wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 28 KWIETNIA]

– Przypominam i proszę tych, którzy mieszkają we Wrocławiu, rozliczajcie PIT tutaj, na miejscu. Do 30 kwietnia macie czas na wpisanie swojego wrocławskiego adresu zamieszkania w serwisie Twój e-PIT przed zaakceptowaniem propozycji zeznania. Dzięki temu pieniądze z waszego PIT-u trafią na bieżące utrzymanie miasta - apeluje prezydent Wrocławia.

Reklama

Liczby

Dolny Śląsk

  • 1461 - liczba zarażonych (49 nowych)
  • 44 - liczba zgonów (3 nowe)

Polska

  • 12 218 - liczba zarażonych (316 nowych)
  • 596 - liczba zgonów (34 nowych zgonów)
  • 2 655 - liczba wyleczonych

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 12,8 tys. testówŚwiat

  • 3 057 957 - liczba zarażonych
  • 211 894 - liczba zgonów
  • 902 129 - liczba wyleczonych

Naukowcy walczą z koronawirusem

Naukowcy z uniwersytetu w Hongkongu zakończyli prace nad specjalnym płynem dezynfekującym, który może się okazać skutecznym sposobem walki z koronawirusem. Pokryte nim powierzchnie mają zabijać wirusy i bakterie nawet przez 3 miesiące. 

MAP-1 rzekomo uwalnia większą ilość środków dezynfekujących, gdy wzrośnie temperatura na pokrytym obszarze, na przykład po dotknięciu jej dłonią. To jest ta jego przewaga nad innymi środkami tego typu. Testy były prowadzone od lutego i być może już w maju środek trafi do sklepów w Hongkongu.

Pacjent „zero” oddał osocze

Wrocławski pacjent zero zgłosił się do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddał swoje osocze, które posiada przeciwciała, pomocne w leczeniu innych zarażonych. To już nie pierwszy przypadek, kiedy ozdrowieniec oddaje swoje osocze, ale to ciągle za mało.

Szpital przy ul. Fieldorfa wstrzymał przyjęcia na oddziale neurologicznym, gdzie leczeni są m.in. pacjenci z udarem. Powodem takiej decyzji jest potwierdzenie zakażenia koronawirusem u jednej z przebywających tam pacjentek.

Miasto wspiera szpitale

Niemal 140 tysięcy złotych trafi do dwóch placówek – Dolnośląskiego Centrum Onkologii oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. DCO dostanie od miasta pieniądze na zakup plazmowego zestawu do dekontaminacji powietrza – to urządzenie, które oczyszcza powietrze z bakterii i wirusów w bardzo krótkim czasie. Z kolei Borowska kupi respirator, który trafi na wyposażenie karetki, jej zakup także sfinansowało miasto.

Poz tym za pośrednictwem Centrum Zarządzania Kryzysowego środki ochrony osobistej przekazano Wrocławskiemu Centrum Neuropsychiatrii NUROMED, to: 

  • 2000 rękawic ochronnych
  • 800 maseczek ochronnych
  • 500 fartuchów ochronnych
  • 100 przyłbic ochronnych
  • 50 l. płynu do dezynfekcji

natomiast Specjalistyczny Zakład Profilaktyczno-Leczniczy PROVITA otrzymał:

  • 5000 rękawic ochronnych
  • 200 kombinezonów ochronnych

W Zakładzie Autobusowym MPK stanęła stacja do dezynfekcji rąk. Dzięki temu pracownicy MPK będą mogli bardzo wygodnie przede wszystkim bezpiecznie zdezynfekować ręce.

Rowerowy Wrocław

  • Od dziś na czas epidemii Rynek we Wrocławiu będzie dostępny cały dzień dla rowerzystów. Zwykle można po nim jeździć od wieczora do rana, z pominięciem godzin, gdy jest najbardziej oblegany przez pieszych. – Obecnie pieszych w  jest  niewielu, natomiast jest sporo restauracji, które dostarczają jedzenie na wynos, często właśnie za pośrednictwem kurierów rowerowych. To z myślą o nich zostaje wprowadzona ta zmiana, bo robią kawał dobrej roboty - podkreśla prezydent Wrocławia.
  • Zbliża się kampania „Rowerowy maj”. W tym roku przybrał formułę podręczników dla nauczycieli i filmików edukacyjnych, które przydadzą się nauczycielom wychowania komunikacyjnego.
  • Wraz z innymi miastami władze Wrocławia apelują do rządu o „odmrożenie” rowerów miejskich, ponieważ można z nich bezpiecznie korzystać przy zachowaniu podstawowych środków jak maseczki i rękawiczki.
  • budowane i planowane trasy rowerowe:
  1. trasa wzdłuż Karkonoskiej do Bielan,
  2. trasa z Nowego Dworu do Centrum w ramach TAT,
  3. drogi rowerowe przy Dworcowej, Kowalskiej oraz fragment Promenady Krzyckiej (szykujemy się do kolejnych etapów),
  4. zaraz ruszy budowa wzdłuż Jedności Narodowej i Swobodnej, a przygotowywana jest budowy połączeń wzdłuż Suchej, Racławickiej, Sądowej, Dubois, Małachowskiego i innych.

Spis wyborców

To ostatni tydzień, aby osoby, które nie są zameldowane we Wrocławiu, ale chciałyby tu przystąpić do wyborów, dopisały się do spisu wyborców. Prosty wniosek należy złożyć najpóźniej 5 dni przed wyborami, czyli maksymalnie do 5 maja w COM-ach przy Zapolskiej lub na pl. Nowy Targ albo poczta tradycyjną lub za pomocą e-puap (liczy się data dotarcia do urzędu).

- I teraz kilka liczb, które wiele mówią o tym co o wyborach w czasie pandemii myślą wrocławianie. Do dzisiaj wpłynęło do nas zaledwie 2900 wniosków o dopisanie do spisu wyborców. Dla porównania w 2019 roku, przed wyborami do parlamentu otrzymaliśmy ponad 30 tysięcy wniosków. Wniosek nasuwa się sam - komentuje prezydent Wrocławia.

Załóż tymczasowy profil zaufany - krótki poradnik jak to zrobić

Można zakładać także Tymczasowy Profil Zaufany, który ani nie wymaga konta bankowego ani osobistego potwierdzenia w wyznaczonym punkcie. Taki profil ważny jest - UWAGA – 3 miesiące. Aby go założyć należy na stronie gov.pl wybrać e-usługę „Załóż profil zaufany”.

Następnie już system krok po kroku przeprowadzi przez całą tę procedurę. Musicie m.in. odbyć wideorozmowę z urzędnikiem. To bardzo proste, a zaoszczędzi Wam wychodzenia z domu!

Rozdajemy kompostowniki

Podpisywanie umów i udostępnianie pojemników zostało czasowo zawieszone po wprowadzeniu obostrzeń.

Od dzisiaj mieszkańcy podpisują umowy w bezpiecznych warunkach przy stoliku przed budynkiem przy Hubskiej. Warunek udostępnienia kompostownika jest jeden - trzeba prowadzić przez 3 lata sprawozdania o ilości składowanych odpadów. Później kompostownik przechodzi na waszą własność. Do tej pory z programu skorzystało łącznie 1600 mieszkańców i placówek oświatowych. Wniosek możecie złożyć zdalnie: pocztą, przez ePUAP albo biuro podawcze. 

Dzięki kompostownikowi możemy zagospodarować resztki roślin, opadłe liście, ściętą trawę czy chwasty. Mogą tam też trafić domowe odpady organiczne. Warto!

Złóż PIT we Wrocławiu

- Przypominam i proszę tych, którzy mieszkają we Wrocławiu, ale są zameldowani w innych miastach - rozliczajcie PIT tutaj, na miejscu. Do 30 kwietnia macie czas na wpisanie swojego wrocławskiego adresu zamieszkania w serwisie Twój e-PIT przed zaakceptowaniem propozycji zeznania. Dzięki temu możecie wspomóc Wrocław, a pieniądze z waszego PITu trafią na bieżące utrzymanie miasta - apeluje prezydent Wrocławia.

INWESTYCJE:

  • Ważna inwestycja realizowana jest na Zakrzowie z Programu Inicjatyw Rad Osiedli. Rozstrzygnięto przetarg na 700 metrów ciągu pieszo-rowerowego z nawierzchni bitumicznej, który wybudujemy wzdłuż ulicy Królewskiej na odcinku od Zatorskiej do Wilanowskiej. Ścieżka będzie oświetlona, wykonamy też przejazdy rowerowe na ul. Królewskiej i dojścia do przejść dla pieszych. Koszt tej inwestycji to blisko milion złotych.
  • Na budowach tramwaju na Nowy Dwór i Popowicach robota mknie do przodu. Na przystanku tramwajowo-autobusowym przy dawnym dworcu Marchijskim pojawiły się już nie tylko perony przystankowe, ale i słupy trakcyjne. Coraz wyraźniejszych kształtów nabiera przystanek Politechnika – na którym przy ulicy Długiej będzie zatrzymywał się tramwaj na Popowice. Tam też stoją słupy trakcyjne, powstaje także nowy chodnik.
  • Odświeżamy Orbitę przy ul. Wejherowskiej, pierzemy 1400 mkw. wykładzin, którymi pokryty jest parkiet podczas koncertów czy innych wydarzeń kulturalnych. Odbywają się również przeglądy instalacji elektrycznej, odświeżamy instalacje hydrauliczne, malujemy pomieszczania, salki konferencyjne.

Poszukiwani wolontariusze

Dolnośląskie Centrum Onkologii szuka wolontariuszy. Chodzi o osoby które w swoim życiu pokonały raka i chciałyby wesprzeć tych, którzy przez chorobę teraz przechodzą.

- Chodzi o takiego ONKOPRZYJACIELA. Kogoś do pogadania, kogoś kto potrafi wesprzeć w trudnych chwilach, powiedzieć jak jest na prawdę i być żywym przykładem, że z rakiem można wygrać - podpowiada prezydent Wrocławia.

Warstwy uwalniają książki

We Wrocławskim Domu Literatury działa Wydawnictwo Warstwy i „uwalnia” teraz fragmenty swoich najbardziej znanych książek.

- I tak za darmo możemy na przykład przeczytać fragmenty „Kochanków Justycji”, rewelacyjnego zbioru opowiadań Jurija Andruchowycza – laureata Nagrody Angelus, są też „Listy miłosne i nie” Rafała Wojaczka. No i tytuł jakże na czasie – „Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia” Bogdana Jerzego Kosa - zachęca Jacek Sutryk.

Kina sprzedają bilety na przyszłość

DCF, Kino Nowe Horyzonty czy OH Kino postanowiły zadbać o swoją przyszłość i rozpoczęły dystrybucję biletów na przyszłe seanse. Nabyte teraz vouchery będziecie mogli wymienić na dowolny film, kiedy tylko kina wrócą do normalnej pracy.

Wirtualna Noc Muzeów

Jacek Sutryk: - Robimy Wirtualną Noc Muzeów! I to nie jedną, a TRZY NOCE! W weekend od 15 do 17 maja, od 20:00 do północy, o każdej pełnej godzinie, wejdziemy online na pół godziny do jednego z 15 wybranych obiektów.

Będzie mogli uczestniczyć w wyjątkowych wirtualnych spacerach. Także zapiszcie to już sobie, w Waszych kalendarzach - 15-17 maja, od 20:00 do północy - TRZY WIRTUALNE NOCE MUZEÓW.

PODZIĘKOWANIA:

  • Pasaż Grunwaldzki wspomógł Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Centrum handlowe przekazało personelowi szpitala 1,5 tysiąca maseczek.
  • Prawie 100 000 złotych – sprzęt o takiej wartości dla wrocławskich placówek medycznych i edukacyjnych przekazała Fundacja NEONET. Do szpitali trafiły oczyszczacze powietrza, sprzęt AGD, a także maseczki, przyłbice, czy bezdotykowe stacje dezynfekujące. Do szkół laptopy.
  • Dziękuję Panu Kamilowi, zaangażowanemu w organizację wydarzeń firmowych, za zwrócenie mi uwagi. Chodzi o miejskie imprezy w czasach koronawirusa – Pan Kamil miał wątpliwości o jakie wydarzeniach chodzi. To jeszcze raz: Za każdym razem, gdy mówię, ze musimy coś we Wrocławiu odwołać, mówię o imprezach organizowanych przez miasto. Czasami robimy to z wyprzedzeniem - jak na przykład wrocławski maraton, z szacunku dla uczestników, aby nie marnować czasu ich treningów i przygotowań. To uczciwe postawienie sprawy - nie wiemy, czy uda się zorganizować daną imprezę, nie podejmujemy zatem wydatków i działań w tym zakresie. Natomiast decyzję o imprezach komercyjnych podejmują ich organizatorzy – w oparciu o obowiązujące przepisy.
  • Tak zresztą zrobił wczoraj Jurek Owsiak odwołując największy koncert rockowy w Polsce. Jurku, pozdrowienia i szacunek za wszystko co robisz dla służby zdrowia, dla nas wszystkich, w tym trudnym czasie.

WYBORY/POLITYKA:

Jacek Sutryk: - Kolejny bardzo istotny, a przy tym wyważony głos w sprawie najbliższych wyborów prezydenckich. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaznaczyła dziś, że nie ma mandatu, by opowiadać się za konkretnym rozwiązaniem, natomiast może apelować do sprawujących władzę, po obu stronach sceny, o dialog. Mówię, że to kolejny taki głos, bo ostatnio ks. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy archidiecezji wrocławskiej, w pięknych słowach udowadniał, że kościół w tej sprawie wcale nie milczy. Problem jednak w tym, że po prostu większość udaje, iż tego głosu nie słyszy. Jak podkreślał ks. Rafał, stanowisko episkopatu jest jasne – „polityka nie może być uprawiana z myślą o dobru jedynie określonej partii politycznej czy grupy interesu.” W mojej ocenie to bardzo konkretne stanowisko.

Warto przytoczyć także te ważne w moim przekonaniu głosy Wojciech Hermeliński, były szef PKW:

- Poczta nie ma tytułu prawnego, żeby domagać się danych adresowych od samorządów. Zaczęto już realizować ustawę, której jeszcze faktycznie nie ma. Głosowanie korespondencyjne ma być wyłączną metodą głosowania, co jest niezgodne z opinią Komisji Weneckiej, która twierdzi, że podstawową formą głosowania jest głosowanie osobiste w lokalu wyborczym.

Z kolei Prof. Robert Flisiak prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych mówi tak: Czas zakaźności może trwać nawet do 40 godzin, co skutkuje możliwością przeniesienia zakażenia w pakietach wyborczych. Wszystkich przedstawicieli komisji należałoby wyposażyć w środki ochrony osobistej.

- Dlatego też postanowiłem, że nie udostępnimy lokali, urn i listy wyborców Poczcie Polskiej - zapowiada prezydent Wrocławia. - W obecnym stanie prawnym, udostępnienie danych osobowych ze spisu wyborców byłoby po prostu złamaniem prawa. Rząd powołuje się na zapis artykuł 99 z ustawy zwanej Tarczą 2.0. Przepis faktycznie mówi o udostępnieniu Poczcie dokumentów. Ale przecież źródłem obowiązków po stronie Poczty Polskiej związanych z organizacją wyborów Prezydenta RP nie jest – właśnie zgodnie z tym  art. 99  - poleceni czy decyzja jakiegokolwiek organu administracji rządowej, lecz przepisy prawa powszechnie obowiązującego. A takich przepisów nadal brak. Dlatego przekazanie przez samorządy Poczcie  żądanych danych byłoby złamaniem obowiązującego w Polsce prawa.

Potwierdza to opinia Biura Analiz Sejmowych. Czytamy w niej: - W obowiązującym porządku prawnym nie istnieje możliwość udostępnienia Poczcie Polskiej danych ze spisu wyborców na podstawie art. 99 ustawy z 16 kwietnia 2020 r. Ewentualne udostępnienie danych osobowych wyborców rodziłoby potencjalne ryzyko karnoprawne dla personelu odpowiedzialnego za prowadzenie spisu wyborców, a także odpowiedzialność cywilną jednostek samorządu terytorialnego z tytułu bezprawnego udostępnienia danych osobowych.

Z kolei Biuro legislacyjne Senatu wydało opinię o ustawie, która właśnie teraz jest procedowana, czyli o wyborach korespondencyjnych. Czytamy w tej opinii: „W obecnym brzmieniu ustawę należałoby odrzucić albo wprowadzić do niej istotne poprawki nadające jej treść zgodną z zasadami konstytucyjnymi i Kodeksem dobrych praktyk wyborczych".

Dzisiaj także usłyszeliśmy komentarz szefa PKW Sylwestra Marciniaka w sprawie wyborów korespondencyjnych: - Z mojego punktu widzenia jest tyle zastrzeżeń, że obawiam, że w pełnym zakresie nie da się przeprowadzić wolnych wyborów.

Na koniec może przytoczę już tylko słowa Jurka Owsiaka, którego niezwykle cenię, do wicepremiera Sasina na temat wyborów korespondencyjnych: „Wydatek 320 milionów złotych na tak kontrowersyjną procedurę głosowania, w czasie trwającej epidemii i pilnych potrzeb, jest niczym nieusprawiedliwiony. Kiedy chodzi o nasze zdrowie i życie, to według zasady „wszystkie ręce na pokład”, także i te pieniądze winny być natychmiast przeznaczone na walkę z koronawirusem, a wybory przeniesione na inny termin. Przeprowadzenie wyborów teraz, kiedy społeczeństwo składa się w dobrowolnych zbiórkach na wsparcie publicznego systemu ochrony zdrowia, będzie miało wymiar niezwykle nieetyczny i niesprawiedliwy. (…)

Proszę o natychmiastowe wstrzymanie jakichkolwiek wydatków związanych z wyborami i proszę o natychmiastowe przekazanie tych pieniędzy na wsparcie systemu ochrony zdrowia w Polsce.”

Wspomnienia

Nie żyje jedna z najważniejszych postaci polskiego baletu TERESA KUJAWA, która debiutowała w 1949 we Wrocławiu. Wielka tancerka, choreograf, pedagog. Ostatnio chorowała, w grudniu skończyłaby 93 lata! Wielka strata

Jacek Sutryk: - Dziś mija także rok, gdy nie ma z nami Honorowego Obywatela Wrocławia, profesora Karola Modzelewskiego. Pamiętam jego słowa. Wierzę, że wszyscy pamiętamy: „My nie stoimy ponad historią, my podlegamy jej prawom” - mówił profesor.

Dedykuję te słowa szczególnie tym, którzy pchają historię Polski na dziwne i zupełnie potrzebne tory. Panie Profesorze, Wrocław o Panu pamięta!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl