godzinach od 10 do 12 zakupy mogły robić jedynie osoby po 65. roku życia.

Jacek Sutryk: - Drodzy Seniorzy, mam dla Was mały apel: uważajcie na siebie. Od dziś czynne są m.in. galerie handlowe, ale proszę, nie podróżujcie, jeśli nie musicie, w  poszukiwaniu różnych produktów. Jeśli możecie wybierajcie sklepy blisko miejsca zamieszkania.

- Apel mam także do sklepikarzy: co prawda godziny dla seniorów nie funkcjonują, ale może zdecydujecie się wprowadzić priorytet dla seniorów, by nie musieli stać w kolejkach, żeby maksymalnie skracać ich czas na zakupach - mówi prezydent Wrocławia. - Mądre społeczeństwa dbają o najsłabszych. Seniorzy wymagają naszej troski.

Sytuacja w żłobkach i przedszkolach

- Naszych żłobków i przedszkoli nie otworzymy dopóki nie będziemy przekonani, że będzie to bezpieczne dla przebywających tam dzieci i kadry nauczycielskiej. M.in. dlatego poprosiliśmy Sanepid o kontrolę stanu sanitarnego naszych obiektów – mówi prezydent Wrocławia.

I dodaje: - Dziś otrzymałem pismo od Jarosława Obremskiego, wojewody dolnośląskiego, który poinformował, że przekażę każdej otwieranej placówce średnio 40 litrów płynu dezynfekującego. Bardzo dziękuję Panu wojewodzie. Każda pomoc jest ważna, niestety ta ilość płynu pozwoli sprawnie funkcjonować jedynie na początku. Dodatkowo, jako organ prowadzący zobligowani jesteśmy dostarczyć środki ochrony osobistej kadrze nauczycielskiej, środki i materiały do dezynfekcji. Aby były to ilości pozwalające na komfortową pracę to musimy wydać miesięcznie ponad 20 mln zł. Mamy przecież we Wrocławiu ponad 120  przedszkoli i żłobków.

Wrocławski Rower Miejski wraca na ulice od środy

Zasady korzystania z rowerów pozostają bez zmian, ale jednoślady będą codziennie dezynfekowane. W miarę możliwości wszystkie newralgiczne elementy takie jak kierownice, siodełka, manetki będą dezynfekowane przynajmniej dwa razy dziennie w ramach codziennej pracy osób serwisujących rowery miejskie. - Mimo wszystko rekomenduję, by jeździć w rękawiczkach! - apeluje Jacek Sutryk.

Czytaj więcej: Wrocławski Rower Miejski od 6 maja

Informacje z Ekosystemu

  • od 4 maja otwarte są Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Michalczyka 9 i Janowskiej 51. Na teren PSZOKa będzie mógł wjechać jeden samochód, co pozwoli na ograniczenie do minimum kontaktu z pracownikami oraz zachowanie bezpiecznej odległości. Zapraszamy w maseczkach i rękawiczkach ochronnych;
  • rusza ponownie kontenerowa zbiórka odpadów wielkogabarytowych i zielonych. Kontenery na odpady wielkogabarytowe i zielone podstawiane będą zgodnie z harmonogramami ustalonymi na początku roku, na zasadach sprzed wprowadzenia stanu epidemii. I tu ważna informacja - wniosek o podstawienie takiego kontenera lub interwencyjny odbiór gabarytów mogą złożyć zarządcy nieruchomości, Rady Osiedli, Spółdzielnie lub Wspólnoty Mieszkaniowe;
  • sezon letni sprzyja spacerom po odrzańskich wałach, także jak co roku, w sezonie letnim, stanęły na wałach pojemniki na śmieci. W sumie nad Odrą będą 104 szt., oczywiście z podziałem na segregację. Są w tych najchętniej uczęszczanych lokalizacjach: w okolicach Zoo, grobli Szczytnicko-Bartoszowickiej i rejonie Bujwida, na Kozanowie, na Osobowicach i Karłowicach. Będziemy je na bieżąco opróżniać. - Ale… jeśli zobaczycie, że są przepełnione to nie wrzucajcie do Internetu zdjęć i nie róbcie burzy, tylko zgłoście to do Ekosystemu – to zdecydowanie lepsze i skuteczniejsze działanie. Wszystkim będzie łatwiej, a na wałach czyściej.

Czytaj więcej: EKO-system wznawiają działalność PSZOKi

MPK: wraca rozkład jazdy na dni robocze

- W związku z odmrażaniem  gospodarki podjąłem decyzje o przywróceniu komunikacji do stanu sprzed epidemii.  W związku z tym od środy przywracamy robocze rozkłady jazdy na liniach tramwajowych i autobusowych – zapowiada Jacek Sutryk.

Wyjątkiem są linie 117 i 137, na których zawieszone są dwa kursy szkolne.

Przy okazji powrotów do roboczych rozkładów jazdy wdrażamy w życie część ulepszeń, które zapowiedziałem miesiąc temu informując o "wiosennym programie autobusowym". Mówimy m.in. o :

- nowej linii na Pawłowice, zmianach tras autobusów i zwiększeniu częstotliwości kursowania na dwóch liniach 110 i 129.

- zwiększeniu częstotliwość kursowania autobusu 110 w popołudniowym szczycie do 7,5 minuty (wcześniej autobus co 15 minut);

- zwiększeniu liczby kursów 129, będzie w szczycie porannym i popołudniowym kursował co 15 minut (obecnie co 30), co mam nadzieję, ucieszy mieszkańców Poświętnego, Różanki, Popowic, Gądowa, Kuźnik i Żernik.

- autobusy nocne nadal będą jeździły wg sobotnich rozkładów jazdy.

- W komunikacji miejskiej nadal obowiązują nas nałożone przez rząd wyśrubowane limity: tylu pasażerów co połowa miejsc siedzących. To nie jest najlepsze rozwiązanie, dlatego podpisałem się wraz z pozostałymi  prezydentami miast Unii Metropolii Polskich w piśmie do Ministra Zdrowia – mówi prezydent Wrocławia. - Zwracamy uwagę, że tzw. „poluzowanie” dotychczasowych ograniczeń przełoży się w na większą liczbę osób korzystających z publicznego transportu miejskiego. A jak wiecie, obecnie w tramwajach i autobusach może jeździć maksymalnie jedynie tyle osób ile wynosi połowa miejsc siedzących. Niestety Minister wprowadzając te zapisy być może nie zorientował się, że konstrukcja pojazdów komunikacji miejskiej przewiduje małą liczbę miejsc siedzących. Więcej jest miejsc stojących. To naturalne, bo krócej jedziemy w granicach miasta niż np. autobusem międzymiastowym.

Dla przykładu: standardowy autobus regionalny o długości 12 m posiada 49 miejsc siedzących i może zabrać 24 pasażerów. Takiej samej długości autobus komunikacji miejskiej może zabrać jedynie 9-11 pasażerów.

Dlatego zwróciliśmy się do Pana Ministra z prośbą o zmianę przepisów w tej kwestii poprzez wprowadzenie w pojazdach transportu publicznego jednakowych obostrzeń co do liczby pasażerów w pojazdach – 50 proc. miejsc ogółem w każdym pojeździe.

Czytaj więcej: Od 6 maja odmrażanie komunikacji miejskiej

Międzynarodowy Dzień Straży Pożarnej

To jeden z najbardziej bohaterskich zawodów - to przecież strażacy ryzykują zdrowie i życie podczas akcji ratunkowych. Warto dziś im za to podziękować. Co zresztą czynimy, zwłaszcza w dobie koronawirusa, bo przecież strażacy również na tym polu aktywnie pracują – mówi Jacek Sutryk. - My we Wrocławiu o Straży Pożarnej pamiętamy i ją wspieramy. Łącznie w 2019 roku przeznaczyliśmy na doposażenie wrocławskiej Straży Pożarnej ponad 700 tys. zł. Na przykład wspomogliśmy zakup specjalistycznego samochodu ratowniczo – gaśniczego, dla Komendy Miejskiej PSP we Wrocławiu, kwotą ponad 300 tys. zł. Przeznaczyliśmy także 280 tys. zł na zakup pojazdu ratowniczego wraz z przyczepą dla OSP „Starówka”.

INWESTYCJE:

  • Większość inwestycji w zoo zostało wstrzymanych, ale trwa remont zabytkowego budynku Ptaszarni. Po remoncie będą tam mieszkać bardzo rzadkie i zagrożone gatunki ptaków Azji Południowo-Wschodniej, a sama Ptaszarnia będzie pełnić funkcje centrum hodowli zachowawczej m.in. dzioborożców palawańskich czy sójkowców sumatrzańskich. Remont skończy się jesienią, a jego koszt to ponad 6,5 mln zł.

Jacek Sutryk: - Ale zanim to nastąpi nasze zoo potrzebuje Waszego wsparcia. Jeśli możecie, pomóżcie. Kupujcie vouchery na bilety do zoo albo karty roczne, będzie można z nich skorzystać przez cały rok. Jeśli macie już bilet lub kartę roczną do zoo, możecie przekazać cegiełkę, która pomoże naszemu ogrodowi przetrwać trudny czas.

Młodzieżowe Centrum Sportu buduje

Młodzieżowe Centrum Sportu podpisało umowę na wyburzenie budynku zaplecza socjalno-szatniowego stadionu „Leśnica” – obiekt ma zniknąć do 31 sierpnia. Na terenie boiska trwają także prace porządkowo-konserwacyjne. Co więcej, MCS cały czas modernizuje także swój obiekt przy ulicy Lotniczej. Aktualnie trwa tam malowanie elewacji budynków zaplecza warsztatowo-szatniowego i wnętrza szatni oraz toalet, a renowacji poddawane są piłkochwyty i ogrodzenie.

Poza tym:

- ogłoszone zostały przetargi na budowę CAL-u Maślice przy Suwalskiej 11 oraz na przebudowę i remont zespołu szkół przy ul. Ignuta;- rozstrzygnięto postępowanie na budowę ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Królewskiej w ramach Programu Inicjatyw Rad Osiedla” (będzie kosztować blisko 1 milion złotych); - ogłoszono kolejne postępowania: na remont Przedszkola  104  przy  ul.  Niedźwiedziej, zagospodarowanie terenu przy Radzie Osiedla na oraz na opracowanie koncepcji rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Gorlickiej

PODZIĘKOWANIA:

  • Pracownikom Opery Wrocławskiej, którzy przyłączyli się do pomocy białemu personelowi. W pracowni krawieckiej, modystycznej i szewskiej krawcowe szyją maseczki ochronne dla wrocławskich medyków. Pierwsza partia dotarła już do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
  • całej ekipie restauracji Ajvar z wrocławskiego Jagodna, która wspiera służbę zdrowia najlepiej jak potrafi, czyli gotując. Przygotowali i dowieźli ponad 300 posiłków dla medyków w wrocławskich szpitalach. Prowadzą również zbiórkę pieniędzy na zrzutka.pl pod tytułem Ajvar dla medyków, gdzie każdy może wpłacić symboliczną kwotę i pomóc restauracji pomagać;
  • Akademii Sztuk Teatralnych za udostępnienie swoich zbiorów online tak abyśmy wszyscy mieli dostęp do kultury;
  • Studenci ASP zaangażowali się z kolei w akcję drukowania przyłbic 3D, a uczelnia zachęca do dokumentowania swoich przeżyć w projekcie pod nazwą „Pamiętnik z Czasów Izolacji”.

WYBORY:

Wicepremier Jacek SASIN – WYBORY: Dziś Gościem Rada Zet był Jacek Sasin, odpowiadający za organizację wyborów 10 maja. Jak sam przyznał: „Termin 10 maja jest terminem trudnym do zrealizowania. Bierzemy pod uwagę dwa terminy : 17 albo 23 maja” – dodał minister aktywów państwowych.

Winą za te sytuacje obarczył opozycję i senat. „Tydzień przed wyborami Polacy nie wiedzą, kiedy będą wybory i za ten galimatias odpowiada opozycja i Senat. Senat postanowił storpedować wybory prezydenckie w Polsce”. Jego zdaniem wynika to ze „złośliwości”.

Sasin tłumaczy, że wybory 10 maja są niemożliwie do przeprowadzenia m.in. z tego powodu, że zgodnie z ustawą pakiety wyborcze powinny zacząć być dostarczane 7 dni przed wyborami a dziś nie mogą trafiać do wyborców, bo nie ma ustawy. - Jeśli ustawa miałaby wejść w życie ew. 7 maja, nie jest możliwe przygotowanie procesu wyborczego w ciągu 2 dni – ocenił gość Radia ZET.

  • Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW: „Nie sposób będzie ustalić, czy przesyłka z pakietem wyborczym dotarła do danego wyborcy”.
  • Rano poznaliśmy Pogłoski Onetu o tym, że jakoby prezydent Andrzej Duda poda się do dymisji. Gdyby dobrowolnie zrzekł się stanowiska, to PiS mogłoby na nowo rozpisać wybory prezydenckie w dowolnym terminie, ale nie później niż do połowy lipca. Zamiast oświadczenia w tej sprawie, prezydent ogłasza rozpoczęcie budowy gazociągu Baltic Pipe.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl